CV dårligere end Roland Nilsson

Carsten V. Jensen fyrede i januar Roland Nilsson og gjorde sig selv til cheftræner i FC København. Men det er pointhøsten kun blevet dårligere af.



Den 9. januar chokerede FC København den danske fodboldverden ved at fyre cheftræner Roland Nilsson, der var tiltrådt blot et halvt år tidligere som afløser for succesfulde Ståle Solbakken. Sportsdirektør Carsten V. Jensen begrundede fyringen med, at samarbejdet ikke fungerede, og at begge parter var enige om at afbryde samarbejdet, selv om FCK førte Superligaen med fire point ned til FC Nordsjælland.

FC København ansatte ved samme lejlighed Carsten V. Jensen selv som cheftræner. Hans vigtigste opgave var at hjemføre det mesterskab og den tilhørende plads i Champions Leagues gruppespil, der vil give over 100 millioner kroner i kassen. Penge som Parken Sport & Entertainment har budgetteret med at hente.

Efter nederlaget til FC Nordsjælland i onsdags og 1-1 mod OB i Parken i går er forspringet i toppen af Superligaen smuldret til et point, og den opgave, CV gav sig selv, kan være ved at svinde mellem hænderne på ham.

En gennemgang af FC Københavns resultater under Carsten V. Jensen viser da også, at pointhøsten ikke er forbedret efter trænerskiftet. Tværtimod. I Roland Nilssons 18 Superliga-kampe i spidsen for FC København fik han 39 point – altså et gennemsnit på 2,17 point pr. kamp. “CV” har foreløbig været træner i 12 Superliga-kampe, der har givet 23 point, hvilket giver et gennemsnit på 1,92 point pr. kamp. Altså er den nye cheftræners pointhøst væsentlig dårligere end Roland Nilssons.

Medregner man Roland Nilssons forfejlede kvalifikation til Champions League, de efterfølgende Europa League-kampe samt alle pokalkampe er svenskerens pointgennemsnit stadig bedre end Carsten V. Jensens:

HER ER STATISTIKKEN:

Roland Nilsson: 31 kampe: 18 sejre, 5 uafgjorte, 8 nederlag.
– I alt 59 point. Gennemsnit: 1,903

Carsten V. Jensen: 14 kampe: 7 sejre, 5 uafgjorte, 2 nederlag.
– I alt 26 point. Gennemsnit: 1,857





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Langmodighed i Los Angeles

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Transferbombe på vej

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

Jordan – Argentina

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Markant ændring i Silkeborg

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”