CV er ikke færdig: Udsigt til afgange i BIF snart

Brøndby-fodbolddirektør Carsten V. Jensen vil lade spillerne arbejde, og så giver det nok et billede af, hvem der skal videre, påpeger hen.



I Brøndby fik man i januars transfervindue hevet Håkon Evjen, Rasmus Lauritsen og Frederik Winther, hvoraf de to sidste kom ind på sidste-dagen af vinduet. Det betyder, at truppen nu er på 29 spillere.

Det er noget, som Brøndbys fodbolddirektør Carsten V: Jensen har bemærket sig, og i et interview med fanmediet 3point.dk, så peger han på, at der godt kan komme noget oprydning i truppen, som han erkender er ‘relativt stor’.

– Vi har også hele tiden haft kig på, at der var en del udløb til sommer, så det er også den balance med hele tiden også, siger BIF-bossen og fortsætter:

– Nu ved vi nu her, at vi har de spillere, som vi har, og der er nogle vinduer, som stadigvæk er åbne. Det kigger vi selvfølgelig på, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Når det kommer til muligheder for yderligere salg eller lejeophold, så er transfervinduet stadig åbent i lande som Norge og Sverige.

Holdet tager nu på træningslejr og blandt andet i den forbindelse vil han nu lade spillerne få muligheden for at vise sig frem, hvorefter det vil give sig, hvem der skal sendes videre til noget andet end Brøndby.

– Nu har vi en mulighed for lige at lade spillerne arbejde i nogle uger endnu inden sæsonens start, og så sætter truppen sig måske og rækkefølgen lidt. Og så giver det måske et klart billede af, hvem der eventuelt skal sendes ud og øve sig lidt, forklarer han.

Netop i Brøndby er der da også nogle spillere, som godt kunne være på vej til nye græsgange. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Markant ændring i Silkeborg