Dansk instruktør på ny Netflix-serie: Nyt indblik i fodboldhistorien

Danske Birgitte Stærmose er instruktør på flere afsnit af den nye Netflix-serien ”The English Game.”



Medmindre man holder af hviderussisk fodbold, nicaraguansk fodbold eller genudsendelser af opgør fra fortiden, er der ikke meget sport at følge med i lige nu, og man skal spejde langt, langt ud i horisonten for at finde nye kampe. Til gengæld har Netflix sørget for, at man kan få stillet sin fodboldappetit – med
nogle oldgamle kampe.

Miniserien ”The English Game”, der udkom den 20. marts, beskriver den brydningstid i slutningen af 1870’erne, da hold bestående af arbejdere begyndte at blive så gode, at de kunne konkurrere om FA Cuppen, der indtil da kun var blevet vundet af overklassens amatører – dengang det ord blev forbundet
med noget nobelt og rent frem for at beskrive underlegenhed.

Serien tager sit udgangspunkt, da Fergus Suter (spillet af Kevin Guthrie), en victoriansk Xavi der over for sine holdkammerater prædiker ”pass and move, boys, pass and move,” skifter til Darwen i Nordengland fra skotske Partick og bliver verdens måske første professionelle fodboldspiller. Hans modstykke er
Arthur Kinnaird (Edward Holcroft), anfører og profil hos magtfaktoren Old Etonians. Kinnaird udstråler kraft og vilje og har altid rank ryg; hvad enten han går på gaden med sin høje hat eller kværner igennem modstandere i et drev op ad banen. Og så har han et fuldskæg, som selv Olof Mellberg ville være imponeret af.

Birgitte Stærmose er til gengæld en af seriens hjerner. Den er skrevet af Julian Fellowes, der vandt en Oscar for sit manuskript til Gosford Park i 2002, og som også står bag hitserien Downton Abbey, men danske Stærmose har instrueret de tre første afsnit. For hende var en af nøglerne at få sporten til at fremstå interessant og realistisk for de fodboldfans, der ser med.

– De kommer ikke til at hoppe i sædet på samme måde, som når de ser en almindelig fodboldkamp. Der er aldrig nogen skuespillere, der kommer til at spille fodbold på det niveau, man ellers kan se fodboldkampe på. Det er umuligt. Men det historiske perspektiv og det med, at spillet har ændret sig så meget fra dengang og til nu, har vi gjort meget ud af og været meget præcise omkring, så dem, der godt kan lide fodbold, også får et indblik i fodboldhistorien på en ny måde.

– Den historie, der bliver fortalt i serien, har ikke været særlig udbredt. Og jeg syntes selv, det var spændende, da jeg begyndte at dykke ned i den – hvordan sporten har udviklet sig samfundsmæssigt i takt med nogle klassekampe i samfundet. Og at der er en historisk baggrund for, at det er blevet en passioneret arbejdersport. Det var jeg slet ikke klar over, siger Birgitte Stærmose til Tipsbladet.

Få hele snakken med den danske instruktør i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag.

Læs også:Ekspert om Brøndby-banner: Til daglig havde man ikke accepteret det


Vil have stjernetræner til Tottenham

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

På vej til storklub

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Storklub lurer på Mohamed Salah

Lurer på dyr dansk stjerne

Solgt for 285 millioner

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stopper alle forhandlinger

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Pibekoncert til Thomas Frank

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’