Dansk klub var millimeter fra Clement Bischoff

Før Clement Bischoff skrev kontrakt med Brøndby IF, var han tæt på et skifte til en anden sjællandsk klub.



I dag er han et af Brøndbys og dansk fodbolds mest lysende talenter, og der er næppe nogen tvivl om, at hvis alt går vel, går Clement Bischoff en stor fremtid i møde.

Tingene kunne dog være gået lidt anderledes, da Brøndby i januar 2022 hentede den unge offensivspiller i AC Amager Academy.

Kort forinden var stortalentet tæt på at havne i en anden dansk klub. Det fortæller Andreas Lange, der i sin tid trænede Clement Bischoff i AC Amager Academy. 

– Der er mange, der vil sige, at de altid har lagt mærke til ham, men jeg ved, at da han var U17-spiller, kom der en henvendelse fra HB Køge. Så sagde familien, at hvis han skulle til HB Køge, skulle de tilbyde en kontrakt, og det gjorde HB Køge ikke, siger Andreas Lange til Tipsbladet.

I stedet gik der ikke længe, før Clement Bischoff tog til Brøndby til en prøvetræning og endte med at få kontrakt.

HB Køge: Derfor gav vi ikke Clement kontrakt
Steen Knudsen, der er talentchef i HB Køge, bekræfter, at man var meget interesseret i at tilknytte Clement Bischoff, da han skulle videre fra AC Amager Academy.

Men klubbens principper satte en stopper for det. 

– Vi ville gerne. Vi har bare det princip, at vores egne, der har spillet i klubben, skal ikke overhales bare sådan på day one. Clements far ville have en kontrakt fra i morgen, og vi sagde, at du er nødt til at komme ind i vores klub og mærke efter, om du er glad for at være her. Så skal du vise det niveau, og så kigger vi på det efterfølgende, siger Steen Knudsen til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg ville og kunne ikke i forhold til vores reglement i klubben udstede mere garanti, end det jeg gjorde.

– Der var ingen, som var i tvivl om Clement. Vi gjorde alt, hvad vi kunne. Vi har nogle principper, og dem skal vi overholde. Det er blandt andet, at man ikke bare stikker en kontrakt til en ungdomsspiller udefra. Han må lige ind og selv mærke efter. Er han glad for miljøet? Er det lige så godt for ham, som vi tror, det bliver for os? Hvis det er det, laver vi en aftale. Men vi kunne ikke skråsikkert garantere, at han fik en aftale.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Udsigten til at få Clement Bischoff, der i efteråret 2021 scorede 11 mål i U17 Divisionen for AC Amager Academy, gjorde ellers HB Køge spændte. 

– Han var god, og han er god!

– Vi var helt oppe og ringe ved tanken om, at vi kunne få ham ind. Vi forventede, at han skulle op og spille førstehold inden for et år. Det var vores approach. Ellers havde vi ikke tegnet med ham, siger Steen Knudsen.

Fortryder I i dag, at I ikke gik på kompromis med jeres regler?

– Næ, men vi er ærgerlige over, at vi ikke fik ham, lyder det fra Steen Knudsen og tilføjer:

– Vi føler, at vi var ret tætte på. Omvendt var de så søde, hans bagland, og det var helt transparent. Vi havde klart et indtryk af, at hvis vi havde lagt en kontrakt, så havde han skrevet under på stedet.

– Vi håbede, at han i en relativt kort periode havde været der, og været så glad, at vi kunne sige, at vi havde overholdt vores interne regler, og han var så glad, at han ville skrive under. Det havde været vores succeshistorie.

– Nu kan vi kigge hinanden i øjnene og sige, at vi holdte vores strategi, og en strategi og en plan i HB Køges størrelse er altafgørende.

I dag er 18-årige Clement Bischoff som bekendt et af Superligaens mest lysende talenter, og han har imponeret på venstre wingback for Brøndby IF med to mål og seks assister i 16 kampe i denne sæson. 





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hylder Mads Hermansen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Deler godt Brøndby-nyt

Det er helt galt, Brøndby!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Storklub jagter Jacob Neestrup

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Flere ændringer på vej i FC København  

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Oprykker henter FCK-emne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Schmedes er under pres’

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

United tager kæmpe skridt mod Champions League

– Det er lort!

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup