Det er i FC København, at Cesar Santin for alvor har fået mulighed for at vise sine kvaliteter på den helt store scene, men havde det ikke været for fire gode år i svenske Kalmar, havde den danske mesterklub næppe fået øjnene op for den brasilianske angriber.
Dermed kan Cesar Santin, der er i gang med sin fjerde sæson i FC København, takke Kalmar for meget af den succes, han har oplevet i den danske hovedstad. Men et tak er tilsyneladende ikke nok for Cesar Santin – han vil også betale tilbage. Derfor afslører han nu, at han en dag vender tilbage til den svenske klub – formentlig efter næste sæson.
– Vi er på vej mod det fjerde mesterskab, og det betyder, at jeg får chancen for at spille Champions League en gang til. Det er, hvad jeg er indstillet på lige nu. Nu handler det om at vinde ligaen igen. Men jeg lover at spille et par sæsoner mere i Kalmar. Det er helt sikkert, siger Cesar Santin til FotbollDirekt.se og fortsætter:
– Fansene skal vide, at jeg virkelig gerne vil spille i Kalmar igen. Jeg følger klubbens kampe på internettet så ofte, jeg kan. Hvis klubben vil have det, lover jeg at vende tilbage. Den nye arena er sej og en af de bedste i Sverige. Den vil jeg opleve som spiller.
31-årige Cesar Santin er på kontrakt i FC København i endnu en sæson, men derefter vender brasilianeren formentlig “hjem” til Kalmar, hvor hans datter i øvrigt bor. Angriberen står noteret for 105 kampe og 31 scoringer for den svenske klub.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL