Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Rasmus Carstensen blev redningsmanden med to mål, da AGF tog en hårdt tilkæmpet sejr over bundproppen Vejle.



Det var marginalerne, der gjorde forskellen, da AGF søndag tog en smal 2-1-sejr på udebane mod Vejle.

De første 45 minutter af opgøret var en langgaber, men efter pausen vågnede begge hold op, og kampen fik en intens og spændende afslutning på Vejle Stadion.

Rasmus Carstensen blev helten og sikrede med to mål sejren til AGF på trods af et Vejle-hold, der kæmpede bravt mod ligaens førerhold.

AGF går dermed op på 50 point og øger forspringet til andenpladsen FC Midtjylland. Midtjyderne spillede samtidig uafgjort med Brøndby IF og har nu fire point op til AGF.

Alle 12 mandskaber spillede samtidig på en dramatisk søndag i Superligaen, men begge hold i Nørreskoven var allerede fast placeret i henholdsvis mesterskabsspillet og nedrykningsspillet inden 22. spillerunde.

Vejle ligger med nederlaget stadig sidst i Superligaen med 14 point og skal bruge foråret på at kæmpe sig væk fra nedrykningspladserne.

Ingen af holdene sprudlede offensivt i første halvleg, og selv om gæsterne fra Aarhus havde en enkelt stor chance til Kristian Arnstad, bød halvlegen ikke på den store underholdning.

Historien var fra start en helt anden efter pausen, og her skulle der ikke engang gå et minut, før AGF kom på tavlen.

Rasmus Carstensen opsnappede en ripost og tog et klogt træk forbi to Vejle-forsvarere, der blev sat helt af, og han kunne med ynde placere bolden i venstre side af målet.

Kort efter fik AGF sig et mindre chok, da Valdemar Lund udnyttede et indlæg fra et frispark og sendte bolden i nettet bag Jesper Hansen i AGF-målet. Gæsterne slap dog med skrækken, da målet kort efter blev annulleret for offside.

Vejle kom til flere gode muligheder i anden halvleg, og efter godt en times spil kom udligningen, da den bulgarske forsvarsspiller Stefan Velkov scorede på oplæg fra Christian Gammelgaard.

Gammelgaard var også meget tæt på at bringe Vejle foran ti minutter senere. Hans afslutning blev lige akkurat reddet på stregen af Jesper Hansen.

I stedet var det i den anden ende, at Carstensen blev dobbeltmålscorer kort efter med en sikker førstegangsafslutning på en ny ripost. Efter en lang VAR-gennemgang viste billederne, at der ikke var offside i situationen, og igen var marginalerne på AGF’s side.

/ritzau/





Simpelthen en genistreg, ‘CV’!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

‘Jeg er fucking irriteret’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC København-fans raser

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

– Jeg skammer mig ind i helvede

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Voldsomt skænderi i FC København

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Arsenal vinder London-derby

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Henter kæmpe Superliga-flop

FC København misser top seks

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

I chok: ‘Tragikomisk’

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

FC Midtjylland – Brøndby IF

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tilbage efter regelbrud

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”