Medmindre man holder af hviderussisk fodbold, nicaraguansk fodbold eller genudsendelser af opgør fra fortiden, er der ikke meget sport at følge med i lige nu, og man skal spejde langt, langt ud i horisonten for at finde nye kampe. Til gengæld har Netflix sørget for, at man kan få stillet sin fodboldappetit – med
nogle oldgamle kampe.
Miniserien ”The English Game”, der udkom den 20. marts, beskriver den brydningstid i slutningen af 1870’erne, da hold bestående af arbejdere begyndte at blive så gode, at de kunne konkurrere om FA Cuppen, der indtil da kun var blevet vundet af overklassens amatører – dengang det ord blev forbundet
med noget nobelt og rent frem for at beskrive underlegenhed.
Serien tager sit udgangspunkt, da Fergus Suter (spillet af Kevin Guthrie), en victoriansk Xavi der over for sine holdkammerater prædiker ”pass and move, boys, pass and move,” skifter til Darwen i Nordengland fra skotske Partick og bliver verdens måske første professionelle fodboldspiller. Hans modstykke er
Arthur Kinnaird (Edward Holcroft), anfører og profil hos magtfaktoren Old Etonians. Kinnaird udstråler kraft og vilje og har altid rank ryg; hvad enten han går på gaden med sin høje hat eller kværner igennem modstandere i et drev op ad banen. Og så har han et fuldskæg, som selv Olof Mellberg ville være imponeret af.
Birgitte Stærmose er til gengæld en af seriens hjerner. Den er skrevet af Julian Fellowes, der vandt en Oscar for sit manuskript til Gosford Park i 2002, og som også står bag hitserien Downton Abbey, men danske Stærmose har instrueret de tre første afsnit. For hende var en af nøglerne at få sporten til at fremstå interessant og realistisk for de fodboldfans, der ser med.
– De kommer ikke til at hoppe i sædet på samme måde, som når de ser en almindelig fodboldkamp. Der er aldrig nogen skuespillere, der kommer til at spille fodbold på det niveau, man ellers kan se fodboldkampe på. Det er umuligt. Men det historiske perspektiv og det med, at spillet har ændret sig så meget fra dengang og til nu, har vi gjort meget ud af og været meget præcise omkring, så dem, der godt kan lide fodbold, også får et indblik i fodboldhistorien på en ny måde.
– Den historie, der bliver fortalt i serien, har ikke været særlig udbredt. Og jeg syntes selv, det var spændende, da jeg begyndte at dykke ned i den – hvordan sporten har udviklet sig samfundsmæssigt i takt med nogle klassekampe i samfundet. Og at der er en historisk baggrund for, at det er blevet en passioneret arbejdersport. Det var jeg slet ikke klar over, siger Birgitte Stærmose til Tipsbladet.
Få hele snakken med den danske instruktør i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag.
Læs også:Ekspert om Brøndby-banner: Til daglig havde man ikke accepteret det
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
FCK hævner sig mod OB i Parken
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
