Det begyndte allerede tirsdag. Casper Højer havde ondt i maven, meget ondt, men han vidste ikke, hvad det var, og det gik ikke væk af sig selv. I løbet af natten til onsdag var det helt galt, så om morgenen tog han på sygehuset.
Her blev han scannet, og det viste sig, at han havde blindtarmsbetændelse. Den slags skal opereres akut, da der ubehandlet kan opstå koldbrand og hul i blindtarmen. Også Casper Højer kom hurtigt på operationsbordet.
– Jeg havde ondt i maven, og vi prøvede at gøre, hvad vi kunne. Lægerne var ikke sikre på, hvad det var, men da jeg fik det scannet, viste det sig, at det var blindtarmen. Det gik stærkt, men det er ikke unormalt. Jeg havde en vanvittig smerte, men jeg fik den ud, fortæller Casper Højer til tipsbladet.dk om en onsdag, der udviklede sig uventet.
Højer troede, han skulle spille den afgørende Europa-playoffkamp for AGF om aftenen, men det blev hurtigt forvandlet til en akut operation i stedet. Dermed gik han også glip af selve kampen mod OB, som AGF vandt 2-1.
Læs også:AGF-profil hasteopereret: Tog direkte fra sygehuset til afslutningsfest
– Jeg blev opereret, mens de spillede, så jeg kunne ikke se den. Det var fuld narkose, siger han.
Selv om blindtarmsbetændelse typisk opereres akut, er selve indgrebet ikke stort. Ofte skal man kun opholde sig på hospitalet i kort tid. Casper Højer blev da også allerede udskrevet sent onsdag aften.
Derefter tog han til AGF’s afslutningsfest i loungen på Ceres Park, hvor han mødte op med hospitalsarmbåndet omkring håndleddet endnu. Det blev dog en kort fest for hans vedkommende.
– Jeg tog ud og hilste på de andre, men jeg havde brug for hvile, så jeg tog hjem kort efter. Det gør vanvittigt nas, men jeg er ved godt mod. Det er godt, sæsonen er slut, så jeg har fin tid til at hvile mig, siger Casper Højer, der allerede i dag har rejst sig fra sit leje igen.
Læs også:Startopstillinger: AGF må undvære Casper Højer Nielsen mod OB
AGF-backen giver således interview over telefonen midt i et klubarrangement. De er ude at spille fodboldgolf. Det vil sige: De andre spiller, og Højer går bare med rundt. Men bortset fra, at han ikke skal nyde noget af at sparke til en fodbold i dag, er alt godt.
– Jeg har det fint. Jeg er med de andre rundt nu her. Et lille stykke morfin, så sidder den der, siger han med et grin.
Casper Højer har to uger til at komme på toppen igen. AGF begynder træningen forud for næste sæson den 13. august.
Læs også:Bedst og værst: AGF er klar til Europa efter sejr over OB
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Læs også:Superligaen er ved vejs ende: Disse spillere topper listerne
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
