Medmindre man holder af hviderussisk fodbold, nicaraguansk fodbold eller genudsendelser af opgør fra fortiden, er der ikke meget sport at følge med i lige nu, og man skal spejde langt, langt ud i horisonten for at finde nye kampe. Til gengæld har Netflix sørget for, at man kan få stillet sin fodboldappetit – med
nogle oldgamle kampe.
Miniserien ”The English Game”, der udkom den 20. marts, beskriver den brydningstid i slutningen af 1870’erne, da hold bestående af arbejdere begyndte at blive så gode, at de kunne konkurrere om FA Cuppen, der indtil da kun var blevet vundet af overklassens amatører – dengang det ord blev forbundet
med noget nobelt og rent frem for at beskrive underlegenhed.
Serien tager sit udgangspunkt, da Fergus Suter (spillet af Kevin Guthrie), en victoriansk Xavi der over for sine holdkammerater prædiker ”pass and move, boys, pass and move,” skifter til Darwen i Nordengland fra skotske Partick og bliver verdens måske første professionelle fodboldspiller. Hans modstykke er
Arthur Kinnaird (Edward Holcroft), anfører og profil hos magtfaktoren Old Etonians. Kinnaird udstråler kraft og vilje og har altid rank ryg; hvad enten han går på gaden med sin høje hat eller kværner igennem modstandere i et drev op ad banen. Og så har han et fuldskæg, som selv Olof Mellberg ville være imponeret af.
Birgitte Stærmose er til gengæld en af seriens hjerner. Den er skrevet af Julian Fellowes, der vandt en Oscar for sit manuskript til Gosford Park i 2002, og som også står bag hitserien Downton Abbey, men danske Stærmose har instrueret de tre første afsnit. For hende var en af nøglerne at få sporten til at fremstå interessant og realistisk for de fodboldfans, der ser med.
– De kommer ikke til at hoppe i sædet på samme måde, som når de ser en almindelig fodboldkamp. Der er aldrig nogen skuespillere, der kommer til at spille fodbold på det niveau, man ellers kan se fodboldkampe på. Det er umuligt. Men det historiske perspektiv og det med, at spillet har ændret sig så meget fra dengang og til nu, har vi gjort meget ud af og været meget præcise omkring, så dem, der godt kan lide fodbold, også får et indblik i fodboldhistorien på en ny måde.
– Den historie, der bliver fortalt i serien, har ikke været særlig udbredt. Og jeg syntes selv, det var spændende, da jeg begyndte at dykke ned i den – hvordan sporten har udviklet sig samfundsmæssigt i takt med nogle klassekampe i samfundet. Og at der er en historisk baggrund for, at det er blevet en passioneret arbejdersport. Det var jeg slet ikke klar over, siger Birgitte Stærmose til Tipsbladet.
Få hele snakken med den danske instruktør i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag.
Læs også:Ekspert om Brøndby-banner: Til daglig havde man ikke accepteret det
LIVE
LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
