Carlsberg skruer op i FC København

Carlsberg har forlænget og øget hovedsponsoratet i FC København.



Parken Sport & Entertainment A/S meddeler via fondsbørsen at Carlsberg har forlænget hovedsponsoratet for fem år, så aftalen løber frem til 30. juni 2016.

I meddelelsen hedder det samtidig, at Bryggeri-giganten oven i købet i fremtiden øger sponsoratet, så FC København bliver begunstiget med flere penge.

De flere penge får dog ikke Parken Sport & Entertainment A/S til at ændre de økonomiske forventninger i fremtiden.

– De økonomiske konsekvenser af sponsoraftalen ændrer ikke på resultatforventningerne til 2011 for Parken Sport & Entertainment A/S, hedder det i fondsbørsmeddelelsen.

Parken Sport & Entertainments direktør Anders Hørsholt siger i en pressemeddelelse:

– Vi er meget stolte af at udvide det gode samarbejde med Carlsberg. Jeg ser den nye aftale som et resultat af den professionalisering FC København målrettet har iværksat, samt som en anerkendelse af vores høje kommercielle og sportslige niveau. Aftalen er med til sikre det fortsatte arbejde mod indfrielsen af vores høje sportslige målsætninger og ambitioner.

– F.C. København er Nordens ubestridte fodboldflagskib og Carlsbergs logo på vores trøjer understøtter bestemt dette.”   

Adm. direktør for Carlsberg Danmark Jesper Jørgensen, siger

– Carlsberg har i en årrække set, hvordan F.C. København har leveret det ene storslåede sportslige resultat efter det andet. Vi har flere sponsorater i Superligaen, men dette er noget helt unikt. En anerkendelse af FC Københavns enestående position på den europæiske fodboldarena. Desuden har F.C. København viljen og evnen til at gøre dette sponsortiltag til en god investering til fordel for alle.”

FC København har de seneste seks sæsoner sikret sig deltagelse og den syvende bliver sikret, hvis endnu et mesterskab bliver vundet i 2012. Dermed har Carlsberg i en årrække nydt godt af masser af europæisk eksponering, hvilket uden tvivl har været vigtig i beslutningen om at forlænge og forøge sponsoratet.

Carlsberg blev sponsor for FC København tilbage i 1999, og tidligere på året var der bekymrede miner hos hovedsponsoren på grund af den interne uro i bestyrelsen hos Parken Sport og Entertainment.

Men med det forlængede sponsorat må bekymringen være gjort til skamme.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal – Fulham

– Vi har alle fejlet

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen