Han arbejder utvivlsomt meget, Carsten V. Jensen, men han bliver også godt betalt for det.
Brøndbys fodbolddirektør hev et større millionbeløb ind i løn for 2022, fremgår det nu af Brøndbys årsrapport for 2022, som klubben har offentliggjort torsdag formiddag.
Her viser dokumentet, at "CV" fik en lønstigning på næsten 300.000 i fast grundløn sammenlignet med året før. Hans reelle lønstigning er dog noget mindre, for hvor Carsten V. Jensen er gået gevaldigt op i sin faste grundløn, så er lønnen dykket i forhold til hans incitamentsordning – altså hans bonusordning.
I alt er Carsten V. Jensen gået fra at tjene 4.370.000 kroner om året i 2021 til at tjene 4.388.000 kroner om året i 2022. En stigning på 18.000 kroner, som er en dråbe i vandet, når vi taler store millionsummer. Forskellen er nu, at "CV's" løn i større grad præges af en fast grundløn.
Sammenlignes lønnen for 2022 med Carsten V. Jensens løn i 2020, så har fodbolddirektøren fået en enorm lønstigning. I 2020 var Carsten V. Jensens løn på 2.402.000 kroner, og det var udelukkede fast grundløn – ingen bonusser. Dermed tjente "CV" næsten to millioner kroner mere i 2022 end i 2020.
I alt har Brøndby en større udgift, når det kommer til personaleomkostninger i 2022 sammenlignet med 2021. Ifølge årsrapporten er udgifterne steget med 8,1 millioner kroner til 133,2 millioner kroner sammenlignet med 125,1 millioner kroner i 2021.
Stigningen i personaleomkostningerne skyldes ifølge årsrapporten primært øget investering i Superliga-truppen. Til gengæld havde klubben lavere omkostninger fra bonusaftaler sammenlignet med 2021, hvor man vandt Superligaen og nåede Europa League-gruppespillet.
Personaleomkostninger omfatter lønninger, gager, honorarer samt omkostninger til pensioner og social sikring. Endvidere omfattes indtægter fra udlejning af spillere samt omkostninger til leje af spillere, formulerer Brøndby det i årsrapporten.
Et dyk længere ned i tallene afslører, at Brøndby aflønner sine medarbejdere i større grad. Her er man gået fra en udgift på 103.062.000 kroner i 2021 til 106.198.000 kroner i 2022 – altså en stigning på mere end 3,1 millioner kroner.
Dette hænger også godt i tråd med, at Brøndby har skruet op for de indgående transfers fra i sommer af. Her hentede man Daniel Wass hjem fra Spanien, ligesom dyre spillere som Nicolai Vallys og Ohi Omoijuanfo kom til. Alle på kontrakter, som ligger i den højere ende af Brøndbys skala.
Derfor er udviklingen ikke spor overraskende. I samme årsregnskab afslører Brøndby også, at man har tjent store penge på transfers. Læs mere om det her.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge

Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid