Der skal ikke være nogen bagveje ind fodboldens Champions League.
Det mener Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen, der er medlem af bestyrelsen i ligasammenslutningen European Leagues.
Thomsen og European Leagues håber således at få justeret på især to detaljer i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) nye format for Champions League, der træder i kraft fra 2024.
Topklubbernes kortlivede Super League-projekt, der blev lanceret lige før, at Uefa i april 2021 præsenterede sit nye Champions League-format, og den efterfølgende debat har ifølge Thomsen været medvirkende til at åbne for justeringer.
Især planen om at give to pladser til store klubber, som ikke kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil via sin hjemlige liga, skal skrottes, mener Thomsen.
– Vi mener, at man udelukkende skal kunne kvalificere sig via sportslige meritter. Det andet er et skridt – omend et lille skridt – mod en lukket liga som Super League, siger Claus Thomsen.
Også kampantallet i den 36 hold store indledende gruppe i det nye Champions League-format skal ned, mener Claus Thomsen.
Ifølge Uefas udmeldte plan skal hvert hold spille ti kampe i gruppespillet mod de seks kampe i det nuværende format.
Inklusiv playoffkampe giver det 196 kampe inden ottendedelsfinalerne mod 96 i det nuværende format.
European Leagues ser gerne, at holdene spiller otte gruppekampe, hvilket bringer antallet af kampe ned på 160 inden ottendedelsfinalerne.
Claus Thomsen påpeger blandt andet, at de planlagte 100 ekstra kampe skaber meget ufleksible forhold for både ligaer og Uefa, hvis der opstår behov for kampflytninger.
– Det gavner kun ganske få, at der kommer flere kampe, og fansene ønsker det heller ikke, siger Thomsen.
European Leagues har holdt møder med flere forskellige sammenslutninger af fangrupper, og i det hele taget er Claus Thomsen glad for dialogen omkring fremtiden for de europæiske klubturneringer.
Han vil til gengæld ikke spå om sandsynligheden for, at European Leagues får sine ønsker gennemtrumfet.
– Det er Uefas turneringer, og de kommer til at træffe beslutningerne. Men der er en åben og god debat omkring tingene, og alle har mulighed for at blive hørt, siger Thomsen.
Claus Thomsen er som repræsentant for European League også medlem af Uefas komité for klubturneringer.
Komitéen holder tirsdag i næste uge møde efterfulgt at et møde i Uefas bestemmende organ, eksekutivkomitéen, hvor blandt andre Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, er medlem.
Her bliver der muligvis taget endelige beslutninger omkring kampantallet i og adgangen til den nye Champions League, men de kan også blive skubbet til senere på året.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til AGF
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
