Dansker vil ændre på nyt Champions League-format

Blandt andet det kuldsejlede Super League-projekt har skabt en åben og god debat om den nye Champions League.



Der skal ikke være nogen bagveje ind fodboldens Champions League.

Det mener Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen, der er medlem af bestyrelsen i ligasammenslutningen European Leagues.

Thomsen og European Leagues håber således at få justeret på især to detaljer i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) nye format for Champions League, der træder i kraft fra 2024.

Topklubbernes kortlivede Super League-projekt, der blev lanceret lige før, at Uefa i april 2021 præsenterede sit nye Champions League-format, og den efterfølgende debat har ifølge Thomsen været medvirkende til at åbne for justeringer.

Især planen om at give to pladser til store klubber, som ikke kvalificerer sig til Champions Leagues gruppespil via sin hjemlige liga, skal skrottes, mener Thomsen.

– Vi mener, at man udelukkende skal kunne kvalificere sig via sportslige meritter. Det andet er et skridt – omend et lille skridt – mod en lukket liga som Super League, siger Claus Thomsen.

Også kampantallet i den 36 hold store indledende gruppe i det nye Champions League-format skal ned, mener Claus Thomsen.

Ifølge Uefas udmeldte plan skal hvert hold spille ti kampe i gruppespillet mod de seks kampe i det nuværende format.

Inklusiv playoffkampe giver det 196 kampe inden ottendedelsfinalerne mod 96 i det nuværende format.

European Leagues ser gerne, at holdene spiller otte gruppekampe, hvilket bringer antallet af kampe ned på 160 inden ottendedelsfinalerne.

Claus Thomsen påpeger blandt andet, at de planlagte 100 ekstra kampe skaber meget ufleksible forhold for både ligaer og Uefa, hvis der opstår behov for kampflytninger.

– Det gavner kun ganske få, at der kommer flere kampe, og fansene ønsker det heller ikke, siger Thomsen.

European Leagues har holdt møder med flere forskellige sammenslutninger af fangrupper, og i det hele taget er Claus Thomsen glad for dialogen omkring fremtiden for de europæiske klubturneringer.

Han vil til gengæld ikke spå om sandsynligheden for, at European Leagues får sine ønsker gennemtrumfet.

– Det er Uefas turneringer, og de kommer til at træffe beslutningerne. Men der er en åben og god debat omkring tingene, og alle har mulighed for at blive hørt, siger Thomsen.

Claus Thomsen er som repræsentant for European League også medlem af Uefas komité for klubturneringer.

Komitéen holder tirsdag i næste uge møde efterfulgt at et møde i Uefas bestemmende organ, eksekutivkomitéen, hvor blandt andre Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, er medlem.

Her bliver der muligvis taget endelige beslutninger omkring kampantallet i og adgangen til den nye Champions League, men de kan også blive skubbet til senere på året.

/ritzau/





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Nu drømmer de stort i AGF

– De skal skille sig af med ham!

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Spanske medier i ekstase

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Voldsom Franculino-spådom

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe triumf for Frank

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Trækker overskrifter i Sydkorea

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Sejr til Vitoria i lokalderby

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FC København – Sønderjyske