FC København har manglet Dame N’Doye i de tre første Europa League-gruppekampe, og heller ikke i torsdagens hjemmekamp mod Dynamo Kiev er angriberen med.
Den 34-årige angriber kæmper stadig med eftervirkningerne af en knæskade, der holdt ham ude i mere end to måneder, før han i slutningen af oktober fik comeback med to scoringer mod AGF.
Ugen efter var han igen med mod Sønderjyske i Superligaen, men han kan ikke spille to kampe på så kort tid nuværende tidspunkt, siger FCK-manager Ståle Solbakken på onsdagens pressemøde.
– Han havde ingen muligheder for at blive klar eller restituere hurtigt nok i forhold til knæ og krop.
– Da han spillede mod AGF, havde han ikke spillet i ti uger. Der tog det næsten en uge, før han blev klar igen. Jeg udelukker ikke, at han kan være klar på søndag, men det er heller ingen selvfølge, siger Solbakken.
På søndag er FC København på besøg hos FC Midtjylland i Superligaen.
Nordmanden havde ikke overvejet at spare N’Doye mod Sønderjyske for at få ham klar til torsdagens Europe League-opgør.
– Det handler ikke om at spare. Det handler om at spille med ham, når han føler sig klar. Nu har han været ude så længe, så det handler hele tiden for os om at passe på hans fysik.
– Jeg kan ikke tvinge ham på banen, hvis han ikke har en god følelse, og han har ikke haft en god følelse siden søndag, siger Ståle Solbakken.
N’Doye og Jonas Wind startede sæsonen som Solbakkens foretrukne angrebsduo, men begge blev skadet og meldt ude i længere tid.
Mens N’Doye er vendt tilbage til nogle af kampene, er udsigterne til et comeback fortsat lange for Wind.
I slutningen af august tog FCK konsekvensen af skaderne og hentede angriberne Michael Santos og Nicklas Bendtner.
Ifølge Viktor Fischer har spillerne skullet bruge lidt tid på at lære hinanden at kende på banen.
– Der var en periode, hvor vi – vil jeg jo sige – tilfældigvis ikke kom frem til så mange chancer. Vi havde også lige brug for at finde hinanden i de nye relationer med Santos foran.
– Og nogle gange spillede Pieros (Sotiriou, red.), nogle gange spillede nogle andre. Det er faldet meget mere på plads nu, og vi spiller på flere strenge, mener Fischer.
Fischer er en af de spillere, som kollegaen Bendtner omtaler i sin nye bog, “Begge Sider”, der udkom tirsdag. Her mener Bendtner blandt andet, at Fischer formåede at “knevre” sig til en plads i Åge Hareides VM-trup sidste år.
Onsdag ville Fischer ikke svare på spørgsmål med relation til bogen. Til gengæld ville han gerne fortælle om Bendtners indflydelse på banen i en snak om FCK’s offensiv.
– Jeg synes, at (Mohamed, red.) Daramy er et stort talent, som gradvist gør det bedre og bedre. Han scorede to gode mål mod FC Nordsjælland og lavede gode detaljer sidste gang. Han skal blive ved med at ville blive bedre og gøre en forskel på banen.
– Det samme gælder for Nicklas, når han spiller. Han skal bare blive ved med at lave mål og gå efter at gøre det, som vi har brug for, at vores angribere gør. Nemlig at score mål, siger Fischer.
Bendtner har indtil videre scoret et enkelt mål i sine otte kampe for FC København, mens Santos har stået for seks fuldtræffere i 15 kampe på tværs af alle turneringer.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
