Claus Steinlein smittede assistent på første arbejdsdag

FC Midtjylland-direktøren kom til at smitte to, inden han kom i coronakarantæne, fortæller han.



FC Midtjylland har været ramt af coronavirussen i de seneste uger.

Først blev midtbanespilleren Evander testet positiv for et par uger siden, og kort før Champions League-braget mod Ajax kunne midtjyderne melde om to nye smittede, nemlig midtbanespiller Jens-Lys Cajuste samt administrerende direktør Claus Steinlein.

Sidstnævnte havde ellers ikke mærket noget til virussen og havde ikke nogen symptomer. Men selv asymptomatiske personer kan smitte, har han måttet sande.

– Jeg har desværre smittet en af vores sponsorer og min personlige assistent, som lige er blevet ansat. Hun er lige blevet ansat, og på hendes første arbejdsdag smitter jeg hende, så det var sateme ikke godt. Det er virkelig uheldigt, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

Læs også:FC Midtjylland-boss: En bombe, hvis vi tog Ståle Solbakken

Til gengæld viser situationen også, at Superligaens protokoller trods alt virker, mener FC Midtjylland-direktøren. 

– Det gode er, at der er styr på det i Superliga-klubberne og vi har et testapparat, der virker, fordi jeg har overhovedet ikke fejlet noget. Havde man spurgt mig i en domstol, hvordan jeg har det, havde jeg sagt, at jeg er 100 procent frisk, siger han.

Indebrændt over VAR
Siden han blev testet positiv, har Claus Steinlein været sendt hjem i karantæne, som retningslinjerne foreskriver. Og det har budt på nogle nye oplevelser.

Steinlein har nemlig ikke kunnet komme med til FC Midtjyllands to seneste kampe – på udebane mod Ajax i Champions League onsdag og hjemme mod AaB i Superligaen lørdag. Især lørdagens kamp på MCH Arena var speciel at se hjemmefra. 

Læs også:Før Atalanta-gensyn: Følte mig som en ungdomsspiller sidst

– Det er den første kamp på MCH Arena, jeg ikke ser live. Det var en speciel følelse og ekstra frusterende. Når man ser det live, ser man jo kun situationerne en enkelt gang og måske en gang på storkampen, men at se den der VAR-kendelse 15-20 gange… Så bliver man jo endnu mere indebrændt. Det gør man jo heldigvis ikke, når man ser den live, siger Steinlein med henvisning til situationen, hvor FC Midtjylland appellerede over et straffespark.

– Jeg er jo ærgerlig over resultatet. Jeg synes, at vi samlet set sætter en okay kamp sammen lørdag, og kæmpe respekt til drengene. Når de har sådan en lang rejse i benene, kræver det ekstra mental styrke i går, og det viser de i går, at de har.

Men til trods for de frustrationer, der kan komme af VAR-gengivelser og slow-billeder, har karantænen på flere måder været til at overkomme for FC Midtjylland-bossen.

– Men jeg har det heldigvis rigtig godt. Jeg har bare været herhjemme i sengen og set fodbold, svaret på e-mails, og så har jeg haft en dejlig familie, der har banket på døren og serveret alt fra flæskesteg til pulled pork til lidt julebag. Jeg har egentlig haft det som blommen i et æg, fortæller Claus Steinlein.

Læs også:FC Midtjylland-stjerne rygtes ude mod Atalanta
Læs også:FC Midtjylland undrer sig: Rask spiller må ikke rejse med til CL-kamp
Læs også:Atalanta-træner før FCM: Det vil aldrig ske i en CL-kamp
Læs også:Optakt: Atalanta – FC Midtjylland


Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Opløftende melding for ‘AC’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

– Det vil være fuldstændigt magisk

En kæmpe sejr

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Fælder hård Schmeichel-dom

Helt vild med Oscar Schwartau

‘PC’ rasende over falske historier

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Right to Dream vinder stor pris

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?