Roland Nilsson skrev i dag under på den aftale, han har indgået med FC København om ophøret af samarbejdet mellem de to parter. Det var sportsdirektør Carsten V. Jensen, der i sommer pegede på Roland Nilsson som ny træner efter Ståle Solbakken, og den nye sportsdirektør og cheftræner erkender da også, at Roland Nilsson er hans ansvar.
– Jeg har stor andel i ansættelsen af Roland, og på det tidspunkt, hvor vi havde god tid til at afsøge markedet, var han det rigtige valg. Men der vil altid være nogle ubekendte, og så er vi nået frem til, at det match var der ikke, siger Carsten V. Jensen på pressemødet i dag.
Og på spørgsmålet om, hvorvidt valget af Roland Nilsson i sommer var det rette, svarer Carsten V. Jensen oprigtigt.
– Lige præcis i den sag må vi konstatere, at nej, det var ikke det rette valg. Så den peger på mig.
FC København valgte først i dag, på klubbens første træningsdag, at meddele om trænerfyringen af Roland Nilsson. Og timingen af den meddelelse sker efter længere tids overvejelser og formentlig også forhandlinger med den nu tidligere svenske cheftræner.
– Der ligger en proces forud for beslutningen. Først har vi evalueret efteråret, og så er der noget timing. Det har været vigtigt for os, at meddelelsen skulle gives til truppen først, siger Carsten V. Jensen, som også løfter lidt af sløret for, hvad der ligger bag fyringen af Nilsson, der har fået resultaterne i Superligaen, men fejlet i europæisk sammenhæng.
– Det er mit job som chef for den sportslige sektor at evaluere, hvad der foregår. Der har været ting i dagligdagen, der ikke har været foreneligt med den retning FC København gerne vil bevæge sig i, siger den nye sportsdirektør og cheftræner i FC København.
Carsten V. Jensen får Johan Lange som sin højre hånd i klubben, og derudover fortalte Jensen, at der muligvis vil være brug for flere hænder for at kunne varetage de mange opgaver i FC København.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
MEDIE