For et år siden tog FC København en beslutning om at udvide jagtmarkerne. Fra at have været en klub med fokus på nærområderne til også at kigge mere mod større dele af Europa gik man nu over til et helt nyt kontinent. Sydamerika. Et netværk blev opbygget, og da det var på plads, sendte sportsdirektør Carsten V. Jensen sin chefscout Lars Højer til Argentina for at kigge et helt konkret emne an. Franco Mussis.
– Det blev et konkret ønske fra os hen mod jul, og da vi ikke rigtig har behovet centralt på midtbanen lige nu, stod vi i en stærk forhandlingsposition i forhold til at hente ham til, da vi havde tålmodigheden og kunne vente på ham et halvt års tid. Havde vi nu ventet et halvt år med at agere, havde vi måske ikke været i nærheden af at kunne hente ham, og ville vi absolut have haft ham nu, havde det heller ikke været muligt. På den måde kan man sige, at det også er fint, at vi er ude i god tid, og det har givet os et godt kort i forhandlingerne, siger Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Forhandlinger var der nemlig rigeligt af. Fra første følere på Franco Mussis i midten af december til en endelig handel i slutningen af januar kunne man i perioder dagligt læse de nyeste opdateringer fra disse forhandlinger fra argentinske journalister. Det var også en ting, som FC Københavns sportschef lagde mærke til.
– Man kan ikke kontrollere, hvad der sker på den anden side af kloden. Jeg er ved flere tilfælde hurtigtere blevet oplyst om en ny udvikling i sagen via Twitter eller andet, som er kommet direkte ud, hvor jeg så først er blevet officielt informeret senere. På den led er det en ny oplevelse. Men sådan er det, når man skal agere i et andet miljø og en anden kultur.
– Det skal helst ikke være sådan, at det er noget, der kan ødelægge en handel. I og med at der nærmest var direkte rapport fra bestyrelsesmøder, der er blevet afholdt, har vi selv karikeret det ved at have et kamerahold med fra det tidspunkt, hvor Mussis trådte på dansk jord for første gang. Det var lidt en joke faktisk, siger Carsten V. Jensen, som dog godt forstår de lange forhandlinger:
– Der skal arbejdes i kulissen for at kunne hente klubbens bedste spiller. Det kræver sit, og det er det, der har trukket ud. Men heldigvis endte det med en signing af Mussis.
Følger man med i FC Københavns ageren i medier, så ved man, at det ikke er normal kutyme fra klubben, at der på den måde er åbne forhandlinger. Man foretrækker at holde tingene internt, indtil der er noget at melde ud. For Carsten V. Jensen betyder de noget aparte forhandlingsmetoder i Argentina dog langt fra, at man er afskrækket på det marked.
– Vi som klub kan jo ikke bestemme, hvordan man arbejder og agerer på den anden side af jorden. Det skal ikke være sådan, at det ødelægger eller afskrækker os fra at lave forhåbentlig gode handler den vej rundt. Så overhovedet ikke. Det afskrækker os ikke, siger Carsten V. Jensen.
Hos FCK har man tidligere set spillere være parret op i nationaliteter. Claudemir og Santin, Bolanos og Oviedo samt N’Doye og Diouf er bare tre eksempler. Dermed ikke sagt, at man tænker i de baner, men historikken er der. Så kommer der også flere argentinere til FC København, når nu Franco Mussis tiltræder til sommer?
– Vi kigger efter gode spillere til FC København, og nu føler vi os på nogenlunde sikker grund på det kontinent også, og så må vi se, hvordan det udvikler sig. Jeg vil da ikke blive overrasket, hvis der kommer nye sydamerikanere, men det må tiden vise, siger sportschefen, der dog ikke vil svare direkte på rygter om rygterne om interessante venstre backs:
– Jeg kommer ikke ind på positioner og navne, jeg siger bare, at vi er ved at opbygge et nyt marked, og nu er vi startet rigtig fint med en signing, og så må vi se, hvordan det udvikler sig. I hvert fald er det sikkert, at Lars Højer skal på besøg i Sydamerika igen, slutter Carsten V. Jensen.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TOPNYHED
