FC Midtjylland fik en varm velkomst på den ærgerlige måde, da holdet i oktober indledte gruppespillet med et nederlag på 0-4 til Atalanta i Herning.
Tirsdag står midtjyderne igen over for holdet fra Serie A. Denne gang på udebane i norditalienske Bergamo og med erfaringerne fra afklapsningen i erindringen.
– Det er altid svært at sige, hvad vi har lært af en given kamp. Men vi fik en hård velkomst. Vi lærte det på den hårde måde i den kamp, hvor de straffede os, siger Alexander Scholz på holdets pressemøde forud for tirsdagens opgør.
– Jeg følte mig lidt som en ungdomsspiller igen, kan jeg huske. De små fodfejl blev bare straffet, og der synes jeg egentlig, at vi i de to efterfølgende kampe så, at vi havde taget noget med derfra.
– De har noget mere erfaring end os, og der skal vi hente noget på andre parametre, siger han.
Læs også:Færdig for i år: OB’er har brækket sin tå
Efter nederlaget til Atalanta i åbningskampen tabte FC Midtjylland også de tre efterfølgende kampe. Ude mod Liverpool samt hjemme og ude mod Ajax.
FC Midtjylland kan ikke længere nå knockoutkampene i Champions League, som de to øverste pladser i gruppen giver adgang til. Og heller ikke tredjepladsen, som sikrer en billet til Europa League, kan længere nås.
Skal det danske mandskab have sit første point tirsdag, kan det måske finde inspiration i lørdagens Atalanta-nederlag på 0-2 til Verona på hjemmebane.
Den kamp er en del af forberedelsen, fortæller FCM-træner Brian Priske.
– Ja, blandt andet. Jeg føler, at vi har gjort vores arbejde op til kampen godt, som vi har gjort til de andre kampe. Vi har kigget på rigtig mange facetter af spillet og kigget på deres seneste kamp og kampen mod Liverpool, vores egen kamp, og hvordan de har præsteret i mellemtiden, siger han.
Læs også:Forklarer omtalt interview: Det har været i samråd med klubben
– Vi gør alt for at hente procenter hist og pist, og i sidste ende handler det så om den enkeltes kvalitet på dagen.
– Den enkelte skal toppræstere, for at vi kan få noget med herfra. Atalanta er et topklassehold med landsholdsspillere hele vejen rundt.
Mens pointløse FC Midtjylland er parkeret på fjerdepladsen, kæmper Atalanta en hård kamp med Liverpool og Ajax om at spille sig i ottendedelsfinalerne.
Italienerne har ligesom Ajax syv point, mens Liverpool er på førstepladsen med ni af slagsen.
– Vi håber, at vi kan vinde eller få uafgjort i sidste kamp (mod Ajax, red.), men først skal vi koncentrere os om kampen mod FC Midtjylland. Det bliver ikke den afgørende kamp, men den skal vi først og fremmest fokusere på, siger Atalanta-træner Gian Piero Gasperini på Atalantas pressemøde.
/ritzau/
Læs også:Superligaen indfører ny form for coronatest
Læs også:Spurgt ind til spekulationer: Det vil jeg ikke svare på
Læs også:Horsens-angriber er sikker på Vejle-overlevelse
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
