Klar besked til SL-topscorer: Bare kom afsted

Superligaens topscorer skal gribe chancen og skifte til en større klub. Så klar er beskeden fra en tidligere topscorer, der gjorde præcis det – og fejlede.



I de kommende uger afgøres det, hvem der vinder det danske mesterskab, hvem der rykker ud, hvilke hold der skal i Europa og hvem der bliver topscorer i Superligaen.

Mikael Uhre ligger meget lunt i svinget til at nappe topscorertitlen.

Brøndby-angriberen er noteret for 16 kasser, og dermed har han scoret to mål mere end Patrick Mortensen på andenpladsen og tre mål mere end Jonas Wind på tredjepladsen.

At blive topscorer i Danmark er unægtelig et kvalitetsstempel i sig selv, men alligevel er det gået mange tidligere Superliga-topscorere ilde, når de efterfølgende har skullet lukrere på titlen.

Andreas Cornelius, Marcus Ingvartsen og Rade Prica har i stedet fået fart på karrieren i andre klubber end den, de tog til som Superliga-topscorer, mens andre vendte hjem til Danmark eller ikke for alvor fik den helt store succes i fodboldtilværelsen igen. I sidste uge bragte tipsbladet.dk et interview med Martin Pusic, der nu er klubløs. Heller ikke Lukas Spalvis har oplevet megen medgang, efter han blev topscorer. 

Alligevel skal Superligaens topscorer gribe chancen og skifte til en større klub, hvis muligheden byder sig. Sådan lyder det fra Peter Graulund, der som Brøndby-spiller blev Superliga-topscorer i 2000/2001-sæsonen. Det siger han selv om, at hans efterfølgende skifte til Bochum slet ikke gik efter planen og faktisk endte med at knække ham. 

– Mit råd er, at man bare skal komme afsted, når muligheden er der. Man bliver aldrig mere varm, end når man er Superliga-topscorer, og når man har al den selvtillid og tro på tingene. Der er ingen garanti for, at tilbuddene dukker op igen, hvis man siger nej, siger Peter Graulund til Tipsbladet og fortsætter:

– Mikael Uhre står tæt på samme sted, som jeg gjorde, da jeg tog til Bochum. Han har en alder, hvor han måske ikke får den helt vilde kontrakt ved et skifte til udlandet, men hvor lønnen selvfølgelig vil være større end i Brøndby og Superligaen. Han har med sine 27 år alderen til at gøre det godt, få scoret nogle mål og så få den store kontrakt på 8-10 millioner kroner om året, man kan få, hvis man først har gjort det godt i en mindre klub i Bundesligaen eller et sted som Belgien.

– Patrick Mortensen fylder 32 til sommer, og så ved man bare, at der er ét sidste skud i bøssen i form af en kontrakt i udlandet. Han får helt sikkert en fin løn i Århus, men hvis man virkelig skal sætte noget til side til pensionen, er det i udlandet, det sker.

– Der er det jo helt legitimt at gøre, som for eksempel Kamil Wilczek gjorde med sit skifte til Tyrkiet. Der er ingen skam i, at sådan et skifte også vil handle om pengene. Det behøver Patrick, Mikael Uhre og andre fodboldspillere ikke forsvare og forklare. De har så få år og så få muligheder for at tjene de her penge, og det er i høj grad det, det handler om i udlandet. Penge og så muligheden for at se, hvor langt de sportslige evner rækker. 

– Det er også sådan noget, der forklarer, at Kasper Junker så gerne vil afsted til Japan. Han havde ikke store kontrakter i Randers, AGF, Horsens og nok heller ikke i Bodø/Glimt. Når guldkontrakten så kommer, er det helt naturligt, at han forfølger den, også selvom han stiller sig på bagbenene undervejs, og det måske ikke ser så kønt ud udefra. Man skal huske på, at det ikke er sikkert, den mulighed nogensinde opstår igen, slutter Peter Graulund.

Du kan læse meget om topscorertitlen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et indblik i talentarbejdet i Brøndby IF og FC Midtjylland, der spiller topkamp søndag, du får et interview med den flamboyante ekstræner i Randers FC Ricardo Moniz – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_20



Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

Det er til dumpekarakter

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

– Han har været en decideret atombombe

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Overvejer Mathias Jensen-køb

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Han peger på Simon Kjær

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Fælder dom over Højlund

– Du har udstråling som tagpap

Magisk aften for FC København-stjerne

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Presset Frank: Her er vores store problem

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

– Et frygteligt scenarie

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Alle taler om dem!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’