Chelsea blev ydmyget: Vi skal svare tilbage

Chelsea tabte i weekenden for første gang i 14 kampe. Onsdag skal klubben forsøge at rejse sig mod Porto.



Chelseas 2-5-nederlag til nedrykningskandidaten West Bromwich Albion i weekenden var cheftræner Thomas Tuchels første siden sin ankomst i januar, og det er første gang i ti år, at London-klubben indkasserer fem mål på hjemmebane.

Chelsea bliver nødt til at ryste weekendens pinlige nederlag af sig, hvis Premier League-klubben skal lykkes mod FC Porto i første opgør af Champions League-kvartfinalerne onsdag, vurderer den tyske træner.

– Det er vigtigt, at vi fordøjer resultatet. Jeg så det ikke komme. Nu må vi alle tage ansvar – inklusive mig – og ryste nederlaget af os, siger Tuchel ifølge AFP.

En imponerende stime på 13 kampe uden nederlag blev brudt af West Bromwich, og ifølge Tuchel skal resultatet ses som et “wake-up call”.

– Vi kan ikke miste hovedet nu efter 14 eller 15 gode kampe. Det er et “wake-up call”, og vi skal nok svare tilbage, siger cheftræneren.

Portugisiske Porto slog Juventus ud af ottendedelsfinalerne, og selv om Chelsea er favorit til at gå videre til semifinalerne, er det ikke en opgave, hovedstadsklubben tager let på, understreger Tuchel.

– Jeg har en følelse af, at vi kan overvinde Porto, men det bliver en hård kamp.

– Det er et meget erfarent mandskab i denne turnering og er blevet portugisisk mester mange gange. Dette vidner om en vis mentalitet.

– Men vi er stærke nok og tror på, at vi kan komme videre fra denne runde, fastslår Tuchel.

Porto står over for en svær opgave, og den bliver ikke nemmere af, at holdets anfører, Sérgio Oliveira, er i karantæne. Træner Sérgio Conceição understreger dog, at intet er umuligt på fodboldbanen.

– Vi er klar over, at vi kommer på en vanskelig opgave, men vi er klar. I livet er intet umuligt, især ikke i fodbold, siger den portugisiske træner forud for opgøret, som spilles i spanske Sevilla.

Kampen mellem Chelsea og Porto begynder onsdag klokken 21.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen