Chok i dansk klub: Mesterskabspokalen stjålet!

Herfølge Boldklub vandt sensationelt det danske mesterskab i 2000 - nu er mesterskabspokalen blevet stjålet fra klubhuset. Herfølge har udlovet en dusør til den, der bringe afgørende informationer om tyveriet.



Et stykke dansk fodboldhistorie er blevet revet væk fra Herfølge Boldklub – i hvert fald det synlige bevis på det mirakel, der udspillede sig i den østsjællandske by for snart 25 år siden.

I 2000 blev Herfølge Boldklub med en vis John "Faxe" Jensen som cheftræner dansk mester, og det er med afstand den største sensation i dansk klubfodbolds historie, at Herfølge kunne løfte pokalen dengang.

Lige siden har en mindre kopi af mesterskabspokalen stået i et aflåst skab i Herfølge Boldklubs klubhus som et evigt minde om de glade dage, men nu er pokalen blevet stjålet, skriver sn.dk.

Over for Tipsbladet fastslår klubbens formand Kim Konradsen, at det er en meget trist skæbne, der er overgået klubben. 

– Det kommer jo aldrig til at ske igen, at Herfølge vinder det danske mesterskab, så det er helt vildt trist. Det er et minde om en tid, hvor fodbolden var noget anderledes, end den er i dag, og nogle af os, som er lidt oppe i årene, tænker jo tit tilbage på den tid med stor glæde, siger Conradsen til Tipsbladet.

Tyven, der har stjålet mesterskabspokalen, har haft adgang til en af klubbens nøglebundter. Det er nemlig via en nøgle, at skabet er blevet åbnet og pokalen fjernet – der er intet, der er blevet slået i stykker. Af samme årsag kan politiet heller ikke stille så meget op i deres efterforskning.

For at hjælpe til med opklaringen har Herfølge Boldklub udlovet en dusør på 5.000 kroner til den, der kan levere afgørende oplysninger om, hvor pokalen befinder sig.

– Man bliver jo helt rundtosset af at tænke på, hvordan nogen kan finde på at gøre sådan noget. Der er tale om én, som har været i besiddelse af en nøgle, men det er tydeligvis ikke en person med særlig meget klubfølelse. Nu ser vi, om en dusør kan gøre en forskel, siger Conradsen og tilføjer:

– Pokalen hører hjemme i Herfølge Boldklub, og jeg håber inderligt, at gerningsmanden vil stille den tilbage igen. 

Året efter det danske mesterskab rykkede Herfølge Boldklub ud af Danmarks bedste række, og i 2009 fusionerede klubben med naboerne fra Køge og blev til HB Køge, som i dag huserer i NordicBet Ligaen.

Herfølge Boldklubs eget bedste mandskab spiller til dagligt i Sjællandsserien. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Færdig i FC Midtjylland?

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Samler informationer om FCK’er



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Medie peger på FC København

Superliga-stortalenter topper international liste



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Manchester United jagter Liverpool-profil

Forlænger med stortalent

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Trods krise: Freder Superliga-træner

Rundens hold i Superligaen – 20. runde



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Det er absolut bekymrende!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Han skal jo være Brøndby-mand

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Chido Obi var ustyrlig

Inter fryser i Nordnorge

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet