Patrik Carlgren har til sommer været seks år i Randers, men det er samtidig også dér, hvor han har kontraktudløb med klubben – og der er stadig med få måneder tilbage ikke lagt noget fast for ham.
Det fortæller han om i et interview på TV3 Sport i programmet Offside.
Her fortæller han, at der er mange ting med i overvejelserne, hvor særligt familiens ve og vel betyder utroligt meget, når han også skal kunne slappe af og præstere inde på banen for sin klub. Og så er der også andre, der skal være enige.
– Alle skal være tilfredse. Jeg skal være tilfreds og klubben skal være tilfreds. Jeg har været her i seks år, og jeg lukker aldrig en dør til Randers. Jeg har et godt forhold til Søren (Pedersen, sportsdirektør red.), og vi har dialog med hinanden og jeg skal aldrig gøre noget bag hans ryg eller klubbens, siger han og fortsætter:
– Jeg er bare fuldstændig åben, og det kommer jeg altid til at være. Det som de har gjort for mig, det skal jeg gøre tilbage. Snakken er mellem min agent, Søren og mig, og det er de tre parter, som skal være tilfredse, lyder det fra Carlgren.
Derudover kommer han ind på, at der både i sommeren og i januar har været andre klubber, og han slår endvidere fast, at der også har været tilbud før hvor pengene var større – men ikke store nok til at lokke ham videre.
– Hvis jeg skal videre fra Randers, så skal der komme et vildt godt tilbud for mig og min familie, fastslår den svenske keeper.
En af de steder, som han har været et emne er i Frankrig, afslører han desuden.
Tidligere i karrieren var han ét år i tyrkiske Konyaspor, hvor det ikke blevet til det store med spilletid, og det med at ryge på en bænk igen er noget, som er i overvejelserne også.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT