Dansker vil ændre på nyt Champions League-format

Blandt andet det kuldsejlede Super League-projekt har skabt en åben og god debat om den nye Champions League.



Der skal ikke være nogen bagveje ind fodboldens Champions League.

Det mener Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen, der er medlem af bestyrelsen i ligasammenslutningen European Leagues.

Thomsen og European Leagues håber således at få justeret på især to detaljer i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) nye format for Champions League, der træder i kraft fra 2024.

Topklubbernes kortlivede Super League-projekt, der blev lanceret lige før, at Uefa i april 2021 præsenterede sit nye Champions League-format, og den efterfølgende debat har ifølge Thomsen været medvirkende til at åbne for justeringer.

Især planen om at give to pladser til store klubber, som ikke kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil via sin hjemlige liga, skal skrottes, mener Thomsen.

– Vi mener, at man udelukkende skal kunne kvalificere sig via sportslige meritter. Det andet er et skridt – omend et lille skridt – mod en lukket liga som Super League, siger Claus Thomsen.

Også kampantallet i den 36 hold store indledende gruppe i det nye Champions League-format skal ned, mener Claus Thomsen.

Ifølge Uefas udmeldte plan skal hvert hold spille ti kampe i gruppespillet mod de seks kampe i det nuværende format.

Inklusiv playoffkampe giver det 196 kampe inden ottendedelsfinalerne mod 96 i det nuværende format.

European Leagues ser gerne, at holdene spiller otte gruppekampe, hvilket bringer antallet af kampe ned på 160 inden ottendedelsfinalerne.

Claus Thomsen påpeger blandt andet, at de planlagte 100 ekstra kampe skaber meget ufleksible forhold for både ligaer og Uefa, hvis der opstår behov for kampflytninger.

– Det gavner kun ganske få, at der kommer flere kampe, og fansene ønsker det heller ikke, siger Thomsen.

European Leagues har holdt møder med flere forskellige sammenslutninger af fangrupper, og i det hele taget er Claus Thomsen glad for dialogen omkring fremtiden for de europæiske klubturneringer.

Han vil til gengæld ikke spå om sandsynligheden for, at European Leagues får sine ønsker gennemtrumfet.

– Det er Uefas turneringer, og de kommer til at træffe beslutningerne. Men der er en åben og god debat omkring tingene, og alle har mulighed for at blive hørt, siger Thomsen.

Claus Thomsen er som repræsentant for European League også medlem af Uefas komité for klubturneringer.

Komitéen holder tirsdag i næste uge møde efterfulgt at et møde i Uefas bestemmende organ, eksekutivkomitéen, hvor blandt andre Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, er medlem.

Her bliver der muligvis taget endelige beslutninger omkring kampantallet i og adgangen til den nye Champions League, men de kan også blive skubbet til senere på året.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Bayern – PSG

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Premier League-klub går all-in

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort