FC København og Brøndby møder hinanden i Parken søndag klokken 18 i sæsonens første opgør mellem de to københavnske ærkerivaler.
Parken melder onsdag middag om 25.000 solgte billetter til kampen, og regner med et samlet antal tilskuere til kampen på under 30.000, hvilket vil være lavt for storopgøret, der i de seneste år har trukket mellem 30 og 32.000, når Parken har lagt græs til stormødet.
– Der kommer vel et par tusinde flere end det antal, der er solgt nu. Det afhænger af vind og vejr men måske også, at folk måske lige skal opdage, at det rent faktisk er nu, at FC København og Brøndby møder hinanden. Der har været massiv fokus på Champions League, og det kan spille ind på antallet af solgte billetter, siger kommunikationschef i Parken, Daniel Rommedahl til tipsbladet.dk og understeger, at salget er tilfredsstillende.
Tidligere kunne et opgør mellem de to parter trække fulde huse i Parken, og senest i 2006/07 passerede tilskuertallet 40.000. Forskellen mellem dengang og nu er blandt andet at Brøndby i de seneste sæsoner har haft skuffende resultater i Superligaen.
– Vi kan mærke at interessen fra Brøndbys side er lidt større i denne sæson, hvilket uden tvivl har noget at gøre med en bedre start på sæsonen at gøre, siger Daniel Rommedahl til tipsbladet.dk.
– For FC Københavns side kan man sige, at mange er inde i et efterår, hvor der bliver punget mere ud end normalt. Rigtig mange har købt billetter til Champions League-hjemmekampene og folk er også i gang med at planlægge en tur til Barcelona, så det kan også have indflydelse på antallet af solgte billetter til søndag, siger han.
FC København har ikke tabt en Superliga-kamp til Brøndby i Parken i de seneste seks år. Seneste nederlag ligger tilbage til 19. september 2004.
Du kan naturligvis følge FC København – Brøndby LIVE på tipsbladet.dk fra klokken 18.00
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER