Chok i FC Midtjylland: – Det skuffer mig mest

Der var ingen forsøg på at nedspille, hvor dårlig en kamp, det var for FC Midtjylland fredag aften i Randers.



RANDERS (Tipsbladet): Sidste år var Randers FC ekstremt tæt på at overvinde FC Midtjylland i to kampe i Randers, hvor FCM først var ubegribeligt heldige med at vinde i Randers i det tidlige forår og så siden måtte se FCM udligne på et straffespark i tillægstiden i efteråret.

Og fredag aften i Randers var der ikke nogen vej tilbage for FC Midtjylland, selv om Edward Chilufya havde bolden i nettet dybt inde i tillægstiden fra en klar offsideposition.

FC Midtjylland var på omtrent alle parametre næstbedst mod Randers FC, og cheftræner Thomas Thomasberg havde ingen forklaring på, hvordan FCM kunne spille en så pauver kamp, hvor det point, man havde indtil Wessel Dammers andet mål efter hjørnespark midt i anden halvleg, slet ikke var fortjent.

– Der er ikke grund til at tale alt for meget om, om det var offensivt eller defensivt. For mig var det vores grundbasis. Det er ikke rart at side og se en kamp, hvor man undervejs i større dele af kampen har fornemmelsen af, at modstanderen vil det mere og var mere på forkant. Det var det, der for mig gjorde mest ondt, siger Thomas Thomasberg.

– Og så fik vi proppet vores egen medicin ned i halsen med et par dødboldmål, som vi har slået rigtig mange på. Så det var en hård og tung aften.

Så turen i videolokalet lørdag og overvejelserne om holdet bliver betydeligt sværere, end de var i seneste rundes nederlag til Brøndby, hvor FCM samlet set dominerede chanceskabelsen i kampen og knoklede anden halvleg igennem, også da Brøndby havde scoret til 2-0.

Læs også Tipsbladets Dom fra kampen

– Vi skal kigge på, om vi fik sendt det rigtige hold på banen, fik vi sagt de rigtige ting til dem? For det, der kom ud af det, var i hvert fald ikke det ønskede. Randers gjorde ikke noget, der overraskede os i forhold til, hvad vi havde snakket om inden. Men vores hårdhed og modstandskraft var for dårlig. Det er det, jeg er overrasket over. Og jeg har ikke behov for at pege en eller to ud, det var en dyne, der lå over hele holdet, siger Thomas Thomasberg.

Mangler forklaring på Superliga-nedtur

Cheftræneren har ud over langtidsskadede Cho Gue-sung hele sin trup til rådighed, træningerne er forløbet fint, uden kampe i Europa og pokalen mangler der ikke tid til restitution og målrettet træning, og Thomasberg kan ikke finde en god forklaring på, hvorfor FCM var så uskarp og ude at sync i snart sagt alle faser af spillet.

– Jeg havde ikke set det komme på den måde. Jeg vidste godt, vi kunne komme i problemer, for vi var oppe mod et godt hold, der ikke har præsteret på det niveau, de gerne har ville de sidste par kampe. Så vi vidste jo godt, at vi mødte et hold, der tørstede efter revanche. Når du er så langt herhenne i turneringen, så skal det ikke være det, vi bliver slået på. Vi kan godt sætte point til, men det skal ikke være på den her måde. Det er det, der skuffer mig mest og gør mest ondt.

Læs også om Superligaens spillerbudgetter her

– Det er noget, vi skal have kigget på og fundet ud af af. Hvorfor kom det til at se sådan ud? Jeg tror jo alle sammen sad med fornemmelsen ‘Var det det? Var der ikke mere?’ Og den sad vi også med ud på bænken, siger Thomas Thomasberg.

FC København kan søndag tage førstepladsen i Superligaen med et enkelt point mod FC Nordsjælland.

Det var FC Midtjyllands syvende nederlag i sæsonen, det samme antal nederlag, man havde i Superliga-sæsonen for et år siden. Kun FCN har tabt flere kampe af holdene i Top 6.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

17 minutter for United – nu skal han til VM

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Mæhle kan hentes for spotpris

Roony vil væk