For et år siden tog FC København en beslutning om at udvide jagtmarkerne. Fra at have været en klub med fokus på nærområderne til også at kigge mere mod større dele af Europa gik man nu over til et helt nyt kontinent. Sydamerika. Et netværk blev opbygget, og da det var på plads, sendte sportsdirektør Carsten V. Jensen sin chefscout Lars Højer til Argentina for at kigge et helt konkret emne an. Franco Mussis.
– Det blev et konkret ønske fra os hen mod jul, og da vi ikke rigtig har behovet centralt på midtbanen lige nu, stod vi i en stærk forhandlingsposition i forhold til at hente ham til, da vi havde tålmodigheden og kunne vente på ham et halvt års tid. Havde vi nu ventet et halvt år med at agere, havde vi måske ikke været i nærheden af at kunne hente ham, og ville vi absolut have haft ham nu, havde det heller ikke været muligt. På den måde kan man sige, at det også er fint, at vi er ude i god tid, og det har givet os et godt kort i forhandlingerne, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Forhandlinger var der nemlig rigeligt af. Fra første følere på Franco Mussis i midten af december til en endelig handel i slutningen af januar kunne man i perioder dagligt læse de nyeste opdateringer fra disse forhandlinger fra argentinske journalister. Det var også en ting, som FC Københavns sportschef lagde mærke til.
– Man kan ikke kontrollere, hvad der sker på den anden side af kloden. Jeg er ved flere tilfælde hurtigtere blevet oplyst om en ny udvikling i sagen via Twitter eller andet, som er kommet direkte ud, hvor jeg så først er blevet officielt informeret senere. På den led er det en ny oplevelse. Men sådan er det, når man skal agere i et andet miljø og en anden kultur.
– Det skal helst ikke være sådan, at det er noget, der kan ødelægge en handel. I og med at der nærmest var direkte rapport fra bestyrelsesmøder, der er blevet afholdt, har vi selv karikeret det ved at have et kamerahold med fra det tidspunkt, hvor Mussis trådte på dansk jord for første gang. Det var lidt en joke faktisk, siger Carsten V. Jensen, som dog godt forstår de lange forhandlinger:
– Der skal arbejdes i kulissen for at kunne hente klubbens bedste spiller. Det kræver sit, og det er det, der har trukket ud. Men heldigvis endte det med en signing af Mussis.
Følger man med i FC Københavns ageren i medier, så ved man, at det ikke er normal kutyme fra klubben, at der på den måde er åbne forhandlinger. Man foretrækker at holde tingene internt, indtil der er noget at melde ud. For Carsten V. Jensen betyder de noget aparte forhandlingsmetoder i Argentina dog langt fra, at man er afskrækket på det marked.
– Vi som klub kan jo ikke bestemme, hvordan man arbejder og agerer på den anden side af jorden. Det skal ikke være sådan, at det ødelægger eller afskrækker os fra at lave forhåbentlig gode handler den vej rundt. Så overhovedet ikke. Det afskrækker os ikke, siger Carsten V. Jensen.
Hos FCK har man tidligere set spillere være parret op i nationaliteter. Claudemir og Santin, Bolanos og Oviedo samt N’Doye og Diouf er bare tre eksempler. Dermed ikke sagt, at man tænker i de baner, men historikken er der. Så kommer der også flere argentinere til FC København, når nu Franco Mussis tiltræder til sommer?
– Vi kigger efter gode spillere til FC København, og nu føler vi os på nogenlunde sikker grund på det kontinent også, og så må vi se, hvordan det udvikler sig. Jeg vil da ikke blive overrasket, hvis der kommer nye sydamerikanere, men det må tiden vise, siger sportschefen, der dog ikke vil svare direkte på rygter om rygterne om interessante venstre backs:
– Jeg kommer ikke ind på positioner og navne, jeg siger bare, at vi er ved at opbygge et nyt marked, og nu er vi startet rigtig fint med en signing, og så må vi se, hvordan det udvikler sig. I hvert fald er det sikkert, at Lars Højer skal på besøg i Sydamerika igen, slutter Carsten V. Jensen.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Colombia – Portugal
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Algeriet – Østrig
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
