Chok i dansk klub: Mesterskabspokalen stjålet!

Herfølge Boldklub vandt sensationelt det danske mesterskab i 2000 - nu er mesterskabspokalen blevet stjålet fra klubhuset. Herfølge har udlovet en dusør til den, der bringe afgørende informationer om tyveriet.



Et stykke dansk fodboldhistorie er blevet revet væk fra Herfølge Boldklub – i hvert fald det synlige bevis på det mirakel, der udspillede sig i den østsjællandske by for snart 25 år siden.

I 2000 blev Herfølge Boldklub med en vis John "Faxe" Jensen som cheftræner dansk mester, og det er med afstand den største sensation i dansk klubfodbolds historie, at Herfølge kunne løfte pokalen dengang.

Lige siden har en mindre kopi af mesterskabspokalen stået i et aflåst skab i Herfølge Boldklubs klubhus som et evigt minde om de glade dage, men nu er pokalen blevet stjålet, skriver sn.dk.

Over for Tipsbladet fastslår klubbens formand Kim Konradsen, at det er en meget trist skæbne, der er overgået klubben. 

– Det kommer jo aldrig til at ske igen, at Herfølge vinder det danske mesterskab, så det er helt vildt trist. Det er et minde om en tid, hvor fodbolden var noget anderledes, end den er i dag, og nogle af os, som er lidt oppe i årene, tænker jo tit tilbage på den tid med stor glæde, siger Conradsen til Tipsbladet.

Tyven, der har stjålet mesterskabspokalen, har haft adgang til en af klubbens nøglebundter. Det er nemlig via en nøgle, at skabet er blevet åbnet og pokalen fjernet – der er intet, der er blevet slået i stykker. Af samme årsag kan politiet heller ikke stille så meget op i deres efterforskning.

For at hjælpe til med opklaringen har Herfølge Boldklub udlovet en dusør på 5.000 kroner til den, der kan levere afgørende oplysninger om, hvor pokalen befinder sig.

– Man bliver jo helt rundtosset af at tænke på, hvordan nogen kan finde på at gøre sådan noget. Der er tale om én, som har været i besiddelse af en nøgle, men det er tydeligvis ikke en person med særlig meget klubfølelse. Nu ser vi, om en dusør kan gøre en forskel, siger Conradsen og tilføjer:

– Pokalen hører hjemme i Herfølge Boldklub, og jeg håber inderligt, at gerningsmanden vil stille den tilbage igen. 

Året efter det danske mesterskab rykkede Herfølge Boldklub ud af Danmarks bedste række, og i 2009 fusionerede klubben med naboerne fra Køge og blev til HB Køge, som i dag huserer i NordicBet Ligaen.

Herfølge Boldklubs eget bedste mandskab spiller til dagligt i Sjællandsserien. 



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Kæmpe forløsning for FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Årets mest læste – I elsker transfers!

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

En kæmpe sejr

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’