Der er spørgsmålstegn ved flere af Belgiens største stjerner forud for holdets første kamp ved EM-slutrunden mod Rusland i Sankt Petersborg lørdag.
Playmaker Kevin De Bruyne er ude med et brud i ansigtet, og Eden Hazard er langt fra topformen efter en skadesplaget sæson i Real Madrid.
Det svækker på papiret en af EM’s største favoritter, men bredden er stor, og Belgien er godt rustet til skulle undvære et par stjerner, mener den danske scout Jonathan Hartmann.
– Belgien har gode alternativer til de to, og desuden har holdet udviklet sig siden VM i 2018, hvor det vandt bronze.
– Dengang var Belgien en stor bunke stjerner, der spillede sammen på et hold. Nu er de i højere grad et hold og et kollektiv, der har spillet mange kampe sammen, og som er meget velorganiseret i en 3-4-3-formation, siger Hartmann.
Hartmann er til daglig assistenttræner i Lyngby Boldklub, men fungerer også som scout på det danske landshold, hvor han har haft ansvaret for at se nærmere på netop Belgien forud for EM.
– Yannick Carrasco eller den unge Jeremy Doku er gode alternativer til Hazard i offensiven, og Dries Mertens kan også nogle af de samme ting i forhold til driblinger og aftryk på offensiven, siger Hartmann.
– I mine øjne er Kevin De Bruyne den sværeste at erstatte for Belgien. Hans spillestil og spidskompetencer er ret unikke. Men Youri Tielemans er en af de belgiske spillere, der har taget flest skridt siden VM 2018.
– Han er blevet en profil på et engelsk tophold i Leicester, og han har et overblik og en spilforståelse lidt a la de Bruynes.
Ud over et par haltende offensive profiler er den belgiske defensiv også værd at bemærke.
Toby Alderweireld er blevet 32 år, Jan Vertonghen 34 år og Thomas Vermaelen 35 år. Igen mener Hartmann, at erfaring opvejer en del for manglerne.
– Defensivens styrke er helt sikkert spillernes store erfaring, men også at de har spillet rigtigt, rigtigt mange landskampe sammen. Deres indbyrdes forståelse og relationer er på et meget højt niveau.
– Men spillerne er selvfølgelig ved at være oppe i årene og ikke de hurtigste længere, og det er en af de ting, som man kan forsøge at udnytte, når man møder dem, siger den danske scout.
Hartmann har studeret det belgiske hold i 15 kampe, og trods de enkelte faresignaler mener han, at Belgien retteligt tilhører det absolutte favoritfelt ved EM.
– Jeg oplever ikke, at Belgien er på vej ned. Romelu Lukaku er lige blevet MVP i Serie A, Kevin De Bruyne er måske den bedste spiller i Premier League, Thibaut Courtois er en stærk keeper, og Tielemans er som sagt på vej op. De belgiske profiler er på toppen af fodboldeuropa.
– De har en dygtig træner i Roberto Martínez, der har vægtet kontinuitet, og det er mit klare indtryk, at Belgien både har sine stjernespillere, der kan afgøre kampe, men også et meget, meget stærkt kollektiv, siger Hartmann.
Ud over Hazard og De Bruyne er også midtbanemotoren Axel Witsel på vej tilbage fra en længerevarende skadespause og ikke aktuel til kampen mod Rusland.
Belgien møder Rusland lørdag klokken 21.00. Herefter gælder det torsdag klokken 18.00 Danmark i København og sidste gruppekamp mod Finland den 21. juni.
/ritzau/
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
EKSKLUSIVT
Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Aldrig set før
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
MEDIE
Real Madrid enig med Bayern München-stjerne
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
