Carlsberg skruer op i FC København

Carlsberg har forlænget og øget hovedsponsoratet i FC København.



Parken Sport & Entertainment A/S meddeler via fondsbørsen at Carlsberg har forlænget hovedsponsoratet for fem år, så aftalen løber frem til 30. juni 2016.

I meddelelsen hedder det samtidig, at Bryggeri-giganten oven i købet i fremtiden øger sponsoratet, så FC København bliver begunstiget med flere penge.

De flere penge får dog ikke Parken Sport & Entertainment A/S til at ændre de økonomiske forventninger i fremtiden.

– De økonomiske konsekvenser af sponsoraftalen ændrer ikke på resultatforventningerne til 2011 for Parken Sport & Entertainment A/S, hedder det i fondsbørsmeddelelsen.

Parken Sport & Entertainments direktør Anders Hørsholt siger i en pressemeddelelse:

– Vi er meget stolte af at udvide det gode samarbejde med Carlsberg. Jeg ser den nye aftale som et resultat af den professionalisering FC København målrettet har iværksat, samt som en anerkendelse af vores høje kommercielle og sportslige niveau. Aftalen er med til sikre det fortsatte arbejde mod indfrielsen af vores høje sportslige målsætninger og ambitioner.

– F.C. København er Nordens ubestridte fodboldflagskib og Carlsbergs logo på vores trøjer understøtter bestemt dette.”   

Adm. direktør for Carlsberg Danmark Jesper Jørgensen, siger

– Carlsberg har i en årrække set, hvordan F.C. København har leveret det ene storslåede sportslige resultat efter det andet. Vi har flere sponsorater i Superligaen, men dette er noget helt unikt. En anerkendelse af FC Københavns enestående position på den europæiske fodboldarena. Desuden har F.C. København viljen og evnen til at gøre dette sponsortiltag til en god investering til fordel for alle.”

FC København har de seneste seks sæsoner sikret sig deltagelse og den syvende bliver sikret, hvis endnu et mesterskab bliver vundet i 2012. Dermed har Carlsberg i en årrække nydt godt af masser af europæisk eksponering, hvilket uden tvivl har været vigtig i beslutningen om at forlænge og forøge sponsoratet.

Carlsberg blev sponsor for FC København tilbage i 1999, og tidligere på året var der bekymrede miner hos hovedsponsoren på grund af den interne uro i bestyrelsen hos Parken Sport og Entertainment.

Men med det forlængede sponsorat må bekymringen være gjort til skamme.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC Nordsjælland – AGF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil