Dansk scout: Belgien er mere end stjernespillerne

Et par af Belgiens største stjerner slider med fysikken, men kollektivet er stærkt, mener en dansk scout.



Der er spørgsmålstegn ved flere af Belgiens største stjerner forud for holdets første kamp ved EM-slutrunden mod Rusland i Sankt Petersborg lørdag.

Playmaker Kevin De Bruyne er ude med et brud i ansigtet, og Eden Hazard er langt fra topformen efter en skadesplaget sæson i Real Madrid.

Det svækker på papiret en af EM’s største favoritter, men bredden er stor, og Belgien er godt rustet til skulle undvære et par stjerner, mener den danske scout Jonathan Hartmann.

– Belgien har gode alternativer til de to, og desuden har holdet udviklet sig siden VM i 2018, hvor det vandt bronze.

– Dengang var Belgien en stor bunke stjerner, der spillede sammen på et hold. Nu er de i højere grad et hold og et kollektiv, der har spillet mange kampe sammen, og som er meget velorganiseret i en 3-4-3-formation, siger Hartmann.

Hartmann er til daglig assistenttræner i Lyngby Boldklub, men fungerer også som scout på det danske landshold, hvor han har haft ansvaret for at se nærmere på netop Belgien forud for EM.

– Yannick Carrasco eller den unge Jeremy Doku er gode alternativer til Hazard i offensiven, og Dries Mertens kan også nogle af de samme ting i forhold til driblinger og aftryk på offensiven, siger Hartmann.

– I mine øjne er Kevin De Bruyne den sværeste at erstatte for Belgien. Hans spillestil og spidskompetencer er ret unikke. Men Youri Tielemans er en af de belgiske spillere, der har taget flest skridt siden VM 2018.

– Han er blevet en profil på et engelsk tophold i Leicester, og han har et overblik og en spilforståelse lidt a la de Bruynes.

Ud over et par haltende offensive profiler er den belgiske defensiv også værd at bemærke.

Toby Alderweireld er blevet 32 år, Jan Vertonghen 34 år og Thomas Vermaelen 35 år. Igen mener Hartmann, at erfaring opvejer en del for manglerne.

– Defensivens styrke er helt sikkert spillernes store erfaring, men også at de har spillet rigtigt, rigtigt mange landskampe sammen. Deres indbyrdes forståelse og relationer er på et meget højt niveau.

– Men spillerne er selvfølgelig ved at være oppe i årene og ikke de hurtigste længere, og det er en af de ting, som man kan forsøge at udnytte, når man møder dem, siger den danske scout.

Hartmann har studeret det belgiske hold i 15 kampe, og trods de enkelte faresignaler mener han, at Belgien retteligt tilhører det absolutte favoritfelt ved EM.

– Jeg oplever ikke, at Belgien er på vej ned. Romelu Lukaku er lige blevet MVP i Serie A, Kevin De Bruyne er måske den bedste spiller i Premier League, Thibaut Courtois er en stærk keeper, og Tielemans er som sagt på vej op. De belgiske profiler er på toppen af fodboldeuropa.

– De har en dygtig træner i Roberto Martínez, der har vægtet kontinuitet, og det er mit klare indtryk, at Belgien både har sine stjernespillere, der kan afgøre kampe, men også et meget, meget stærkt kollektiv, siger Hartmann.

Ud over Hazard og De Bruyne er også midtbanemotoren Axel Witsel på vej tilbage fra en længerevarende skadespause og ikke aktuel til kampen mod Rusland.

Belgien møder Rusland lørdag klokken 21.00. Herefter gælder det torsdag klokken 18.00 Danmark i København og sidste gruppekamp mod Finland den 21. juni.

/ritzau/





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Flere ændringer på vej i FC København  

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder Mads Hermansen

– Det er lort!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Han afløser Sune Smith lige nu

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Brøndby IF – Sønderjyske

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Viola vinder toscanerderby

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers