FC København har manglet Dame N’Doye i de tre første Europa League-gruppekampe, og heller ikke i torsdagens hjemmekamp mod Dynamo Kiev er angriberen med.
Den 34-årige angriber kæmper stadig med eftervirkningerne af en knæskade, der holdt ham ude i mere end to måneder, før han i slutningen af oktober fik comeback med to scoringer mod AGF.
Ugen efter var han igen med mod Sønderjyske i Superligaen, men han kan ikke spille to kampe på så kort tid nuværende tidspunkt, siger FCK-manager Ståle Solbakken på onsdagens pressemøde.
– Han havde ingen muligheder for at blive klar eller restituere hurtigt nok i forhold til knæ og krop.
– Da han spillede mod AGF, havde han ikke spillet i ti uger. Der tog det næsten en uge, før han blev klar igen. Jeg udelukker ikke, at han kan være klar på søndag, men det er heller ingen selvfølge, siger Solbakken.
På søndag er FC København på besøg hos FC Midtjylland i Superligaen.
Nordmanden havde ikke overvejet at spare N’Doye mod Sønderjyske for at få ham klar til torsdagens Europe League-opgør.
– Det handler ikke om at spare. Det handler om at spille med ham, når han føler sig klar. Nu har han været ude så længe, så det handler hele tiden for os om at passe på hans fysik.
– Jeg kan ikke tvinge ham på banen, hvis han ikke har en god følelse, og han har ikke haft en god følelse siden søndag, siger Ståle Solbakken.
N’Doye og Jonas Wind startede sæsonen som Solbakkens foretrukne angrebsduo, men begge blev skadet og meldt ude i længere tid.
Mens N’Doye er vendt tilbage til nogle af kampene, er udsigterne til et comeback fortsat lange for Wind.
I slutningen af august tog FCK konsekvensen af skaderne og hentede angriberne Michael Santos og Nicklas Bendtner.
Ifølge Viktor Fischer har spillerne skullet bruge lidt tid på at lære hinanden at kende på banen.
– Der var en periode, hvor vi – vil jeg jo sige – tilfældigvis ikke kom frem til så mange chancer. Vi havde også lige brug for at finde hinanden i de nye relationer med Santos foran.
– Og nogle gange spillede Pieros (Sotiriou, red.), nogle gange spillede nogle andre. Det er faldet meget mere på plads nu, og vi spiller på flere strenge, mener Fischer.
Fischer er en af de spillere, som kollegaen Bendtner omtaler i sin nye bog, “Begge Sider”, der udkom tirsdag. Her mener Bendtner blandt andet, at Fischer formåede at “knevre” sig til en plads i Åge Hareides VM-trup sidste år.
Onsdag ville Fischer ikke svare på spørgsmål med relation til bogen. Til gengæld ville han gerne fortælle om Bendtners indflydelse på banen i en snak om FCK’s offensiv.
– Jeg synes, at (Mohamed, red.) Daramy er et stort talent, som gradvist gør det bedre og bedre. Han scorede to gode mål mod FC Nordsjælland og lavede gode detaljer sidste gang. Han skal blive ved med at ville blive bedre og gøre en forskel på banen.
– Det samme gælder for Nicklas, når han spiller. Han skal bare blive ved med at lave mål og gå efter at gøre det, som vi har brug for, at vores angribere gør. Nemlig at score mål, siger Fischer.
Bendtner har indtil videre scoret et enkelt mål i sine otte kampe for FC København, mens Santos har stået for seks fuldtræffere i 15 kampe på tværs af alle turneringer.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Barcelona klager til UEFA
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Arsenal snublede i guldkampen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
