Chok i dansk klub: Mesterskabspokalen stjålet!

Herfølge Boldklub vandt sensationelt det danske mesterskab i 2000 - nu er mesterskabspokalen blevet stjålet fra klubhuset. Herfølge har udlovet en dusør til den, der bringe afgørende informationer om tyveriet.



Et stykke dansk fodboldhistorie er blevet revet væk fra Herfølge Boldklub – i hvert fald det synlige bevis på det mirakel, der udspillede sig i den østsjællandske by for snart 25 år siden.

I 2000 blev Herfølge Boldklub med en vis John "Faxe" Jensen som cheftræner dansk mester, og det er med afstand den største sensation i dansk klubfodbolds historie, at Herfølge kunne løfte pokalen dengang.

Lige siden har en mindre kopi af mesterskabspokalen stået i et aflåst skab i Herfølge Boldklubs klubhus som et evigt minde om de glade dage, men nu er pokalen blevet stjålet, skriver sn.dk.

Over for Tipsbladet fastslår klubbens formand Kim Konradsen, at det er en meget trist skæbne, der er overgået klubben. 

– Det kommer jo aldrig til at ske igen, at Herfølge vinder det danske mesterskab, så det er helt vildt trist. Det er et minde om en tid, hvor fodbolden var noget anderledes, end den er i dag, og nogle af os, som er lidt oppe i årene, tænker jo tit tilbage på den tid med stor glæde, siger Conradsen til Tipsbladet.

Tyven, der har stjålet mesterskabspokalen, har haft adgang til en af klubbens nøglebundter. Det er nemlig via en nøgle, at skabet er blevet åbnet og pokalen fjernet – der er intet, der er blevet slået i stykker. Af samme årsag kan politiet heller ikke stille så meget op i deres efterforskning.

For at hjælpe til med opklaringen har Herfølge Boldklub udlovet en dusør på 5.000 kroner til den, der kan levere afgørende oplysninger om, hvor pokalen befinder sig.

– Man bliver jo helt rundtosset af at tænke på, hvordan nogen kan finde på at gøre sådan noget. Der er tale om én, som har været i besiddelse af en nøgle, men det er tydeligvis ikke en person med særlig meget klubfølelse. Nu ser vi, om en dusør kan gøre en forskel, siger Conradsen og tilføjer:

– Pokalen hører hjemme i Herfølge Boldklub, og jeg håber inderligt, at gerningsmanden vil stille den tilbage igen. 

Året efter det danske mesterskab rykkede Herfølge Boldklub ud af Danmarks bedste række, og i 2009 fusionerede klubben med naboerne fra Køge og blev til HB Køge, som i dag huserer i NordicBet Ligaen.

Herfølge Boldklubs eget bedste mandskab spiller til dagligt i Sjællandsserien. 





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Dame N’Doye scorer nyt job

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-boss med spændende transfermelding

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for