Tilbage i 2014 smed Matthew Benham en stor pose penge ind i FC Midtjylland og blev ejer af Superliga-klubben.
Og det har haft en meget stor betydning for succesen i Herning. Det fortæller Claus Steinlein i Discovery-programmet ‘Købmændenes Klub’.
– Hvis vi ikke havde fået Benham ind i 2014, var vi endt som FC Nordsjælland og udelukkende satset på de unge talenter, siger den administrerende direktør, inden han fortsætter:
– I de første to år var hans penge meget vigtige, men efterfølgende har det lige så meget været hans fodboldviden samt evne til at være ejer.
I afsnittet af ‘Købmændenes Klub’ har Mette Cornelius både besøg af Claus Steinlein og Peter ‘PC’ Christiansen. Sidstnævnte er sportsdirektør i FC København.
Og ‘PC’ erkender ligeledes, at FC Midtjylland har været dygtige til at bruge Matthew Benhams penge til at skabe en god forretning.
Claus Steinlein understreger også undervejs i programmet, at FC Midtjylland var et relevant hold i Superligaen, inden Matthew Benham bankede på døren med en pose penge.
Englænderens bidrag til pengetanken på Heden betød, at FC Midtjylland kunne forstærke et ungt hold med eksempelvis midtbanestjernen Tim Sparv.
Hvis navnet Matthew Benham virker bekendt, skyldes det, at han ejer Premier League-klubben Brentford, som har danskere som Thomas Frank og Christian Eriksen på lønningslisten.
Du kan se hele videoen, hvor Claus Steinlein og Peter ‘PC’ Christiansen taler om Matthew Benham, øverst i denne artikel.
FC Midtjylland skal i aktion igen mandag aften klokken 19.00, når Silkeborg kigger forbi.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Colombia – Portugal
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
