RANDERS (Tipsbladet): Sidste år var Randers FC ekstremt tæt på at overvinde FC Midtjylland i to kampe i Randers, hvor FCM først var ubegribeligt heldige med at vinde i Randers i det tidlige forår og så siden måtte se FCM udligne på et straffespark i tillægstiden i efteråret.
Og fredag aften i Randers var der ikke nogen vej tilbage for FC Midtjylland, selv om Edward Chilufya havde bolden i nettet dybt inde i tillægstiden fra en klar offsideposition.
FC Midtjylland var på omtrent alle parametre næstbedst mod Randers FC, og cheftræner Thomas Thomasberg havde ingen forklaring på, hvordan FCM kunne spille en så pauver kamp, hvor det point, man havde indtil Wessel Dammers andet mål efter hjørnespark midt i anden halvleg, slet ikke var fortjent.
– Der er ikke grund til at tale alt for meget om, om det var offensivt eller defensivt. For mig var det vores grundbasis. Det er ikke rart at side og se en kamp, hvor man undervejs i større dele af kampen har fornemmelsen af, at modstanderen vil det mere og var mere på forkant. Det var det, der for mig gjorde mest ondt, siger Thomas Thomasberg.

– Og så fik vi proppet vores egen medicin ned i halsen med et par dødboldmål, som vi har slået rigtig mange på. Så det var en hård og tung aften.
Så turen i videolokalet lørdag og overvejelserne om holdet bliver betydeligt sværere, end de var i seneste rundes nederlag til Brøndby, hvor FCM samlet set dominerede chanceskabelsen i kampen og knoklede anden halvleg igennem, også da Brøndby havde scoret til 2-0.
Læs også Tipsbladets Dom fra kampen
– Vi skal kigge på, om vi fik sendt det rigtige hold på banen, fik vi sagt de rigtige ting til dem? For det, der kom ud af det, var i hvert fald ikke det ønskede. Randers gjorde ikke noget, der overraskede os i forhold til, hvad vi havde snakket om inden. Men vores hårdhed og modstandskraft var for dårlig. Det er det, jeg er overrasket over. Og jeg har ikke behov for at pege en eller to ud, det var en dyne, der lå over hele holdet, siger Thomas Thomasberg.
Mangler forklaring på Superliga-nedtur
Cheftræneren har ud over langtidsskadede Cho Gue-sung hele sin trup til rådighed, træningerne er forløbet fint, uden kampe i Europa og pokalen mangler der ikke tid til restitution og målrettet træning, og Thomasberg kan ikke finde en god forklaring på, hvorfor FCM var så uskarp og ude at sync i snart sagt alle faser af spillet.
– Jeg havde ikke set det komme på den måde. Jeg vidste godt, vi kunne komme i problemer, for vi var oppe mod et godt hold, der ikke har præsteret på det niveau, de gerne har ville de sidste par kampe. Så vi vidste jo godt, at vi mødte et hold, der tørstede efter revanche. Når du er så langt herhenne i turneringen, så skal det ikke være det, vi bliver slået på. Vi kan godt sætte point til, men det skal ikke være på den her måde. Det er det, der skuffer mig mest og gør mest ondt.
Læs også om Superligaens spillerbudgetter her
– Det er noget, vi skal have kigget på og fundet ud af af. Hvorfor kom det til at se sådan ud? Jeg tror jo alle sammen sad med fornemmelsen ‘Var det det? Var der ikke mere?’ Og den sad vi også med ud på bænken, siger Thomas Thomasberg.
FC København kan søndag tage førstepladsen i Superligaen med et enkelt point mod FC Nordsjælland.
Det var FC Midtjyllands syvende nederlag i sæsonen, det samme antal nederlag, man havde i Superliga-sæsonen for et år siden. Kun FCN har tabt flere kampe af holdene i Top 6.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Tullberg tror på overraskelsen
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
EKSKLUSIVT
