AaB’s Jeppe Curth har byttet en tilværelse i AaB ud med en i FC Midtjylland.
I resten af sæsonen skal angriberen nemlig tørne ud for ulvene på heden, men det bliver ikke i rollen som angriber, at han skal forvente at få mange minutter.
FC Midtjylland offentliggjorde allerede samme aften, som de skrev under på lejeaftalen, at Jeppe Curth var hentet til heden som midtbanespiller, og det er en rolle, den tidligere Superliga-topscorer har det godt med.
– Jamen det har jeg det fint med. Det er jo vigtigt at have med i tankerne, at i FC Midtjylland-regi, så er en midtbane jo en forholdsvist offensiv midtbane, som ligger bag den forreste angriber. Samtidig har man nogle ret offensive kanter, så det er jo ikke helt nyt for mig, hvad det angår, men det er nok stadig noget, som jeg rent lungemæssigt skal vende mig til. Det er jo en lidt anden måde at løbe på, siger Jeppe Curth til Tipsbladet.dk.
Jeppe Curth tog det som en udfordring, da FC Midtjylland fremlagde deres planer for ham under forhandlingerne, og han satser på, at den nye position stadig giver ham plads til udnytte nogle af de kvaliteter, han har som angriber.
– Jeg synes, det lød rigtig spændende. De mente, de lynhurtigt kunne lære mig at spille den form for midtbane, hvor man har meget fokus på at komme med i feltet. Jeg håber da også, at jeg kan tage nogle af de kvaliteter, jeg har som angriber med mig til den nye position, jeg er tiltænkt i FC Midtjylland. Det er jo en del af mig det med at være angriber, men jeg har jo også spillet både midtbane og kantspiller i AaB, så det er jo ikke helt nyt.
Jeppe Curth forventer dog ikke, at han skal ændre noget i FC Midtjylland. I stedet handler det bare om at falde til og hjælpe holdet med at holde fast i de ting, der har ført dem til Superligaens førsteplads.
– Midtjylland er i så godt et flow nu, og de har vundet så mange kampe, som de har, fordi de gør det rigtig godt. Så jeg skal egentlig bare forsøge at falde naturligt ind på holdet og bidrage med det, jeg kan både offensivt og defensivt, og hjælpe holdet med at fastholde det her flow både på og udenfor banen. Jeg kommer jo også med en masse kampe fra AaB og en rutine, som måske kan være med til at hjælpe de unge spillere i FC Midtjylland, siger Jeppe Curth til Tipsbladet.dk.
Jeppe Curth og co. skal i aktion allerede om en uge, når de på fredag gæster SønderjyskE.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker