Parken Sport & Entertainment A/S meddeler via fondsbørsen at Carlsberg har forlænget hovedsponsoratet for fem år, så aftalen løber frem til 30. juni 2016.
I meddelelsen hedder det samtidig, at Bryggeri-giganten oven i købet i fremtiden øger sponsoratet, så FC København bliver begunstiget med flere penge.
De flere penge får dog ikke Parken Sport & Entertainment A/S til at ændre de økonomiske forventninger i fremtiden.
– De økonomiske konsekvenser af sponsoraftalen ændrer ikke på resultatforventningerne til 2011 for Parken Sport & Entertainment A/S, hedder det i fondsbørsmeddelelsen.
Parken Sport & Entertainments direktør Anders Hørsholt siger i en pressemeddelelse:
– Vi er meget stolte af at udvide det gode samarbejde med Carlsberg. Jeg ser den nye aftale som et resultat af den professionalisering FC København målrettet har iværksat, samt som en anerkendelse af vores høje kommercielle og sportslige niveau. Aftalen er med til sikre det fortsatte arbejde mod indfrielsen af vores høje sportslige målsætninger og ambitioner.
– F.C. København er Nordens ubestridte fodboldflagskib og Carlsbergs logo på vores trøjer understøtter bestemt dette.”
Adm. direktør for Carlsberg Danmark Jesper Jørgensen, siger
– Carlsberg har i en årrække set, hvordan F.C. København har leveret det ene storslåede sportslige resultat efter det andet. Vi har flere sponsorater i Superligaen, men dette er noget helt unikt. En anerkendelse af FC Københavns enestående position på den europæiske fodboldarena. Desuden har F.C. København viljen og evnen til at gøre dette sponsortiltag til en god investering til fordel for alle.”
FC København har de seneste seks sæsoner sikret sig deltagelse og den syvende bliver sikret, hvis endnu et mesterskab bliver vundet i 2012. Dermed har Carlsberg i en årrække nydt godt af masser af europæisk eksponering, hvilket uden tvivl har været vigtig i beslutningen om at forlænge og forøge sponsoratet.
Carlsberg blev sponsor for FC København tilbage i 1999, og tidligere på året var der bekymrede miner hos hovedsponsoren på grund af den interne uro i bestyrelsen hos Parken Sport og Entertainment.
Men med det forlængede sponsorat må bekymringen være gjort til skamme.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Rangerer AGF over Lech Poznan
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Brøndby henter keeper – her er planen
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT