Dansk klub var millimeter fra Clement Bischoff

Før Clement Bischoff skrev kontrakt med Brøndby IF, var han tæt på et skifte til en anden sjællandsk klub.



I dag er han et af Brøndbys og dansk fodbolds mest lysende talenter, og der er næppe nogen tvivl om, at hvis alt går vel, går Clement Bischoff en stor fremtid i møde.

Tingene kunne dog være gået lidt anderledes, da Brøndby i januar 2022 hentede den unge offensivspiller i AC Amager Academy.

Kort forinden var stortalentet tæt på at havne i en anden dansk klub. Det fortæller Andreas Lange, der i sin tid trænede Clement Bischoff i AC Amager Academy. 

– Der er mange, der vil sige, at de altid har lagt mærke til ham, men jeg ved, at da han var U17-spiller, kom der en henvendelse fra HB Køge. Så sagde familien, at hvis han skulle til HB Køge, skulle de tilbyde en kontrakt, og det gjorde HB Køge ikke, siger Andreas Lange til Tipsbladet.

I stedet gik der ikke længe, før Clement Bischoff tog til Brøndby til en prøvetræning og endte med at få kontrakt.

HB Køge: Derfor gav vi ikke Clement kontrakt
Steen Knudsen, der er talentchef i HB Køge, bekræfter, at man var meget interesseret i at tilknytte Clement Bischoff, da han skulle videre fra AC Amager Academy.

Men klubbens principper satte en stopper for det. 

– Vi ville gerne. Vi har bare det princip, at vores egne, der har spillet i klubben, skal ikke overhales bare sådan på day one. Clements far ville have en kontrakt fra i morgen, og vi sagde, at du er nødt til at komme ind i vores klub og mærke efter, om du er glad for at være her. Så skal du vise det niveau, og så kigger vi på det efterfølgende, siger Steen Knudsen til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg ville og kunne ikke i forhold til vores reglement i klubben udstede mere garanti, end det jeg gjorde.

– Der var ingen, som var i tvivl om Clement. Vi gjorde alt, hvad vi kunne. Vi har nogle principper, og dem skal vi overholde. Det er blandt andet, at man ikke bare stikker en kontrakt til en ungdomsspiller udefra. Han må lige ind og selv mærke efter. Er han glad for miljøet? Er det lige så godt for ham, som vi tror, det bliver for os? Hvis det er det, laver vi en aftale. Men vi kunne ikke skråsikkert garantere, at han fik en aftale.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Udsigten til at få Clement Bischoff, der i efteråret 2021 scorede 11 mål i U17 Divisionen for AC Amager Academy, gjorde ellers HB Køge spændte. 

– Han var god, og han er god!

– Vi var helt oppe og ringe ved tanken om, at vi kunne få ham ind. Vi forventede, at han skulle op og spille førstehold inden for et år. Det var vores approach. Ellers havde vi ikke tegnet med ham, siger Steen Knudsen.

Fortryder I i dag, at I ikke gik på kompromis med jeres regler?

– Næ, men vi er ærgerlige over, at vi ikke fik ham, lyder det fra Steen Knudsen og tilføjer:

– Vi føler, at vi var ret tætte på. Omvendt var de så søde, hans bagland, og det var helt transparent. Vi havde klart et indtryk af, at hvis vi havde lagt en kontrakt, så havde han skrevet under på stedet.

– Vi håbede, at han i en relativt kort periode havde været der, og været så glad, at vi kunne sige, at vi havde overholdt vores interne regler, og han var så glad, at han ville skrive under. Det havde været vores succeshistorie.

– Nu kan vi kigge hinanden i øjnene og sige, at vi holdte vores strategi, og en strategi og en plan i HB Køges størrelse er altafgørende.

I dag er 18-årige Clement Bischoff som bekendt et af Superligaens mest lysende talenter, og han har imponeret på venstre wingback for Brøndby IF med to mål og seks assister i 16 kampe i denne sæson. 







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-angriber lander nyt job

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Morten Bruun med dyster spådom

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

FC København-talent har truffet stor beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Færdig? Manchester City har udset afløser

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Håber på FC København-exit

Barcelona – Rayo Vallecano

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Nu dukker første historie op

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Jubler over ny Brøndby-chef

Brighton – Liverpool

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Benhård Brian Riemer-melding

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag