Carlgren tæt på udløb: Det kan få mig fra Randers

Det er meget afgørende for Patrik Carlgren, hvordan familien har det, fortæller han.



Patrik Carlgren har til sommer været seks år i Randers, men det er samtidig også dér, hvor han har kontraktudløb med klubben – og der er stadig med få måneder tilbage ikke lagt noget fast for ham.

Det fortæller han om i et interview på TV3 Sport i programmet Offside.

Her fortæller han, at der er mange ting med i overvejelserne, hvor særligt familiens ve og vel betyder utroligt meget, når han også skal kunne slappe af og præstere inde på banen for sin klub. Og så er der også andre, der skal være enige.

– Alle skal være tilfredse. Jeg skal være tilfreds og klubben skal være tilfreds. Jeg har været her i seks år, og jeg lukker aldrig en dør til Randers. Jeg har et godt forhold til Søren (Pedersen, sportsdirektør red.), og vi har dialog med hinanden og jeg skal aldrig gøre noget bag hans ryg eller klubbens, siger han og fortsætter:

– Jeg er bare fuldstændig åben, og det kommer jeg altid til at være. Det som de har gjort for mig, det skal jeg gøre tilbage. Snakken er mellem min agent, Søren og mig, og det er de tre parter, som skal være tilfredse, lyder det fra Carlgren.

Derudover kommer han ind på, at der både i sommeren og i januar har været andre klubber, og han slår endvidere fast, at der også har været tilbud før hvor pengene var større – men ikke store nok til at lokke ham videre.

– Hvis jeg skal videre fra Randers, så skal der komme et vildt godt tilbud for mig og min familie, fastslår den svenske keeper.

En af de steder, som han har været et emne er i Frankrig, afslører han desuden.

Tidligere i karrieren var han ét år i tyrkiske Konyaspor, hvor det ikke blevet til det store med spilletid, og det med at ryge på en bænk igen er noget, som er i overvejelserne også.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

AC Milan kigger på dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brian Riemer peger på tre årsager

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Bo Svensson svært utilfreds

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’