Chiakha indrømmer: Du kan ikke undgå at se det

Amin Chiakha har ikke kunnet undgå at følge med i debatten om FC Københavns manglende nier-mål, men den unge komet er ikke i tvivl om, at han nok skal få hul på bylden.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): De manglende mål fra FC Københavns angribere har været et stort tema i foråret hidtil, særligt ud fra det faktum at German Onugkha, som er udlejet fra FCK til Vejle, har scoret flere mål end hele FCK’s hold i forårssæsonen hidtil.

Det er der blevet skrevet og snakket en del om, og det har FC Københavns angriber, Amin Chiakha, der pt døjer med et at få hul på Superliga-bylden også lagt mærke til.

– Du kan ikke undgå at se overskrifter, så det har jeg set, siger Chiakha til Tipsbladet og de skrivende medier.

Amin Chiakha har fortsat et begrænset antal spilleminutter i Superligaen, og startpladsen mod Randers i mandags var hans blot anden i denne sæson. I Europa har han scoret flere gange, så han er bestemt ikke en mand, der er ramt på selvtilliden, selv om facit pt er 12 Superliga-kampe uden scoringer.

– Jeg kender mig selv og mine holdkammerater godt nok til, at jeg nok skal vise mig frem. Det var min anden start i Superligaen, og jeg skal også lige ind i det. Jo mere spilletid, jeg får, jo bedre kender jeg mine holdkammerater og tempoet i Superligaen. Jeg har vist på seniorplan, at jeg kan score mål, så jeg er ikke i tvivl om, at jeg nok skal få hul på bylden, siger han og fortsætter målrettet:

– Jeg vil jo gerne have, der står 25 (mål, red.). Men hvis du kigger på mine minutter i forhold til alle turneringer, har jeg et fint snit. Det skal nok komme. Det havde været noget andet, hvis jeg havde spillet hver kamp fra start og ikke havde scoret.

Amin Chiakha møder denne torsdag pressen efter et træningspas, hvor han har set skarp ud. Under den seneste landsholdssamling fik han ligeledes endnu en kamp for Algeriet på sit CV, så selv om målene lige nu mangler i den hjemlige Superliga, så går han ikke ned på selvtillid.

Den bare 19-årige angriber står et godt sted lige pt, og efter sejren over Randers i mandags var cheftræner Jacob Neestrup også fortrøstningsfuld, da snakken gik på de manglende angribermål og så Chiakha, da han gav interview til TV 2 Sport.

Her sammenlignede han ham med Orri Oskarsson og Hakon Haraldsson, der tidligere har fået gennembruddet i FC København.

– Amin er lidt det samme sted, som Orri og Hakon har været tidligere. Vi er lykkedes med, som foråret skrider frem, at få bragt den unge nier ind med succes, men han mangler lidt i erfaringsbanken i forhold til at spille de her kampe. Han er et stort talent, og han bliver klogere i hver kamp, han spiller i Superligaen, sagde Jacob Neestrup til TV 2 Sport.

Den sammenligning blev Chiakha også spurgt ind til af Tipsbladet efter torsdagens træning, og her vil FCK-talentet som sådan ikke forholde sig til at gå i de to tidligere stjerners fodspor, men at han nu her er foran Orri Oskarsson, dengang islændingen havde samme alder som Chiakha har nu.

– Hvis jeg skal kigge på Orri, vil jeg mene, at jeg er lidt foran ham. Da han var på min alder, var han på leje i Sønderjyske. Så jeg er, hvor jeg skal være. Der var også utilfredshed med Orri sidste sæson, hvor han ikke havde lavet nok mål, så det går hurtigt, og jeg skal nok vise mig frem, slutter Chiakha.

Amin Chiakha står i alt noteret for fem scoringer i 23 FCK-kampe.





Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Brøndby-handel er kollapset

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danmark – Nordmakedonien

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Av, FCK! Her er de værst af alle

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Riemer melder stjerne klar

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Klar besked til danske debutanter

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg