Dansk klub jubler: Modtager penge for FCK-salg

Hørsholm-Usserød IK står til at modtage solidaritetspenge for FCK’s salg af Oscar Højlund til Eintracht Frankfurt, og formand Bo Rømer siger til Tipsbladet, at han er glad for Højlunds udvikling.



19-årige Oscar Højlund har taget et stort skridt i karrieren.

Han er nemlig blevet solgt fra FC København til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt for lidt over 10 millioner kroner.

Det var et skifte, som Tipsbladet afslørede.

Oscar Højlund jubler, men det gør barndomsklubben Hørsholm-Usserød IK også.

Klubben står til at modtage solidaritetspenge for otte måneder omkring 12-års-alderen.

Kompensationen svarer til en procentsats af transfersummen, og den bliver udbetalt, hver gang en spiller skifter klub. Fra spilleren er 12 til 15 år, får den respektive klub 0,25 procent af transfersummen for hvert år, spilleren har været i klubben.

Når spilleren fylder 16 år, stiger procentsatsen til 0,5 procent for hvert år, der går, indtil spilleren fylder 23.

Dermed står klubben til at få cirka 0,17 procent af transfersummen i kompensation, og det svarer til godt 17.000 kroner ifølge Tipsbladets udregninger.

– Det betyder altid, at der kommer noget tilbage til en klub, så vi kan udvikle en masse drenge og piger i fodboldklubben.

– Så er det altid dejligt at modtage et beløb, så vi kan videreudvikle andre af vores talentfulde unge, siger formand Bo Rømer til Tipsbladet.

Klubben har også haft Emil Højlund i klubben, og Hørsholm-Usserød IK kan se frem til at modtage samme procentsats ved et eventuelt salg.

H__jlund-3_web

Her ses de tre Højlund-brødre Emil (til venstre), Rasmus (i midten) og Oscar (til højre), der alle har været en del af Hørsholm-Usserød IK. Foto: fck.dk

Stor stolthed
Rasmus Højlund skiftede derimod for tidligt, og dermed har klubben ikke set skyggen af penge for de mange store handler.

– Jeg skubbede lidt til deres far Anders og sagde, at han skulle lade drengene blive så længe, han kunne, så vi kunne få økonomi ud af det, hvis de kommer langt i deres karrierer, så det er positivt. Rasmus nåede vi dog aldrig at få et bidrag fra.

Formanden slår fast, at han er meget glad på Oscar Højlunds vegne.

– Vi er super stolte, og vi er lige så stolte, som vi er med Rasmus. Der er ikke forskel der. Det er jo vores egne drenge, så derfor er vi super stolte af, at de har været i klubben. Det er det første spadestik for ham, så han skal nok komme videre.

– De elsker at komme forbi. Oscar flytter jo direkte hjemmefra og til Tyskland, så han er vant til at komme herned løbende. Han har også kammerater, der spiller i klubben, siger Bo Rømer til Tipsbladet.

Hørsholm-Usserød IK’s bedste herrehold spiller til daglig i Danmarksserien.

Tipsbladet har tidligere talt med to tyske journalister om Frankfurts plan med Oscar Højlund, og den artikel kan du læse her.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

PSG genvinder Champions League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

LIVE: PSG vinder Champions League

De er færdige i 1. division

Forlader AGF – her er hans nye klub

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic