FC Midtjylland skal bruge et fodboldmirakel for at gå videre fra tredje kvalifikationsrunde i fodboldens Champions League.
Anderledes kan konklusionen ikke være, efter at de danske vicemestre blev udstillet og tabte 1-4 ude til Benfica i Lissabon.
Der var ganske enkelt klasseforskel spillemæssigt på Estadio da Luz, og hjemmeholdet kunne snildt have vundet med to-tre mål mere. Og det på trods af, at Benfica end ikke er i gang med den hjemlige sæson endnu, mens FCM har spillet en del kampe.
Dermed ser det ud til, at FCM må nøjes med trøstpræmien i form af deltagelse i Europa League-gruppespillet.
Efter en lovende begyndelse og sporadiske muligheder til blandt andre Pione Sisto faldt FCM-holdet fuldstændig fra hinanden mod det stærke portugisiske mandskab, der scorede tre gange i første halvleg.
De to første mål havde mange ligheder, da Benficas David Neres ved begge lejligheder fik for let spil i FCM’s venstre forsvarsside.
Både ved 1-0- og 2-0-scoringen kunne Neres få tid og plads til at sende bolden ind foran mål, og begge gange kom Goncalo Ramos foran Henrik Dalsgaard og headede bolden i kassen.
Ti minutter før pausen blev det understreget, hvor store vanskeligheder FCM var i, da ellers rutinerede Erik Sviatchenko på egen banehalvdel headede bolden direkte hen til en modstander, så Goncalo Ramos var tæt på et hattrick.
3-0-scoringen kom alligevel få minutter senere, da FCM-forsvaret blundede ved et hjørnespark.
Hjørnesparket blev sendt diagonalt tilbage til en helt umarkeret Enzo Fernandez, der via en FCM-afretning hamrede bolden i mål til 3-0.
Benfica lignede et hold, der gik efter at score mindst tre mål mere, da holdene kom ud til anden halvleg, og hjemmeholdet havde to gode muligheder inden for de første fem minutter uden at score.
Kort før kampuret rundede en time, hamrede David Neres bolden på overliggeren, da Benfica var lynhurtige på en kontra, og minuttet efter gik det galt for FCM igen.
Goncalo Ramos var igen manden på pletten, da han sendte sin tredje scoring forbi islandske Elias Olafsson i FCM-målet.
Benfica fortsatte med at skabe store muligheder, men et kvarter før tid fik FCM – stik imod spil og chancer – reduceret til 1-4, da holdet blev tilkendt et straffespark.
Pione Sisto viste overskud og kølighed i den ellers miserable situation for FCM, da han lavede en såkaldt Panenka ved at sparke dybt i bolden. Den sejlede i en blød bue ind i målet, mens Benfica-målmand Odysseas Vlachodimos allerede havde kastet sig til den ene side.
Benfica fortsatte med at skabe store chancer, men helt ufatteligt slap FCM med at lukke fire mål ind.
Klubben fra Herning har haft en begivenhedsrig uge, hvor FCM tirsdag i sidste uge knebent besejrede cypriotiske AEK Larnaca efter straffesparkskonkurrence i anden runde af Champions League-kvalifikationen.
Dagen efter kom beskeden om fyringen af FCM-cheftræner Bo Henriksen, som foreløbig er blevet afløst af assistenten Henrik Jensen. Han fik fredag i sidste uge en god begyndelse med 5-1-sejren ude over OB i Superligaen.
FCM spiller 9. august returkamp mod Benfica i Randers. Flytningen skyldes, at der afholdes VM i ridesport på MCH Arena i Herning.
/ritzau/
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Han peger på Simon Kjær
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
– Du har udstråling som tagpap
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Ny nedtur for Ansu Fati
Henter dansker – får god pakke
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
