Fællesskab.
Det er et ord, der bliver slynget ud til højre og venstre i Brøndby IF, og det gælder ikke bare blandt fansene, men også spillere, trænere og ledere. Brøndby IF er en klub, der i egen selvforståelse bygger på et solidt fællesskab.
Det skal man sørge for at værne om, lyder det fra fodbolddirektør Carsten V. Jensen, og han appellerer samtidig til, at Brøndby-fansene skal huske på, at fællesskab også er noget, man skal dyrke i de dårlige tider og ikke kun, når det går godt.
Det fastslår han i et interview med podcasten BrøndbyLyd.
– Jeg kan gentage de ting, jeg har sagt de seneste tre år. Brøndby skal i høj grad leve af at udvikle sig, og vi henter ikke spillere én til én. Når vi sælger en dygtig spiller, og vi har fået penge i kassen, køber vi potentiale og yngre spillere. Det kræver, at dem, der kigger på Brøndby, husker det undervejs, siger Carsten V. Jensen i interviewet og fortsætter:
– Fællesskab er jo også, når man kæmper med tingene, og det vil jeg da gerne lige opfordre til at huske på. Fællesskab er netop at stå sammen, når der er brug for det. Det er sgu nemt nok at klappe hinanden på ryggen, når man vinder mesterskabet, men når man undervejs bygger op og kæmper med tingene, så er det der, vi skal være stærke og ikke stå og hakke på hinanden.
– Man skal tro på den model, vi har valgt som klub, og som jo i øvrigt i flere omgange er blevet bakket op af en samlet gruppe af fans med åbne breve og hvad ved jeg. Derfor skal man huske på i de faser, at man er en del af et fællesskab, så man ikke står og hakker og saver i den gren, men sidder på.
Brøndby IF havde en skuffende sæson i fjor, hvor holdet ikke levede op til målsætningen om top tre. En stærk slutspurt gjorde imidlertid, at de blå-gule fik kæmpet sig op på fjerdepladsen, hvilket betyder, at holdet er sikret europæisk deltagelse i den kommende sæson.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS