Dansk klub var millimeter fra Clement Bischoff

Før Clement Bischoff skrev kontrakt med Brøndby IF, var han tæt på et skifte til en anden sjællandsk klub.



I dag er han et af Brøndbys og dansk fodbolds mest lysende talenter, og der er næppe nogen tvivl om, at hvis alt går vel, går Clement Bischoff en stor fremtid i møde.

Tingene kunne dog være gået lidt anderledes, da Brøndby i januar 2022 hentede den unge offensivspiller i AC Amager Academy.

Kort forinden var stortalentet tæt på at havne i en anden dansk klub. Det fortæller Andreas Lange, der i sin tid trænede Clement Bischoff i AC Amager Academy. 

– Der er mange, der vil sige, at de altid har lagt mærke til ham, men jeg ved, at da han var U17-spiller, kom der en henvendelse fra HB Køge. Så sagde familien, at hvis han skulle til HB Køge, skulle de tilbyde en kontrakt, og det gjorde HB Køge ikke, siger Andreas Lange til Tipsbladet.

I stedet gik der ikke længe, før Clement Bischoff tog til Brøndby til en prøvetræning og endte med at få kontrakt.

HB Køge: Derfor gav vi ikke Clement kontrakt
Steen Knudsen, der er talentchef i HB Køge, bekræfter, at man var meget interesseret i at tilknytte Clement Bischoff, da han skulle videre fra AC Amager Academy.

Men klubbens principper satte en stopper for det. 

– Vi ville gerne. Vi har bare det princip, at vores egne, der har spillet i klubben, skal ikke overhales bare sådan på day one. Clements far ville have en kontrakt fra i morgen, og vi sagde, at du er nødt til at komme ind i vores klub og mærke efter, om du er glad for at være her. Så skal du vise det niveau, og så kigger vi på det efterfølgende, siger Steen Knudsen til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg ville og kunne ikke i forhold til vores reglement i klubben udstede mere garanti, end det jeg gjorde.

– Der var ingen, som var i tvivl om Clement. Vi gjorde alt, hvad vi kunne. Vi har nogle principper, og dem skal vi overholde. Det er blandt andet, at man ikke bare stikker en kontrakt til en ungdomsspiller udefra. Han må lige ind og selv mærke efter. Er han glad for miljøet? Er det lige så godt for ham, som vi tror, det bliver for os? Hvis det er det, laver vi en aftale. Men vi kunne ikke skråsikkert garantere, at han fik en aftale.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Udsigten til at få Clement Bischoff, der i efteråret 2021 scorede 11 mål i U17 Divisionen for AC Amager Academy, gjorde ellers HB Køge spændte. 

– Han var god, og han er god!

– Vi var helt oppe og ringe ved tanken om, at vi kunne få ham ind. Vi forventede, at han skulle op og spille førstehold inden for et år. Det var vores approach. Ellers havde vi ikke tegnet med ham, siger Steen Knudsen.

Fortryder I i dag, at I ikke gik på kompromis med jeres regler?

– Næ, men vi er ærgerlige over, at vi ikke fik ham, lyder det fra Steen Knudsen og tilføjer:

– Vi føler, at vi var ret tætte på. Omvendt var de så søde, hans bagland, og det var helt transparent. Vi havde klart et indtryk af, at hvis vi havde lagt en kontrakt, så havde han skrevet under på stedet.

– Vi håbede, at han i en relativt kort periode havde været der, og været så glad, at vi kunne sige, at vi havde overholdt vores interne regler, og han var så glad, at han ville skrive under. Det havde været vores succeshistorie.

– Nu kan vi kigge hinanden i øjnene og sige, at vi holdte vores strategi, og en strategi og en plan i HB Køges størrelse er altafgørende.

I dag er 18-årige Clement Bischoff som bekendt et af Superligaens mest lysende talenter, og han har imponeret på venstre wingback for Brøndby IF med to mål og seks assister i 16 kampe i denne sæson. 





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Nartey scorede igen for Lyon

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Chido Obi var ustyrlig

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Det er en gigantisk fiasko

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

FC Midtjylland kørte OB over

AGF dummer sig mod Fredericia

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Salah strålede for Liverpool

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Sønderjyske – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF