I dag er han et af Brøndbys og dansk fodbolds mest lysende talenter, og der er næppe nogen tvivl om, at hvis alt går vel, går Clement Bischoff en stor fremtid i møde.
Tingene kunne dog være gået lidt anderledes, da Brøndby i januar 2022 hentede den unge offensivspiller i AC Amager Academy.
Kort forinden var stortalentet tæt på at havne i en anden dansk klub. Det fortæller Andreas Lange, der i sin tid trænede Clement Bischoff i AC Amager Academy.
– Der er mange, der vil sige, at de altid har lagt mærke til ham, men jeg ved, at da han var U17-spiller, kom der en henvendelse fra HB Køge. Så sagde familien, at hvis han skulle til HB Køge, skulle de tilbyde en kontrakt, og det gjorde HB Køge ikke, siger Andreas Lange til Tipsbladet.
I stedet gik der ikke længe, før Clement Bischoff tog til Brøndby til en prøvetræning og endte med at få kontrakt.
HB Køge: Derfor gav vi ikke Clement kontrakt
Steen Knudsen, der er talentchef i HB Køge, bekræfter, at man var meget interesseret i at tilknytte Clement Bischoff, da han skulle videre fra AC Amager Academy.
Men klubbens principper satte en stopper for det.
– Vi ville gerne. Vi har bare det princip, at vores egne, der har spillet i klubben, skal ikke overhales bare sådan på day one. Clements far ville have en kontrakt fra i morgen, og vi sagde, at du er nødt til at komme ind i vores klub og mærke efter, om du er glad for at være her. Så skal du vise det niveau, og så kigger vi på det efterfølgende, siger Steen Knudsen til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg ville og kunne ikke i forhold til vores reglement i klubben udstede mere garanti, end det jeg gjorde.
– Der var ingen, som var i tvivl om Clement. Vi gjorde alt, hvad vi kunne. Vi har nogle principper, og dem skal vi overholde. Det er blandt andet, at man ikke bare stikker en kontrakt til en ungdomsspiller udefra. Han må lige ind og selv mærke efter. Er han glad for miljøet? Er det lige så godt for ham, som vi tror, det bliver for os? Hvis det er det, laver vi en aftale. Men vi kunne ikke skråsikkert garantere, at han fik en aftale.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Udsigten til at få Clement Bischoff, der i efteråret 2021 scorede 11 mål i U17 Divisionen for AC Amager Academy, gjorde ellers HB Køge spændte.
– Han var god, og han er god!
– Vi var helt oppe og ringe ved tanken om, at vi kunne få ham ind. Vi forventede, at han skulle op og spille førstehold inden for et år. Det var vores approach. Ellers havde vi ikke tegnet med ham, siger Steen Knudsen.
Fortryder I i dag, at I ikke gik på kompromis med jeres regler?
– Næ, men vi er ærgerlige over, at vi ikke fik ham, lyder det fra Steen Knudsen og tilføjer:
– Vi føler, at vi var ret tætte på. Omvendt var de så søde, hans bagland, og det var helt transparent. Vi havde klart et indtryk af, at hvis vi havde lagt en kontrakt, så havde han skrevet under på stedet.
– Vi håbede, at han i en relativt kort periode havde været der, og været så glad, at vi kunne sige, at vi havde overholdt vores interne regler, og han var så glad, at han ville skrive under. Det havde været vores succeshistorie.
– Nu kan vi kigge hinanden i øjnene og sige, at vi holdte vores strategi, og en strategi og en plan i HB Køges størrelse er altafgørende.
I dag er 18-årige Clement Bischoff som bekendt et af Superligaens mest lysende talenter, og han har imponeret på venstre wingback for Brøndby IF med to mål og seks assister i 16 kampe i denne sæson.
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Barcelona klager til UEFA
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
OPTAKT
Liverpool – Fulham
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘De har grinet deres røv i laser’
TOPNYHED