Capellas: Det er der mest fokus på i opstarten

Der er lidt af hvert, som skal forbedres i FCM ifølge cheftræner Albert Capellas.



Albert Capellas ankom for et halvt år siden til FC Midtjylland som ny cheftræner, og siden har resultaterne skiftet mellem store oplevelser som en 5-1-sejr over Lazio til en række pointtab i Superligaen. De er derfor nede på syvendepladsen i den hjemlige række, mens de gik videre i Europa League.

I tiden er der været propfyldt med kampe, og derfor har der ikke været plads til så meget træning af den nye spillestil. Det er der nu i opstarten til forårssæsonen, og det står klart for FCM-træneren, hvad der er fokus på. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside.

– Vi skal ankomme med flere spillere i feltet, vi skal sende flere bolde i feltet, og vi skal blive bedre, når vi taber bolden. Vores genpres skal blive bedre, og det er noget, vi vil arbejde på. Samtidig skal restforsvaret sidde i skabet, så vi ikke er sårbare over for kontraangreb, fortæller han og fortsætter:

– Jeg ønsker, at vores spillere tager mere risiko fremad banen. Når vi er tæt på målet, skal de være klar til at tage initiativ og være kreative. Spillerne skal lære, hvilke steder de kan tage mere risiko, og hvor på banen de skal spille mere simpelt. Det samme gælder i forhold til, hvornår vi skal presse højt, og hvornår det ikke er en god idé, siger Capellas.

Den slags handerl om koordination og timing, forklarer den spanske FCM-træner. 

I FC Midtjylland har den spanske cheftræner også oplevet udskiftning i trænerstaben, hvor Michael Silberbauer og Henrik Jensen har forladt deres roller som assistenttrænere til fordel for cheftræner-poster i henholdsvis Utrecht og Kalmar.

I stedet er Niels Lodberg og Carles Cuadrat kommet ind som nye assistenter, og deres ankomst har også betydning for klubbens opstart.

– Vi har fået to nye assistenttrænere, så et af mine fokuspunkter er, at de kommer godt ind på holdet. Alle i staben skal lære dem at kende – ikke kun som professionelle hvor de er rigtig gode – men også som mennesker.

Derfor handler det nu for dem om at få opbygget relationerne på holdet hurtigst muligt, da det vil hjælpe dem med deres arbejde på banen. Det gælder også forholdet til truppen, påpeger Capellas.

Der er desuden også mulighed for, at der kommer en ny angriber. Læs mere om det her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Transferfri stjerne i København

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Født i Danmark og på vej til VM

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’