Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Viborgs sportschef, Mads Agesen, sætter i et interview med Tipsbladet ord på Jakob Poulsens farvel og en periode, hvor en ny cheftræner står som øverste prioritet.



Fodboldverdenen er fuld af overraskelser.

Det kan Viborg FF skrive under på, da de netop har mistet sin cheftræner, Jakob Poulsen, som AGF har købt.

Handlen blev officiel fredag morgen, men allerede mandag fik Viborgs sportschef, Mads Agesen, overleveret nyheden om AGF’s interesse fra Jakob Poulsen.

Det fortæller Mads Agesen over en telefonforbindelse fra Italien, hvor han er på ferie.

– Fodboldverdenen er vanvittig og dynamisk, for det er jo ikke mere end 14 dage siden, at vi sad sammen med Jakob og planlagde den kommende tid. Vi var enige om, at samarbejdet gik i den rigtige retning, men så kom henvendelsen fra AGF, siger han til Tipsbladet.

LÆS MERE: Her er fem bud på en ny Viborg-træner

Mads Agesen ærgrer sig over at sige farvel til Jakob Poulsen, men er også stolt over, at man for fjerde gang i træk har solgt sin cheftræner.

– Vi er glade og stolte over den her udvikling, men bagsiden af den er så noget manglende kontinuitet. Men omvendt er trænernes levetid helt generelt ikke særlig lang – måske med undtagelse af Kent i Silkeborg – så at vi for fjerde gang i streg kan sælge en cheftræner, er vi stolte over.

Jacob Neestrup blev solgt til FC København i januar 2020, siden fulgte Lars Friis, som blev købt af AaB, Augsburg betalte for at hente Lars Friis, og nu har man så solgt Jakob Poulsen til AGF.

Mads Agesen har pludselig fået travlt med at finde en ny cheftræner til Viborg FF.

Rigtig mange henvendelser

Med Jakob Poulsen på plads i AGF overtager assistenttræner Nickolai Lund det daglige arbejde i samarbejde med Pål Fjelde og Ralf Pedersen.

Herfra skal man i Viborg FF i gang med at finde sin nye træner – en proces, som blev sat i gang tidligere på ugen.

– Vi har altid en liste liggende, som ret hurtigt blev barberet ned, så nu består arbejdet i at finde den helt rigtige kandidat.

Mads Agesen forklarer, at drømmescenariet ville være at have vedkommende på plads hurtigst muligt, men vigtigst er det at være omhyggelig i processen om at finde det rette match.

– Lige nu handler det om at suge luft ind, og så er vi glade for det team, som lige nu varetager træningen og preseason. Imens vil vi så finde den helt rette kandidat til projektet i Viborg. Det er afgørende for os, at vi ikke kommer til at skynde os, da vi vil være grundige.

Og så er spørgsmålet om dette rette match render rundt i egen baghave – altså Nickolai Lund?

Jeg er rigtig glad for at have fået Nickolai retur, som giver mig noget tryghed her og nu. Mange kandidater og gode navne er i spil, og om Nickolai er et af dem, må tiden vise. Vi har vist med Jakob, at vi kan tage en assistent og gøre ham til cheftræner, men jeg synes ikke, vi skal tale for meget om den enkelte kandidat.

Generelt ønsker Mads Agesen ikke at dykke ned i enkeltnavne, hvor en træner som Steffen Højer, der har Viborg i hjertet og stopper som U21-landstræner, kunne være en kandidat.

– Jeg tror, jeg kender en del af de navne, som du kunne finde på at nævne, men jeg kommer ikke til at kommentere enkelte navne.

Hvem skal være ny Viborg-træner?

  • Steffen Højer
  • Nickolai Lund
  • Glen Riddersholm
  • Kristoffer Wichmann
  • Fatah Abdirahman
  • En anden kandidat
  • Steffen Højer
  • Nickolai Lund
  • Glen Riddersholm
  • Kristoffer Wichmann
  • Fatah Abdirahman
  • En anden kandidat

0 Votes

Mads Agesen forklarer desuden, at han har modtaget rigtig mange henvendelser fra mulige kandidater, siden Jakob Poulsens skifte blev officielt klokken 09.00 i morges.

Viborg FF indleder Superliga-sæsonen den 18. juli mod FC København.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Peger på ham som ny Superliga-træner

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Infantino i stort forsvar af billetpriser

‘Det er slut’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Succestræner forlader Premier League-klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Optakt: Mexico – Sydafrika

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Storklub har kontaktet Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Jonas Wind til danskerklub?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afslører: Storklub missede Højlund