Chok i FC Midtjylland: – Det skuffer mig mest

Der var ingen forsøg på at nedspille, hvor dårlig en kamp, det var for FC Midtjylland fredag aften i Randers.



RANDERS (Tipsbladet): Sidste år var Randers FC ekstremt tæt på at overvinde FC Midtjylland i to kampe i Randers, hvor FCM først var ubegribeligt heldige med at vinde i Randers i det tidlige forår og så siden måtte se FCM udligne på et straffespark i tillægstiden i efteråret.

Og fredag aften i Randers var der ikke nogen vej tilbage for FC Midtjylland, selv om Edward Chilufya havde bolden i nettet dybt inde i tillægstiden fra en klar offsideposition.

FC Midtjylland var på omtrent alle parametre næstbedst mod Randers FC, og cheftræner Thomas Thomasberg havde ingen forklaring på, hvordan FCM kunne spille en så pauver kamp, hvor det point, man havde indtil Wessel Dammers andet mål efter hjørnespark midt i anden halvleg, slet ikke var fortjent.

– Der er ikke grund til at tale alt for meget om, om det var offensivt eller defensivt. For mig var det vores grundbasis. Det er ikke rart at side og se en kamp, hvor man undervejs i større dele af kampen har fornemmelsen af, at modstanderen vil det mere og var mere på forkant. Det var det, der for mig gjorde mest ondt, siger Thomas Thomasberg.

– Og så fik vi proppet vores egen medicin ned i halsen med et par dødboldmål, som vi har slået rigtig mange på. Så det var en hård og tung aften.

Så turen i videolokalet lørdag og overvejelserne om holdet bliver betydeligt sværere, end de var i seneste rundes nederlag til Brøndby, hvor FCM samlet set dominerede chanceskabelsen i kampen og knoklede anden halvleg igennem, også da Brøndby havde scoret til 2-0.

Læs også Tipsbladets Dom fra kampen

– Vi skal kigge på, om vi fik sendt det rigtige hold på banen, fik vi sagt de rigtige ting til dem? For det, der kom ud af det, var i hvert fald ikke det ønskede. Randers gjorde ikke noget, der overraskede os i forhold til, hvad vi havde snakket om inden. Men vores hårdhed og modstandskraft var for dårlig. Det er det, jeg er overrasket over. Og jeg har ikke behov for at pege en eller to ud, det var en dyne, der lå over hele holdet, siger Thomas Thomasberg.

Mangler forklaring på Superliga-nedtur

Cheftræneren har ud over langtidsskadede Cho Gue-sung hele sin trup til rådighed, træningerne er forløbet fint, uden kampe i Europa og pokalen mangler der ikke tid til restitution og målrettet træning, og Thomasberg kan ikke finde en god forklaring på, hvorfor FCM var så uskarp og ude at sync i snart sagt alle faser af spillet.

– Jeg havde ikke set det komme på den måde. Jeg vidste godt, vi kunne komme i problemer, for vi var oppe mod et godt hold, der ikke har præsteret på det niveau, de gerne har ville de sidste par kampe. Så vi vidste jo godt, at vi mødte et hold, der tørstede efter revanche. Når du er så langt herhenne i turneringen, så skal det ikke være det, vi bliver slået på. Vi kan godt sætte point til, men det skal ikke være på den her måde. Det er det, der skuffer mig mest og gør mest ondt.

Læs også om Superligaens spillerbudgetter her

– Det er noget, vi skal have kigget på og fundet ud af af. Hvorfor kom det til at se sådan ud? Jeg tror jo alle sammen sad med fornemmelsen ‘Var det det? Var der ikke mere?’ Og den sad vi også med ud på bænken, siger Thomas Thomasberg.

FC København kan søndag tage førstepladsen i Superligaen med et enkelt point mod FC Nordsjælland.

Det var FC Midtjyllands syvende nederlag i sæsonen, det samme antal nederlag, man havde i Superliga-sæsonen for et år siden. Kun FCN har tabt flere kampe af holdene i Top 6.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Ekspert med dyster FCK-dom

Historisk transfer i dansk klub: En af de største



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Flere ændringer på vej i FC København  

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Deler godt Brøndby-nyt

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘Schmedes er under pres’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998