Claudemir: Har haft det svært

Claudemir erkender, at denne sæson langtfra har formet sig, som han på forhånd havde håbet.



Claudemir gjorde et fantastisk indtog i dansk fodbold i sin første sæson, da han leverede en række fornemme præstationer for FC København – naturligvis kulminerende med scoringen i 1-1-kampen i Parken mod Barcelona.

I denne sæson har brasilianeren været som forvandlet. Godt nok har Claudemir været en hel del skadet, men i de kampe han har spillet, har han langtfra gjort den samme forskel, som man ellers så weekend efter weekend sidste sæson. Og det faktum er den tidligere Vitesse-spiller udmærket klar over.

– Det har været svært, og jeg har ikke været 100 procent. Da jeg kom til klubben, var det en sammenspillet gruppe, hvor alle kendte deres plads og systemet. Det gjorde det meget nemt for mig, og vi vandt og vandt bare hele tiden. Nu skal der kæmpes mere, og jeg har ikke spillet op til mit bedste, siger Claudemir til BT.

Claudemir har som skrevet været hårdt plaget af diverse skavanker i denne sæson, og senest er det en lårskade, der har holdt brasilianeren fra grønsværen de seneste fire kampe. Hvis det tal også stiger til fem, skyldes det dog ikke Claudemirs lår. Han melder sig nemlig helt klart til weekendens opgør mod HB Køge.

– Det går okay med mit lår, og jeg er klar, hvis CV (FCK-træner Carsten V. Jensen, red.) vil have det, siger den brasilianske midtbanespiller.

Claudemir scorede i sidste sæson fire Superliga-mål for FC København. I denne er det indtil videre blevet til halvt så mange.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’