Chiakha indrømmer: Du kan ikke undgå at se det

Amin Chiakha har ikke kunnet undgå at følge med i debatten om FC Københavns manglende nier-mål, men den unge komet er ikke i tvivl om, at han nok skal få hul på bylden.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): De manglende mål fra FC Københavns angribere har været et stort tema i foråret hidtil, særligt ud fra det faktum at German Onugkha, som er udlejet fra FCK til Vejle, har scoret flere mål end hele FCK’s hold i forårssæsonen hidtil.

Det er der blevet skrevet og snakket en del om, og det har FC Københavns angriber, Amin Chiakha, der pt døjer med et at få hul på Superliga-bylden også lagt mærke til.

– Du kan ikke undgå at se overskrifter, så det har jeg set, siger Chiakha til Tipsbladet og de skrivende medier.

Amin Chiakha har fortsat et begrænset antal spilleminutter i Superligaen, og startpladsen mod Randers i mandags var hans blot anden i denne sæson. I Europa har han scoret flere gange, så han er bestemt ikke en mand, der er ramt på selvtilliden, selv om facit pt er 12 Superliga-kampe uden scoringer.

– Jeg kender mig selv og mine holdkammerater godt nok til, at jeg nok skal vise mig frem. Det var min anden start i Superligaen, og jeg skal også lige ind i det. Jo mere spilletid, jeg får, jo bedre kender jeg mine holdkammerater og tempoet i Superligaen. Jeg har vist på seniorplan, at jeg kan score mål, så jeg er ikke i tvivl om, at jeg nok skal få hul på bylden, siger han og fortsætter målrettet:

– Jeg vil jo gerne have, der står 25 (mål, red.). Men hvis du kigger på mine minutter i forhold til alle turneringer, har jeg et fint snit. Det skal nok komme. Det havde været noget andet, hvis jeg havde spillet hver kamp fra start og ikke havde scoret.

Amin Chiakha møder denne torsdag pressen efter et træningspas, hvor han har set skarp ud. Under den seneste landsholdssamling fik han ligeledes endnu en kamp for Algeriet på sit CV, så selv om målene lige nu mangler i den hjemlige Superliga, så går han ikke ned på selvtillid.

Den bare 19-årige angriber står et godt sted lige pt, og efter sejren over Randers i mandags var cheftræner Jacob Neestrup også fortrøstningsfuld, da snakken gik på de manglende angribermål og så Chiakha, da han gav interview til TV 2 Sport.

Her sammenlignede han ham med Orri Oskarsson og Hakon Haraldsson, der tidligere har fået gennembruddet i FC København.

– Amin er lidt det samme sted, som Orri og Hakon har været tidligere. Vi er lykkedes med, som foråret skrider frem, at få bragt den unge nier ind med succes, men han mangler lidt i erfaringsbanken i forhold til at spille de her kampe. Han er et stort talent, og han bliver klogere i hver kamp, han spiller i Superligaen, sagde Jacob Neestrup til TV 2 Sport.

Den sammenligning blev Chiakha også spurgt ind til af Tipsbladet efter torsdagens træning, og her vil FCK-talentet som sådan ikke forholde sig til at gå i de to tidligere stjerners fodspor, men at han nu her er foran Orri Oskarsson, dengang islændingen havde samme alder som Chiakha har nu.

– Hvis jeg skal kigge på Orri, vil jeg mene, at jeg er lidt foran ham. Da han var på min alder, var han på leje i Sønderjyske. Så jeg er, hvor jeg skal være. Der var også utilfredshed med Orri sidste sæson, hvor han ikke havde lavet nok mål, så det går hurtigt, og jeg skal nok vise mig frem, slutter Chiakha.

Amin Chiakha står i alt noteret for fem scoringer i 23 FCK-kampe.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Fire fede stats fra Superliga-grundspillet

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Langer ud efter trænerlegende

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Køber engelsk klub

– Det må for alt i verden ikke ske!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

I chok over Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Skræmmende Chido Obi-scener

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arne Slot dybt frustreret

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

– Det vil jeg aldrig gøre!

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

‘Han tisser isterninger’

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug