FC Midtjylland fik en varm velkomst på den ærgerlige måde, da holdet i oktober indledte gruppespillet med et nederlag på 0-4 til Atalanta i Herning.
Tirsdag står midtjyderne igen over for holdet fra Serie A. Denne gang på udebane i norditalienske Bergamo og med erfaringerne fra afklapsningen i erindringen.
– Det er altid svært at sige, hvad vi har lært af en given kamp. Men vi fik en hård velkomst. Vi lærte det på den hårde måde i den kamp, hvor de straffede os, siger Alexander Scholz på holdets pressemøde forud for tirsdagens opgør.
– Jeg følte mig lidt som en ungdomsspiller igen, kan jeg huske. De små fodfejl blev bare straffet, og der synes jeg egentlig, at vi i de to efterfølgende kampe så, at vi havde taget noget med derfra.
– De har noget mere erfaring end os, og der skal vi hente noget på andre parametre, siger han.
Læs også:Færdig for i år: OB’er har brækket sin tå
Efter nederlaget til Atalanta i åbningskampen tabte FC Midtjylland også de tre efterfølgende kampe. Ude mod Liverpool samt hjemme og ude mod Ajax.
FC Midtjylland kan ikke længere nå knockoutkampene i Champions League, som de to øverste pladser i gruppen giver adgang til. Og heller ikke tredjepladsen, som sikrer en billet til Europa League, kan længere nås.
Skal det danske mandskab have sit første point tirsdag, kan det måske finde inspiration i lørdagens Atalanta-nederlag på 0-2 til Verona på hjemmebane.
Den kamp er en del af forberedelsen, fortæller FCM-træner Brian Priske.
– Ja, blandt andet. Jeg føler, at vi har gjort vores arbejde op til kampen godt, som vi har gjort til de andre kampe. Vi har kigget på rigtig mange facetter af spillet og kigget på deres seneste kamp og kampen mod Liverpool, vores egen kamp, og hvordan de har præsteret i mellemtiden, siger han.
Læs også:Forklarer omtalt interview: Det har været i samråd med klubben
– Vi gør alt for at hente procenter hist og pist, og i sidste ende handler det så om den enkeltes kvalitet på dagen.
– Den enkelte skal toppræstere, for at vi kan få noget med herfra. Atalanta er et topklassehold med landsholdsspillere hele vejen rundt.
Mens pointløse FC Midtjylland er parkeret på fjerdepladsen, kæmper Atalanta en hård kamp med Liverpool og Ajax om at spille sig i ottendedelsfinalerne.
Italienerne har ligesom Ajax syv point, mens Liverpool er på førstepladsen med ni af slagsen.
– Vi håber, at vi kan vinde eller få uafgjort i sidste kamp (mod Ajax, red.), men først skal vi koncentrere os om kampen mod FC Midtjylland. Det bliver ikke den afgørende kamp, men den skal vi først og fremmest fokusere på, siger Atalanta-træner Gian Piero Gasperini på Atalantas pressemøde.
/ritzau/
Læs også:Superligaen indfører ny form for coronatest
Læs også:Spurgt ind til spekulationer: Det vil jeg ikke svare på
Læs også:Horsens-angriber er sikker på Vejle-overlevelse
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
