Der skal ikke være nogen bagveje ind fodboldens Champions League.
Det mener Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen, der er medlem af bestyrelsen i ligasammenslutningen European Leagues.
Thomsen og European Leagues håber således at få justeret på især to detaljer i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) nye format for Champions League, der træder i kraft fra 2024.
Topklubbernes kortlivede Super League-projekt, der blev lanceret lige før, at Uefa i april 2021 præsenterede sit nye Champions League-format, og den efterfølgende debat har ifølge Thomsen været medvirkende til at åbne for justeringer.
Især planen om at give to pladser til store klubber, som ikke kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil via sin hjemlige liga, skal skrottes, mener Thomsen.
– Vi mener, at man udelukkende skal kunne kvalificere sig via sportslige meritter. Det andet er et skridt – omend et lille skridt – mod en lukket liga som Super League, siger Claus Thomsen.
Også kampantallet i den 36 hold store indledende gruppe i det nye Champions League-format skal ned, mener Claus Thomsen.
Ifølge Uefas udmeldte plan skal hvert hold spille ti kampe i gruppespillet mod de seks kampe i det nuværende format.
Inklusiv playoffkampe giver det 196 kampe inden ottendedelsfinalerne mod 96 i det nuværende format.
European Leagues ser gerne, at holdene spiller otte gruppekampe, hvilket bringer antallet af kampe ned på 160 inden ottendedelsfinalerne.
Claus Thomsen påpeger blandt andet, at de planlagte 100 ekstra kampe skaber meget ufleksible forhold for både ligaer og Uefa, hvis der opstår behov for kampflytninger.
– Det gavner kun ganske få, at der kommer flere kampe, og fansene ønsker det heller ikke, siger Thomsen.
European Leagues har holdt møder med flere forskellige sammenslutninger af fangrupper, og i det hele taget er Claus Thomsen glad for dialogen omkring fremtiden for de europæiske klubturneringer.
Han vil til gengæld ikke spå om sandsynligheden for, at European Leagues får sine ønsker gennemtrumfet.
– Det er Uefas turneringer, og de kommer til at træffe beslutningerne. Men der er en åben og god debat omkring tingene, og alle har mulighed for at blive hørt, siger Thomsen.
Claus Thomsen er som repræsentant for European League også medlem af Uefas komité for klubturneringer.
Komitéen holder tirsdag i næste uge møde efterfulgt at et møde i Uefas bestemmende organ, eksekutivkomitéen, hvor blandt andre Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, er medlem.
Her bliver der muligvis taget endelige beslutninger omkring kampantallet i og adgangen til den nye Champions League, men de kan også blive skubbet til senere på året.
/ritzau/
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Newcastle spænder ben for Manchester City
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Bo Svensson favorit til stort job
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
OPTAKT
Randers FC – OB
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
