FC Midtjylland har været ramt af coronavirussen i de seneste uger.
Først blev midtbanespilleren Evander testet positiv for et par uger siden, og kort før Champions League-braget mod Ajax kunne midtjyderne melde om to nye smittede, nemlig midtbanespiller Jens-Lys Cajuste samt administrerende direktør Claus Steinlein.
Sidstnævnte havde ellers ikke mærket noget til virussen og havde ikke nogen symptomer. Men selv asymptomatiske personer kan smitte, har han måttet sande.
– Jeg har desværre smittet en af vores sponsorer og min personlige assistent, som lige er blevet ansat. Hun er lige blevet ansat, og på hendes første arbejdsdag smitter jeg hende, så det var sateme ikke godt. Det er virkelig uheldigt, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Læs også:FC Midtjylland-boss: En bombe, hvis vi tog Ståle Solbakken
Til gengæld viser situationen også, at Superligaens protokoller trods alt virker, mener FC Midtjylland-direktøren.
– Det gode er, at der er styr på det i Superliga-klubberne og vi har et testapparat, der virker, fordi jeg har overhovedet ikke fejlet noget. Havde man spurgt mig i en domstol, hvordan jeg har det, havde jeg sagt, at jeg er 100 procent frisk, siger han.
Indebrændt over VAR
Siden han blev testet positiv, har Claus Steinlein været sendt hjem i karantæne, som retningslinjerne foreskriver. Og det har budt på nogle nye oplevelser.
Steinlein har nemlig ikke kunnet komme med til FC Midtjyllands to seneste kampe – på udebane mod Ajax i Champions League onsdag og hjemme mod AaB i Superligaen lørdag. Især lørdagens kamp på MCH Arena var speciel at se hjemmefra.
Læs også:Før Atalanta-gensyn: Følte mig som en ungdomsspiller sidst
– Det er den første kamp på MCH Arena, jeg ikke ser live. Det var en speciel følelse og ekstra frusterende. Når man ser det live, ser man jo kun situationerne en enkelt gang og måske en gang på storkampen, men at se den der VAR-kendelse 15-20 gange… Så bliver man jo endnu mere indebrændt. Det gør man jo heldigvis ikke, når man ser den live, siger Steinlein med henvisning til situationen, hvor FC Midtjylland appellerede over et straffespark.
– Jeg er jo ærgerlig over resultatet. Jeg synes, at vi samlet set sætter en okay kamp sammen lørdag, og kæmpe respekt til drengene. Når de har sådan en lang rejse i benene, kræver det ekstra mental styrke i går, og det viser de i går, at de har.
Men til trods for de frustrationer, der kan komme af VAR-gengivelser og slow-billeder, har karantænen på flere måder været til at overkomme for FC Midtjylland-bossen.
– Men jeg har det heldigvis rigtig godt. Jeg har bare været herhjemme i sengen og set fodbold, svaret på e-mails, og så har jeg haft en dejlig familie, der har banket på døren og serveret alt fra flæskesteg til pulled pork til lidt julebag. Jeg har egentlig haft det som blommen i et æg, fortæller Claus Steinlein.
Læs også:FC Midtjylland-stjerne rygtes ude mod Atalanta
Læs også:FC Midtjylland undrer sig: Rask spiller må ikke rejse med til CL-kamp
Læs også:Atalanta-træner før FCM: Det vil aldrig ske i en CL-kamp
Læs også:Optakt: Atalanta – FC Midtjylland
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
TOPNYHED
