Medmindre man holder af hviderussisk fodbold, nicaraguansk fodbold eller genudsendelser af opgør fra fortiden, er der ikke meget sport at følge med i lige nu, og man skal spejde langt, langt ud i horisonten for at finde nye kampe. Til gengæld har Netflix sørget for, at man kan få stillet sin fodboldappetit – med
nogle oldgamle kampe.
Miniserien ”The English Game”, der udkom den 20. marts, beskriver den brydningstid i slutningen af 1870’erne, da hold bestående af arbejdere begyndte at blive så gode, at de kunne konkurrere om FA Cuppen, der indtil da kun var blevet vundet af overklassens amatører – dengang det ord blev forbundet
med noget nobelt og rent frem for at beskrive underlegenhed.
Serien tager sit udgangspunkt, da Fergus Suter (spillet af Kevin Guthrie), en victoriansk Xavi der over for sine holdkammerater prædiker ”pass and move, boys, pass and move,” skifter til Darwen i Nordengland fra skotske Partick og bliver verdens måske første professionelle fodboldspiller. Hans modstykke er
Arthur Kinnaird (Edward Holcroft), anfører og profil hos magtfaktoren Old Etonians. Kinnaird udstråler kraft og vilje og har altid rank ryg; hvad enten han går på gaden med sin høje hat eller kværner igennem modstandere i et drev op ad banen. Og så har han et fuldskæg, som selv Olof Mellberg ville være imponeret af.
Birgitte Stærmose er til gengæld en af seriens hjerner. Den er skrevet af Julian Fellowes, der vandt en Oscar for sit manuskript til Gosford Park i 2002, og som også står bag hitserien Downton Abbey, men danske Stærmose har instrueret de tre første afsnit. For hende var en af nøglerne at få sporten til at fremstå interessant og realistisk for de fodboldfans, der ser med.
– De kommer ikke til at hoppe i sædet på samme måde, som når de ser en almindelig fodboldkamp. Der er aldrig nogen skuespillere, der kommer til at spille fodbold på det niveau, man ellers kan se fodboldkampe på. Det er umuligt. Men det historiske perspektiv og det med, at spillet har ændret sig så meget fra dengang og til nu, har vi gjort meget ud af og været meget præcise omkring, så dem, der godt kan lide fodbold, også får et indblik i fodboldhistorien på en ny måde.
– Den historie, der bliver fortalt i serien, har ikke været særlig udbredt. Og jeg syntes selv, det var spændende, da jeg begyndte at dykke ned i den – hvordan sporten har udviklet sig samfundsmæssigt i takt med nogle klassekampe i samfundet. Og at der er en historisk baggrund for, at det er blevet en passioneret arbejdersport. Det var jeg slet ikke klar over, siger Birgitte Stærmose til Tipsbladet.
Få hele snakken med den danske instruktør i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag.
Læs også:Ekspert om Brøndby-banner: Til daglig havde man ikke accepteret det
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW
