RANDERS (Tipsbladet): Sidste år var Randers FC ekstremt tæt på at overvinde FC Midtjylland i to kampe i Randers, hvor FCM først var ubegribeligt heldige med at vinde i Randers i det tidlige forår og så siden måtte se FCM udligne på et straffespark i tillægstiden i efteråret.
Og fredag aften i Randers var der ikke nogen vej tilbage for FC Midtjylland, selv om Edward Chilufya havde bolden i nettet dybt inde i tillægstiden fra en klar offsideposition.
FC Midtjylland var på omtrent alle parametre næstbedst mod Randers FC, og cheftræner Thomas Thomasberg havde ingen forklaring på, hvordan FCM kunne spille en så pauver kamp, hvor det point, man havde indtil Wessel Dammers andet mål efter hjørnespark midt i anden halvleg, slet ikke var fortjent.
– Der er ikke grund til at tale alt for meget om, om det var offensivt eller defensivt. For mig var det vores grundbasis. Det er ikke rart at side og se en kamp, hvor man undervejs i større dele af kampen har fornemmelsen af, at modstanderen vil det mere og var mere på forkant. Det var det, der for mig gjorde mest ondt, siger Thomas Thomasberg.

– Og så fik vi proppet vores egen medicin ned i halsen med et par dødboldmål, som vi har slået rigtig mange på. Så det var en hård og tung aften.
Så turen i videolokalet lørdag og overvejelserne om holdet bliver betydeligt sværere, end de var i seneste rundes nederlag til Brøndby, hvor FCM samlet set dominerede chanceskabelsen i kampen og knoklede anden halvleg igennem, også da Brøndby havde scoret til 2-0.
Læs også Tipsbladets Dom fra kampen
– Vi skal kigge på, om vi fik sendt det rigtige hold på banen, fik vi sagt de rigtige ting til dem? For det, der kom ud af det, var i hvert fald ikke det ønskede. Randers gjorde ikke noget, der overraskede os i forhold til, hvad vi havde snakket om inden. Men vores hårdhed og modstandskraft var for dårlig. Det er det, jeg er overrasket over. Og jeg har ikke behov for at pege en eller to ud, det var en dyne, der lå over hele holdet, siger Thomas Thomasberg.
Mangler forklaring på Superliga-nedtur
Cheftræneren har ud over langtidsskadede Cho Gue-sung hele sin trup til rådighed, træningerne er forløbet fint, uden kampe i Europa og pokalen mangler der ikke tid til restitution og målrettet træning, og Thomasberg kan ikke finde en god forklaring på, hvorfor FCM var så uskarp og ude at sync i snart sagt alle faser af spillet.
– Jeg havde ikke set det komme på den måde. Jeg vidste godt, vi kunne komme i problemer, for vi var oppe mod et godt hold, der ikke har præsteret på det niveau, de gerne har ville de sidste par kampe. Så vi vidste jo godt, at vi mødte et hold, der tørstede efter revanche. Når du er så langt herhenne i turneringen, så skal det ikke være det, vi bliver slået på. Vi kan godt sætte point til, men det skal ikke være på den her måde. Det er det, der skuffer mig mest og gør mest ondt.
Læs også om Superligaens spillerbudgetter her
– Det er noget, vi skal have kigget på og fundet ud af af. Hvorfor kom det til at se sådan ud? Jeg tror jo alle sammen sad med fornemmelsen ‘Var det det? Var der ikke mere?’ Og den sad vi også med ud på bænken, siger Thomas Thomasberg.
FC København kan søndag tage førstepladsen i Superligaen med et enkelt point mod FC Nordsjælland.
Det var FC Midtjyllands syvende nederlag i sæsonen, det samme antal nederlag, man havde i Superliga-sæsonen for et år siden. Kun FCN har tabt flere kampe af holdene i Top 6.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE