FC Midtjylland har været ramt af coronavirussen i de seneste uger.
Først blev midtbanespilleren Evander testet positiv for et par uger siden, og kort før Champions League-braget mod Ajax kunne midtjyderne melde om to nye smittede, nemlig midtbanespiller Jens-Lys Cajuste samt administrerende direktør Claus Steinlein.
Sidstnævnte havde ellers ikke mærket noget til virussen og havde ikke nogen symptomer. Men selv asymptomatiske personer kan smitte, har han måttet sande.
– Jeg har desværre smittet en af vores sponsorer og min personlige assistent, som lige er blevet ansat. Hun er lige blevet ansat, og på hendes første arbejdsdag smitter jeg hende, så det var sateme ikke godt. Det er virkelig uheldigt, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Læs også:FC Midtjylland-boss: En bombe, hvis vi tog Ståle Solbakken
Til gengæld viser situationen også, at Superligaens protokoller trods alt virker, mener FC Midtjylland-direktøren.
– Det gode er, at der er styr på det i Superliga-klubberne og vi har et testapparat, der virker, fordi jeg har overhovedet ikke fejlet noget. Havde man spurgt mig i en domstol, hvordan jeg har det, havde jeg sagt, at jeg er 100 procent frisk, siger han.
Indebrændt over VAR
Siden han blev testet positiv, har Claus Steinlein været sendt hjem i karantæne, som retningslinjerne foreskriver. Og det har budt på nogle nye oplevelser.
Steinlein har nemlig ikke kunnet komme med til FC Midtjyllands to seneste kampe – på udebane mod Ajax i Champions League onsdag og hjemme mod AaB i Superligaen lørdag. Især lørdagens kamp på MCH Arena var speciel at se hjemmefra.
Læs også:Før Atalanta-gensyn: Følte mig som en ungdomsspiller sidst
– Det er den første kamp på MCH Arena, jeg ikke ser live. Det var en speciel følelse og ekstra frusterende. Når man ser det live, ser man jo kun situationerne en enkelt gang og måske en gang på storkampen, men at se den der VAR-kendelse 15-20 gange… Så bliver man jo endnu mere indebrændt. Det gør man jo heldigvis ikke, når man ser den live, siger Steinlein med henvisning til situationen, hvor FC Midtjylland appellerede over et straffespark.
– Jeg er jo ærgerlig over resultatet. Jeg synes, at vi samlet set sætter en okay kamp sammen lørdag, og kæmpe respekt til drengene. Når de har sådan en lang rejse i benene, kræver det ekstra mental styrke i går, og det viser de i går, at de har.
Men til trods for de frustrationer, der kan komme af VAR-gengivelser og slow-billeder, har karantænen på flere måder været til at overkomme for FC Midtjylland-bossen.
– Men jeg har det heldigvis rigtig godt. Jeg har bare været herhjemme i sengen og set fodbold, svaret på e-mails, og så har jeg haft en dejlig familie, der har banket på døren og serveret alt fra flæskesteg til pulled pork til lidt julebag. Jeg har egentlig haft det som blommen i et æg, fortæller Claus Steinlein.
Læs også:FC Midtjylland-stjerne rygtes ude mod Atalanta
Læs også:FC Midtjylland undrer sig: Rask spiller må ikke rejse med til CL-kamp
Læs også:Atalanta-træner før FCM: Det vil aldrig ske i en CL-kamp
Læs også:Optakt: Atalanta – FC Midtjylland
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
NYHEDER
