Ståle Solbakken havde torsdag første arbejdsdag efter ansættelsen som FCK-træner onsdag aften.
Den norske træner afløser Ariël Jacobs, der er blevet afskediget efter en dårlig start på sæsonen, og derfor håber man nu i FC København, at skuden kan blive vendt, så der ikke længere står bundkampe på programmet, men snarlige topkampe i Superligaen.
Sportsdirektør Carsten V. Jensen har flere gange fastslået, at trænerskiftet kommer på baggrund af de uholdbare resultater, og nu er det primære fokus for FC København ikke at blive dansk mester. Målsætningen er ikke begravet, men parkeret.
– Lige i øjeblikket skal vi måle os på præstationerne fra gang til gang om de forbedrer sig. Så må vi se, om der på et tidspunkt også kommer nogle point på kontoen, så vi med langt, hårdt og vedholdene arbejde kan finde målsætningen frem igen, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Fra 2001 til 2011 havde F.C. København to cheftrænere. Hans Backe blev ansat i september 2001 og varetog posten frem til januar 2006, hvor Ståle Solbakken tog over frem til sommeren 2011. Det emmede af stabilitet i FC København i de år, men på det seneste har det været modsat. Ståle Solbakken er således den fjerde cheftræner i klubben, siden sommeren 2011, hvilket Carsten V. Jensen har noteret sig.
– Jeg ændrer ikke holdning til, at det til enhver tid er bedst at have folk gennem lang tid. Nu har vi igen en tre-årig aftale med Ståle, og det er planen, at den som minimum skal fuldføres. Sådan er det hver gang, man indgår en aftale. Men der er ingen tvivl om, at FC København er et svært sted. Vi har udviklet en klub, hvor der automatisk er kæmpe forventninger, og hvor vi stiller høje krav til os selv. Det er ikke et simpelt sted at være. Det er en stor udfordring.
– Når det er sagt, vil jeg sige, at vi i den her periode – siden Ståle var her sidst – har vi spillet om to mesterskaber, hvor vi har hentet det ene og er blevet nummer to i den anden. Vi har også spillet europæisk hver gang, så helt ringe er det jo ikke. Men udfordringen er, hvor vi sætter målestokken. Det skal man have med i overvejelserne.
– Det kan godt være, at det ikke har været perfekt – det bliver det nok aldrig. Vi skal altid forsøge at forbedre os. Vi har trods alt leveret acceptable resultater i perioden, men vi ved også, at resultater kommer på baggrund af stabilitet, og det er måske ikke det, der har kendetegnet os i en periode. Det er der, vi skal tilbage, siger Carsten V. Jensen.
Han har før påpeget, at den imponerende sæson 2010/11, hvor FC København vandt et rekordmesterskab i Danmark og førte sig frem i Europa med tætte kampe mod FC Barcelona samt en 1/8-finale mod Chelsea, har været et tungt åg for eftertiden, fordi det er så svært at leve op til. Men i FCK er forventningerne automatisk store – og derfor kan det være en svær klub at være i. Dog vil FCK’erne ikke bytte.
– Alle klubber, der har den position i deres liga, som vi har, ved jo godt, at alle jagter dem. Det er derfor, vi er her. Vi synes, det er interessant at være de bedste og kæmpe om det frem for noget andet. Vi vil hellere have en masse opmærksomhed på grund af det end at være ligegyldigt. Vi er glade for, at der er mange, der følger med i, hvordan vi gør det, for det betyder, at vi har udrettet noget. Der følger forventninger og krav med, og det kræver noget helt særligt. Selvom vi har været stabile, er det blevet set på som lige knapt acceptabelt.
– Hvis man ikke kan få en andenplads engang imellem, er der jo ikke plads til udsving. Så er vi derhenne, hvor det bliver yderst vanskeligt som klub at overleve. Samtidigt bliver omgivelserne, os selv, fans og sponsorer vænnet til, at det bare er normalt. På den måde kan begejstringen ebbe lidt ud, og når det går knapt så godt, bliver man måske lidt negativt. Sagen i en fodboldklub er jo, at en af grundelementerne er at forsvare den – både når det går godt og skidt. Derfor er det lige nu en test for os alle sammen, at vi jo netop er en klub og et hold. Vi er en gruppe, der skal hjælpe og beskytte hinanden, så vi kan løfte os derhen, hvor vi gerne vil, fastslår Carsten V. Jensen.
F.C. København ligger på en øjeblikkelig 11. plads i Superligaen. Sidst klubben sluttede uden for top tre, var i sæsonen 1999/2000, hvor det blev til en syvendeplads.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder dansk debutant

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Elkjær jubler over Frank

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Holdt på stor hemmelighed

Teemu Pukki dominerer

Mourinho meldes tæt på storklub

– Dumdristigt og naivt

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Ikke sket i 8 år

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr
