19-årige Oscar Højlund har taget et stort skridt i karrieren.
Han er nemlig blevet solgt fra FC København til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt for lidt over 10 millioner kroner.
Det var et skifte, som Tipsbladet afslørede.
Oscar Højlund jubler, men det gør barndomsklubben Hørsholm-Usserød IK også.
Klubben står til at modtage solidaritetspenge for otte måneder omkring 12-års-alderen.
Kompensationen svarer til en procentsats af transfersummen, og den bliver udbetalt, hver gang en spiller skifter klub. Fra spilleren er 12 til 15 år, får den respektive klub 0,25 procent af transfersummen for hvert år, spilleren har været i klubben.
Når spilleren fylder 16 år, stiger procentsatsen til 0,5 procent for hvert år, der går, indtil spilleren fylder 23.
Dermed står klubben til at få cirka 0,17 procent af transfersummen i kompensation, og det svarer til godt 17.000 kroner ifølge Tipsbladets udregninger.
– Det betyder altid, at der kommer noget tilbage til en klub, så vi kan udvikle en masse drenge og piger i fodboldklubben.
– Så er det altid dejligt at modtage et beløb, så vi kan videreudvikle andre af vores talentfulde unge, siger formand Bo Rømer til Tipsbladet.
Klubben har også haft Emil Højlund i klubben, og Hørsholm-Usserød IK kan se frem til at modtage samme procentsats ved et eventuelt salg.

Stor stolthed
Rasmus Højlund skiftede derimod for tidligt, og dermed har klubben ikke set skyggen af penge for de mange store handler.
– Jeg skubbede lidt til deres far Anders og sagde, at han skulle lade drengene blive så længe, han kunne, så vi kunne få økonomi ud af det, hvis de kommer langt i deres karrierer, så det er positivt. Rasmus nåede vi dog aldrig at få et bidrag fra.
Formanden slår fast, at han er meget glad på Oscar Højlunds vegne.
– Vi er super stolte, og vi er lige så stolte, som vi er med Rasmus. Der er ikke forskel der. Det er jo vores egne drenge, så derfor er vi super stolte af, at de har været i klubben. Det er det første spadestik for ham, så han skal nok komme videre.
– De elsker at komme forbi. Oscar flytter jo direkte hjemmefra og til Tyskland, så han er vant til at komme herned løbende. Han har også kammerater, der spiller i klubben, siger Bo Rømer til Tipsbladet.
Hørsholm-Usserød IK’s bedste herrehold spiller til daglig i Danmarksserien.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE