CV vurderer sæsonen: Uanset hvordan det går søndag

Brøndby er stadig med fremme i kampen om mesterskabet, som Carsten V. Jensen kalder sæsonen mere end godkendt allerede nu.



På søndag kan meget falde på plads i Superligaen, hvis FC Midtjylland slår Brøndby på udebane. Hos den københavnske vestegnsklub kan man dog se tilbage på en sæson, som er gået virkelig godt.

Det mener Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, som fortæller, at han igennem både grundspillet og mesterskabsspillet har set et hold, som har udviklet sig meget både individuelt og kollektivt.

– Uanset hvordan det går på søndag, tror jeg, mange er enige med mig i, at drengene har leveret en superstærk sæson. Vi ønsker at måle os med de bedste og har i sæsonen hidtil spillet tre tætte, meget intense og underholdende kampe mod FCM, og der er meget, der peger på endnu en af slagsen foran vores fantastiske fans på Danmarks bedste fodboldstadion, siger han og fortsætter:

– At vi med kun fire kampe igen af sæsonen stadig har muligheden for at gøre afslutningen af Superligaen tættere og mere spændende end længe set er mere end godkendt og et kæmpe skulderklap til trænerstaben og spillertruppen, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Endvidere peger Brøndby-bossen på, at man i mesterskabsspillet har præsteret godt, når man kigger på den underliggende performance. Faktisk er det gået bedre i slutspillet end tidligere på sæsonen, afslører ‘CV’. Desuden er der også noget andet, som han har bidt mærke i.

– Samtidig er det interessant at se, hvordan vi bliver set på som et stærkt preshold, der udnytter enhver lejlighed til at sætte fart på vores offensive omstillinger, mens vi faktisk er det hold i ligaen med mest boldbesiddelse og er med helt fremme i forhold til at skabe åbne chancer, fortæller han og tilføjer, at det siger noget om deres fleksibilitet.

For Carsten V. Jensen venter der også et transfervindue lige om hjørnet, hvor en spiller som topscorer Mikael Uhre kan blive sendt afsted. Læs mere om det her.





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’