CV vurderer sæsonen: Uanset hvordan det går søndag

Brøndby er stadig med fremme i kampen om mesterskabet, som Carsten V. Jensen kalder sæsonen mere end godkendt allerede nu.



På søndag kan meget falde på plads i Superligaen, hvis FC Midtjylland slår Brøndby på udebane. Hos den københavnske vestegnsklub kan man dog se tilbage på en sæson, som er gået virkelig godt.

Det mener Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen, som fortæller, at han igennem både grundspillet og mesterskabsspillet har set et hold, som har udviklet sig meget både individuelt og kollektivt.

– Uanset hvordan det går på søndag, tror jeg, mange er enige med mig i, at drengene har leveret en superstærk sæson. Vi ønsker at måle os med de bedste og har i sæsonen hidtil spillet tre tætte, meget intense og underholdende kampe mod FCM, og der er meget, der peger på endnu en af slagsen foran vores fantastiske fans på Danmarks bedste fodboldstadion, siger han og fortsætter:

– At vi med kun fire kampe igen af sæsonen stadig har muligheden for at gøre afslutningen af Superligaen tættere og mere spændende end længe set er mere end godkendt og et kæmpe skulderklap til trænerstaben og spillertruppen, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Endvidere peger Brøndby-bossen på, at man i mesterskabsspillet har præsteret godt, når man kigger på den underliggende performance. Faktisk er det gået bedre i slutspillet end tidligere på sæsonen, afslører ‘CV’. Desuden er der også noget andet, som han har bidt mærke i.

– Samtidig er det interessant at se, hvordan vi bliver set på som et stærkt preshold, der udnytter enhver lejlighed til at sætte fart på vores offensive omstillinger, mens vi faktisk er det hold i ligaen med mest boldbesiddelse og er med helt fremme i forhold til at skabe åbne chancer, fortæller han og tilføjer, at det siger noget om deres fleksibilitet.

For Carsten V. Jensen venter der også et transfervindue lige om hjørnet, hvor en spiller som topscorer Mikael Uhre kan blive sendt afsted. Læs mere om det her.



Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Vil have stjernetræner til Tottenham

De vil købe FC Midtjylland-profil

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Liverpool-spiller i chokskifte?

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Stopper alle forhandlinger

Pione Sistos millionløn skaber problemer

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Jagtet af FCK – nu skifter han

Lurer på dyr dansk stjerne

På vej til storklub

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Frederik Birk bryder tavsheden

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Kæmpe forløsning for FC København

Spøger i kæmpeklub

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’