I de kommende uger afgøres det, hvem der vinder det danske mesterskab, hvem der rykker ud, hvilke hold der skal i Europa og hvem der bliver topscorer i Superligaen.
Mikael Uhre ligger meget lunt i svinget til at nappe topscorertitlen.
Brøndby-angriberen er noteret for 16 kasser, og dermed har han scoret to mål mere end Patrick Mortensen på andenpladsen og tre mål mere end Jonas Wind på tredjepladsen.
At blive topscorer i Danmark er unægtelig et kvalitetsstempel i sig selv, men alligevel er det gået mange tidligere Superliga-topscorere ilde, når de efterfølgende har skullet lukrere på titlen.
Andreas Cornelius, Marcus Ingvartsen og Rade Prica har i stedet fået fart på karrieren i andre klubber end den, de tog til som Superliga-topscorer, mens andre vendte hjem til Danmark eller ikke for alvor fik den helt store succes i fodboldtilværelsen igen. I sidste uge bragte tipsbladet.dk et interview med Martin Pusic, der nu er klubløs. Heller ikke Lukas Spalvis har oplevet megen medgang, efter han blev topscorer.
Alligevel skal Superligaens topscorer gribe chancen og skifte til en større klub, hvis muligheden byder sig. Sådan lyder det fra Peter Graulund, der som Brøndby-spiller blev Superliga-topscorer i 2000/2001-sæsonen. Det siger han selv om, at hans efterfølgende skifte til Bochum slet ikke gik efter planen og faktisk endte med at knække ham.
– Mit råd er, at man bare skal komme afsted, når muligheden er der. Man bliver aldrig mere varm, end når man er Superliga-topscorer, og når man har al den selvtillid og tro på tingene. Der er ingen garanti for, at tilbuddene dukker op igen, hvis man siger nej, siger Peter Graulund til Tipsbladet og fortsætter:
– Mikael Uhre står tæt på samme sted, som jeg gjorde, da jeg tog til Bochum. Han har en alder, hvor han måske ikke får den helt vilde kontrakt ved et skifte til udlandet, men hvor lønnen selvfølgelig vil være større end i Brøndby og Superligaen. Han har med sine 27 år alderen til at gøre det godt, få scoret nogle mål og så få den store kontrakt på 8-10 millioner kroner om året, man kan få, hvis man først har gjort det godt i en mindre klub i Bundesligaen eller et sted som Belgien.
– Patrick Mortensen fylder 32 til sommer, og så ved man bare, at der er ét sidste skud i bøssen i form af en kontrakt i udlandet. Han får helt sikkert en fin løn i Århus, men hvis man virkelig skal sætte noget til side til pensionen, er det i udlandet, det sker.
– Der er det jo helt legitimt at gøre, som for eksempel Kamil Wilczek gjorde med sit skifte til Tyrkiet. Der er ingen skam i, at sådan et skifte også vil handle om pengene. Det behøver Patrick, Mikael Uhre og andre fodboldspillere ikke forsvare og forklare. De har så få år og så få muligheder for at tjene de her penge, og det er i høj grad det, det handler om i udlandet. Penge og så muligheden for at se, hvor langt de sportslige evner rækker.
– Det er også sådan noget, der forklarer, at Kasper Junker så gerne vil afsted til Japan. Han havde ikke store kontrakter i Randers, AGF, Horsens og nok heller ikke i Bodø/Glimt. Når guldkontrakten så kommer, er det helt naturligt, at han forfølger den, også selvom han stiller sig på bagbenene undervejs, og det måske ikke ser så kønt ud udefra. Man skal huske på, at det ikke er sikkert, den mulighed nogensinde opstår igen, slutter Peter Graulund.
Du kan læse meget om topscorertitlen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et indblik i talentarbejdet i Brøndby IF og FC Midtjylland, der spiller topkamp søndag, du får et interview med den flamboyante ekstræner i Randers FC Ricardo Moniz – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Manchester City – Real Madrid
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Kevin Diks skriver historie
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
