Chris Sørensen stopper i Randers

Randers-veteranen Chris Sørensen får ikke sin kontrakt forlænget.



Chris Sørensen spiller søndag sin sidste kamp for Randers FC, da klubben ikke har ønsket at forlænge den 36-årige veterans kontrakt, der udløber denne sommer- 

– Chris har været fantastisk at arbejde med. Han er en eksemplarisk professionel, en ”standardsætter” på træningsbanen og i omklædningsrummet. En spiller som andre spillere, unge som gamle, har haft godt af at læne sig op ad, og spejle sig selv i. Efter meget grundige overvejelser er vi dog kommet frem til, at vores tid sammen –  i denne omgang i hvert fald – stopper med udløbet af hans kontrakt her pr. 30. juni, siger Randers FC sportschef Peter Christiansen.

Direktør Jacob Nielsen supplerer:

– Efter mange år i randrusiansk fodbold forlod Chris byen i 2002 til fordel for Vejle. Kort tid derefter blev Randers FC, og han slutter nu sin aktive Randers-karriere. Selv om hans mange år som en profil i dansk fodbold primært har fundet sted i OB, er Chris et eller andet sted en klublegende i Randers FC. Vi ønsker Chris al mulig held og lykke fremover, og der vil altid stå en dør åben i Randers FC for ham, udtaler Jacob Nielsen.

Chris Sørensen, der oprindeligt er Randers-spiller vendte efter 10 års fravær i 2012 tilbage til Randers efter tiden i Vejle og OB. 

– Jeg har haft 2½ fantastiske år i Randers FC, hvor jeg fik muligheden for at runde af der, hvor det hele i sin tid startede. At komme hjem til Randers passede perfekt med både alder og familieforhold. Jeg har været med til at vinde bronzemedaljer, så jeg føler også, at jeg har bragt noget til klubben. Jeg er både stolt og glad over at kunne se tilbage på min karriere, lyder det fra Chris Sørensen.







► LIVE

LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’

FC Midtjylland – FC København

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

Håkon Evjen i kæmpe nedtur

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

FC København bekræfter transfer

Brian Priske overgår alle i ligaens historien

Brøndby IF – Lyngby BK

Silkeborg IF – AC Horsens

Her kan du se FC Barcelona mod Getafe



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd

Randers FC – Viborg FF

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

Føler intet pres fra sin FCM-forgænger

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

I angreb: ‘De gør sig selv til grin’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Farzam om FCK-stjerne: To klasser over alle andre

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

AGF vil have mangemillionær på toppost

Antyder chok-beslutning

Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF

Hvidovre stikker fra Vejle

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Her kan du se Real Madrid mod Villarreal

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

Opkald ændrede alt: Måtte haste til lufthavnen

Så mange millioner betalte FCM i lønninger