Fem år efter afskeden er Emiliano Marcondes tilbage i FC Nordsjælland.
Offensivspilleren havde ikke meget udsigt til spilletid i Bournemouth, og derfor underskrev han i januar en lejeaftale med hjerteklubben frem til sommer.
Emiliano Marcondes' førsteprioritet var at komme retur til en klub, som han kendte. Derfor måtte han sortere nogle af bejlerne fra. Det fortæller offensivspilleren til Tipsbladet efter tirsdagens træning i Farum.
– Der var flere forskellige klubber på banen. Både Midtjylland og Brøndby var der. Jeg er lidt usikker på, om FCK var lige så interesseret som de andre. Der var også interesse fra andre lande som Belgien, Tyrkiet og Holland.
Kendskabet til FC Nordsjælland gjorde i sidste ende udfaldet, forklarer Marcondes.
– Når nu det kun er et halvt år, så synes jeg, at det skulle være et sted, hvor jeg kender til det hele. Jeg kender spillestilen, systemet og så har jeg selvfølgelig også været her før.
I FC Nordsjælland skal Emiliano Marcondes have gang i sin udvikling igen, for han og Bournemouth har fortsat planer om et samarbejde.
– Jeg tror stadig på det, og jeg tror også, at Bournemouth tror meget på, at jeg kan komme til at have en indflydelse under den nye ledelse og ejer. Jeg har stadig ambitioner om at spille mange år i udlandet.
– Premier League er min største drøm, men jeg drømmer også om andre lande. Jeg kunne også godt tænke mig at udfordre mig selv på nogle andre sprog og i andre kulturer, siger danskeren til Tipsbladet.
27-årige Emiliano Marcondes har efter afskeden med FC Nordsjælland for fem år siden været forbi først Brentford og sidenhen Bournemouth, som han er på kontrakt hos frem til sommeren 2024.
Afgørende rolle i FCN
Emiliano Marcondes var et dødbringende våben i 2017/2018-sæsonen for FC Nordsjælland, hvor alt, hvad han rørte ved, blev til guld. 17 fuldtræffere og knap ti assists leverede han.
Den gang blev han brugt som falsk 9'er, men i denne omgang har et udgangspunkt i venstre side været foretrukket. Der er dog mange planer med den offensive schweizerkniv.
– I opstarten er jeg blevet brugt meget ude til venstre, hvor jeg går lidt ind i banen. Jeg tror også, at vi kigger på 9'er-positionen, centralt og på midtbanen. Planen er overordnet, at jeg skal spille en af de offensive positioner og være involveret inde i boksen. Jeg skal komme og snuse nogle chancer op og være med både i afslutningsspillet og gennem presspillet.
Andreas Schjelderup lå meget af efteråret og brillerede fra sit udgangspunkt i venstre, og derfor kan Emiliano Marcondes udefra ligne en direkte erstatning. Han ser dog klare forskelle mellem de to.
– Jeg kommer ikke til at spille ude til venstre på samme måde som Schjelderup. Vi er to forskellige typer. Måske hvis man kigger på et holdkort, så ligner det en direkte erstatning, men det føler jeg overhovedet ikke. Vi er meget forskellige, siger Emiliano Marcondes.
Offensivspilleren har dog en klar ambition om at være afgørende på samme måde, som Andreas Schjelderup var det i løbet af efteråret.
Foto: Getty Images/Jan Christensen

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

David Nielsen: – Det er et helvede

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Blæst bagover af dansk stjerne

AGF – Brøndby IF

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Thomas Frank og Tottenham i comeback

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Nu topper AC Horsens 1. division

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Stor ændring på landsholdet

En fynsk kongetransfer!

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Premier League-fyring på vej?

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Dansk tennis-ydmygelse

Dansker i stort kinesisk eventyr

FC København – Silkeborg IF

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Real Madrid vinder igen

Nedtur for Mattias Skjelmose

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Rigtig skidt for Hermansen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Randers FC – FC Nordsjælland

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby
