FC Midtjylland har været ramt af coronavirussen i de seneste uger.
Først blev midtbanespilleren Evander testet positiv for et par uger siden, og kort før Champions League-braget mod Ajax kunne midtjyderne melde om to nye smittede, nemlig midtbanespiller Jens-Lys Cajuste samt administrerende direktør Claus Steinlein.
Sidstnævnte havde ellers ikke mærket noget til virussen og havde ikke nogen symptomer. Men selv asymptomatiske personer kan smitte, har han måttet sande.
– Jeg har desværre smittet en af vores sponsorer og min personlige assistent, som lige er blevet ansat. Hun er lige blevet ansat, og på hendes første arbejdsdag smitter jeg hende, så det var sateme ikke godt. Det er virkelig uheldigt, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Læs også:FC Midtjylland-boss: En bombe, hvis vi tog Ståle Solbakken
Til gengæld viser situationen også, at Superligaens protokoller trods alt virker, mener FC Midtjylland-direktøren.
– Det gode er, at der er styr på det i Superliga-klubberne og vi har et testapparat, der virker, fordi jeg har overhovedet ikke fejlet noget. Havde man spurgt mig i en domstol, hvordan jeg har det, havde jeg sagt, at jeg er 100 procent frisk, siger han.
Indebrændt over VAR
Siden han blev testet positiv, har Claus Steinlein været sendt hjem i karantæne, som retningslinjerne foreskriver. Og det har budt på nogle nye oplevelser.
Steinlein har nemlig ikke kunnet komme med til FC Midtjyllands to seneste kampe – på udebane mod Ajax i Champions League onsdag og hjemme mod AaB i Superligaen lørdag. Især lørdagens kamp på MCH Arena var speciel at se hjemmefra.
Læs også:Før Atalanta-gensyn: Følte mig som en ungdomsspiller sidst
– Det er den første kamp på MCH Arena, jeg ikke ser live. Det var en speciel følelse og ekstra frusterende. Når man ser det live, ser man jo kun situationerne en enkelt gang og måske en gang på storkampen, men at se den der VAR-kendelse 15-20 gange… Så bliver man jo endnu mere indebrændt. Det gør man jo heldigvis ikke, når man ser den live, siger Steinlein med henvisning til situationen, hvor FC Midtjylland appellerede over et straffespark.
– Jeg er jo ærgerlig over resultatet. Jeg synes, at vi samlet set sætter en okay kamp sammen lørdag, og kæmpe respekt til drengene. Når de har sådan en lang rejse i benene, kræver det ekstra mental styrke i går, og det viser de i går, at de har.
Men til trods for de frustrationer, der kan komme af VAR-gengivelser og slow-billeder, har karantænen på flere måder været til at overkomme for FC Midtjylland-bossen.
– Men jeg har det heldigvis rigtig godt. Jeg har bare været herhjemme i sengen og set fodbold, svaret på e-mails, og så har jeg haft en dejlig familie, der har banket på døren og serveret alt fra flæskesteg til pulled pork til lidt julebag. Jeg har egentlig haft det som blommen i et æg, fortæller Claus Steinlein.
Læs også:FC Midtjylland-stjerne rygtes ude mod Atalanta
Læs også:FC Midtjylland undrer sig: Rask spiller må ikke rejse med til CL-kamp
Læs også:Atalanta-træner før FCM: Det vil aldrig ske i en CL-kamp
Læs også:Optakt: Atalanta – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
CUSTOM
Barcelona – Betis
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Manchester United – Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
INTERVIEW
