CV: Solskjær måske FCK-træner en dag

Carsten V. Jensen vil ikke afvise, at Ole Gunnar Solskjær ender med at stå i spidsen for FC København engang i fremtiden.



FC København trænes i øjeblikket af Ariel Jacobs, og der er absolut intet, der tyder på, at belgieren ikke skulle blive en mangeårig succes i den danske hovedstad. Men på et tidspunkt løber tiden også fra den 59-årige belgier.

Og til den tid er det ikke utænkeligt, at ingen ringere end Ole Gunnar Solskjær skal afløse ham. Den tidligere Manchester United-spiller, der i øjeblikket står i spidsen for løvernes kommende Europa League-modstander Molde, er et af de emner, der allerede nu står på listen i FC København.

– Det er sådan for os, at de bedste trænere i Skandinavien per definition er et tema for os. Det siger sig selv, for de bedste klubber kædes sammen med de bedste trænere. Selvfølgelige kan man ikke afvise, at han på et tidspunkt vil være inde i billedet til en post i FC København, siger sportsdirektør Carsten V. Jensen til sporten.dk og tilføjer:

– Vi har åbnet alle dørene for Ole Gunnar Solskjær, og han er en del af vores netværk. Derfor glæder vi os også til at få ham besøg.

For Ole Gunnar Solskjærs vedkommende er der næppe nogen tvivl om, at han en dag ender med at stå i spidsen for en klub i England – tidligere på sommeren blev han også sat i forbindelse med Aston Villa. Men nordmanden er i kraft af sine 39 år stadig ung i et trænermæssigt henseende, så måske er det ikke utænkeligt, at han gør en mellemlanding i København og Skandinaviens største klub, inden turen går til det engelske.

Men foreløbig er han altså i Molde, som han har haft stor succes med.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Langmodighed i Los Angeles

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Colombia – Portugal

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

FCK-profil med hattrick i målfest

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Jordan – Argentina