Fællesskab.
Det er et ord, der bliver slynget ud til højre og venstre i Brøndby IF, og det gælder ikke bare blandt fansene, men også spillere, trænere og ledere. Brøndby IF er en klub, der i egen selvforståelse bygger på et solidt fællesskab.
Det skal man sørge for at værne om, lyder det fra fodbolddirektør Carsten V. Jensen, og han appellerer samtidig til, at Brøndby-fansene skal huske på, at fællesskab også er noget, man skal dyrke i de dårlige tider og ikke kun, når det går godt.
Det fastslår han i et interview med podcasten BrøndbyLyd.
– Jeg kan gentage de ting, jeg har sagt de seneste tre år. Brøndby skal i høj grad leve af at udvikle sig, og vi henter ikke spillere én til én. Når vi sælger en dygtig spiller, og vi har fået penge i kassen, køber vi potentiale og yngre spillere. Det kræver, at dem, der kigger på Brøndby, husker det undervejs, siger Carsten V. Jensen i interviewet og fortsætter:
– Fællesskab er jo også, når man kæmper med tingene, og det vil jeg da gerne lige opfordre til at huske på. Fællesskab er netop at stå sammen, når der er brug for det. Det er sgu nemt nok at klappe hinanden på ryggen, når man vinder mesterskabet, men når man undervejs bygger op og kæmper med tingene, så er det der, vi skal være stærke og ikke stå og hakke på hinanden.
– Man skal tro på den model, vi har valgt som klub, og som jo i øvrigt i flere omgange er blevet bakket op af en samlet gruppe af fans med åbne breve og hvad ved jeg. Derfor skal man huske på i de faser, at man er en del af et fællesskab, så man ikke står og hakker og saver i den gren, men sidder på.
Brøndby IF havde en skuffende sæson i fjor, hvor holdet ikke levede op til målsætningen om top tre. En stærk slutspurt gjorde imidlertid, at de blå-gule fik kæmpet sig op på fjerdepladsen, hvilket betyder, at holdet er sikret europæisk deltagelse i den kommende sæson.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED