Chok i dansk klub: Mesterskabspokalen stjålet!

Herfølge Boldklub vandt sensationelt det danske mesterskab i 2000 - nu er mesterskabspokalen blevet stjålet fra klubhuset. Herfølge har udlovet en dusør til den, der bringe afgørende informationer om tyveriet.



Et stykke dansk fodboldhistorie er blevet revet væk fra Herfølge Boldklub – i hvert fald det synlige bevis på det mirakel, der udspillede sig i den østsjællandske by for snart 25 år siden.

I 2000 blev Herfølge Boldklub med en vis John "Faxe" Jensen som cheftræner dansk mester, og det er med afstand den største sensation i dansk klubfodbolds historie, at Herfølge kunne løfte pokalen dengang.

Lige siden har en mindre kopi af mesterskabspokalen stået i et aflåst skab i Herfølge Boldklubs klubhus som et evigt minde om de glade dage, men nu er pokalen blevet stjålet, skriver sn.dk.

Over for Tipsbladet fastslår klubbens formand Kim Konradsen, at det er en meget trist skæbne, der er overgået klubben. 

– Det kommer jo aldrig til at ske igen, at Herfølge vinder det danske mesterskab, så det er helt vildt trist. Det er et minde om en tid, hvor fodbolden var noget anderledes, end den er i dag, og nogle af os, som er lidt oppe i årene, tænker jo tit tilbage på den tid med stor glæde, siger Conradsen til Tipsbladet.

Tyven, der har stjålet mesterskabspokalen, har haft adgang til en af klubbens nøglebundter. Det er nemlig via en nøgle, at skabet er blevet åbnet og pokalen fjernet – der er intet, der er blevet slået i stykker. Af samme årsag kan politiet heller ikke stille så meget op i deres efterforskning.

For at hjælpe til med opklaringen har Herfølge Boldklub udlovet en dusør på 5.000 kroner til den, der kan levere afgørende oplysninger om, hvor pokalen befinder sig.

– Man bliver jo helt rundtosset af at tænke på, hvordan nogen kan finde på at gøre sådan noget. Der er tale om én, som har været i besiddelse af en nøgle, men det er tydeligvis ikke en person med særlig meget klubfølelse. Nu ser vi, om en dusør kan gøre en forskel, siger Conradsen og tilføjer:

– Pokalen hører hjemme i Herfølge Boldklub, og jeg håber inderligt, at gerningsmanden vil stille den tilbage igen. 

Året efter det danske mesterskab rykkede Herfølge Boldklub ud af Danmarks bedste række, og i 2009 fusionerede klubben med naboerne fra Køge og blev til HB Køge, som i dag huserer i NordicBet Ligaen.

Herfølge Boldklubs eget bedste mandskab spiller til dagligt i Sjællandsserien. 





Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Han peger på Simon Kjær

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Fælder dom over Højlund

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

– Alle taler om dem!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Presset Frank: Her er vores store problem

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Et frygteligt scenarie

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Henter dansker – får god pakke

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’