Når man er bundhold, kan det sommetider være svært at planlægge langsigtet. Man ved ikke, om man også spiller i Superligaen i næste sæson, og derfor bliver kontraktforhandlinger med spillere nødt til at vente.
Det er tilfældet for SønderjyskE, der kæmper for livet i landets bedste række, og som ikke har tilbudt profilen Daniel Christensen en ny aftale. Det kommer først efter sæsonen.
– Det er ikke afklaret. Vi forhandler ikke kontrakt, men det er noget, vi tager løbende. Fokus er på at redde klubben i Superligaen, og så må kontrakten komme derefter. Det er som de andre år: klubben er tilbageholdende med at forlænge, fordi de ved ikke, om den vil overleve, så det kommer nok først efter sidste spilledag, siger Daniel Christensen til tipsbladet.dk.
En ting er klubben, noget andet er spilleren. For rykker SønderjyskE ned, er det ikke vildt attraktivt for 25-årige ”DC” at spille 1. division efter tre sæsoner som fast mand i landets bedste række. Han vil ikke afvise at forlænge med klubben, selvom de måtte rykke ned, men tanken om et år på anden klasse huer ham heller ikke.
– Det er selvfølgelig ikke at foretrække. Jeg vil gerne spille på så højt niveau som muligt, men det er svært at sige. Både klubben og jeg skal ville det, så nu må vi se. Det er ikke der, mit fokus ligger lige nu, siger han.
Med under et halvt år til kontraktudløb må andre klubber gerne henvende sig til SønderjyskE’s alsidige venstrebensspiller, men det har de ikke gjort endnu. Hvis de har, ved Daniel Christensen i hvert fald ikke noget om det.
– Nej, ikke så vidt jeg ved. Det har jeg andre til at styre, så det tænker jeg ikke på. Hvis der kommer noget, må jeg jo kigge på det til den tid, siger han.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
