Søren Krogh overtog OB på afgrundens rand tilbage i efteråret 2023.
Siden blev han ansat permanent til at sikre OB overlevelse i Superligaen, men til trods for missionen mislykkedes, fik Søren Krogh lov til at styre Fyns fodboldflagskib retur i Superligaen.
Det blev sikret via NordicBet Ligaens førsteplads, men alligevel fik Søren Krogh sparket.
Lørdag morgen lå en uåbnet sms fra Troels Bech, sportsdirektør i OB, på Søren Kroghs telefon.
De to fodbold-fagmænd gik sidenhen en tur rundt om en af Odenses søer, hvor det hurtigt stod klart for Søren Krogh, at han ikke skulle fuldføre sin kontrakt, der ellers løb frem til sommeren 2026.
– Jeg tror, at jeg med et par forstærkninger eller tre ville have været kompetitiv i Superligaen. Det var det, jeg havde set frem til og stilet imod. Jeg er da selvfølgelig ikke enig i, at der skulle skiftes ud, men jeg forstår rationalet bag, siger Søren Krogh i et stort interview med Tipsbladet.
Rationalet bag er ifølge Troels Bech et gearskifte i Superligaen, som har krævet et tilvalg af Alexander Zorniger og et fravalg af Søren Krogh.
– Troels har valgt en, han har arbejdet sammen med før, og de har skabt noget tidligere (i Brøndby, red.). Der er måske også en chance for at få det spillemæssige udtryk frem i forhold til det, han (Troels Bech, red.) gerne vil med OB, så der er et rationale og noget fornuft i at rekruttere på baggrund af en spillestil og en retning, hvilket jeg har affundet mig med.
Søren Krogh forklarer desuden, at alt er klappet og klaret i forhold til den resterende del af hans kontrakt og kompensationen heraf.

“Glæden overtager skuffelsen”
Da Tipsbladet fanger Søren Krogh over telefonen, har han nået at evaluere og efterrationalisere fyringen i OB.
Han vælger derfor at se på mange af de ting, som lykkedes, fremfor at slå sig selv i hovedet over de ting, som ikke gik godt – blandt andet hæfter han sig ved OB’s modstandsdygtighed i et forår, hvor det blot blev til fire sejre i 16 kampe.
– Kampen mod Esbjerg i sidste spillerunde gik jo også hen og blev vigtig. Vi skulle vinden kampen, og så gik vi bare ud og blæste dem midtover og var foran 3-0 efter 27-28 minutter. Jeg synes, det er nyt at se OB på den måde. Der er også den første playoff-kamp mod AC Horsens, hvor vi vinder en stensikker 1-0-sejr, så jeg synes, der er noget kraft i nogle nøglemomenter.
OB var faktisk tæt på at sætte førstepladsen over styr efter rigtig mange uafgjorte kampe i foråret, mens FC Fredericia kom buldrende bagfra – tingene blev dog sat på plads mod Esbjerg.
LÆS OGSÅ: Troels Bech – ‘Noget af det sværeste, jeg har gjort’
Fynboerne havde ellers fået en fænomenal start på tilværelsen i 1. division, da de kom buldrende fra start og førte ligaen helt suverænt i vinterpausen.
– I Superligaen ligger motivationen der latent og som en naturlig del af det at skulle præstere, da det er et springbræt til nogle helt andre muligheder, end der er i 1. division. Så jeg har også analyseret mig frem til, at jeg har skullet arbejde med spillernes motivation, da vi ret hurtigt indtog førstepladsen og var mange point foran. Så det ærgrer mig også, at jeg ikke fik lov til at vise, hvad jeg kunne i Superligaen med det her hold, som jeg synes har noget kraft i sig.
Ærgrelsen over fyringen er dog så småt på tilbagetog, gentager Søren Krogh flere gange under interviewet.
– Jeg kan mærke, at glæden over at have gjort det godt tager over fra skuffelsen.
Burde Søren Krogh have haft chancen i Superligaen?
0 Votes
Åben for nyt cheftrænerjob
Efter halvandet år som cheftræner i OB – vel at mærke hans første cheftrænerjob nogensinde – har han fået masser af blod på tanden i forhold til flere kampe på sidelinjen.
Noget Søren Krogh faktisk ikke havde regnet med, ville ske så hurtigt.
– Jeg havde så meget lyst og energi til at skulle være Superliga-træner og havde arbejdet stenhårdt for at nå dertil, og den drøm er der selvfølgelig stadigvæk. Jeg har i hvert fald en ild inden i mig, hvor jeg troede, at jeg måske ville ligge derhjemme og kigge ind i en mur.
– Jeg føler mig i højere grad rastløs og har en ild for at komme i gang hurtigst muligt. Jeg er dog ikke sikker på, at det er det rigtige, så jeg lader også dagene arbejde for mig i forhold til restitution og reflektion.
LÆS OGSÅ: Zorniger hiver Brøndby-kending til OB
Når tiden er moden til at takke ja til det næste job, skal man bestemt ikke blive overrasket, hvis det bliver et udenfor Danmarks grænser.
– Udlandet kunne sagtens være en ting, og jeg havde faktisk tilbage i marts en mulighed for at komme afsted, men efter en god snak med OB blev jeg og gjorde arbejdet færdigt. Udlandet kunne godt være interessant og spændende, og jeg tror også på, at det kan skabe noget interesse, at jeg trods alt slutter med oprykning fremfor en stime af nederlag.
Og så er der jo AaB, som mangler en cheftræner, og hvor Søren Krogh har en fortid som fodboldchef.
– Det er meget svært at forholde sig til, selvom det er en interessant tanke. Det er meget svært at sige noget om, da jeg stadig er et sted, hvor jeg lige skal lande.
Søren Krogh ønsker ikke at kommentere, hvad der på nuværende tidspunkt har været af henvendelser, og hvor tæt han eventuelt kunne være på et nyt job.

Værdifulde erfaringer i OB
Selvom det seneste halvandet år har været hårdt, har det også været lærerigt for Søren Krogh.
Cheftrænerrygsækken er i hvert fald proppet med nye erfaringer.
– Jeg har fået så mange tæsk i den her proces, og det tror jeg er godt givet ud, da det giver noget modstandsdygtighed. Jeg tror på, man skal prøve at blive fyret, hvilket de fleste trænere prøver, så man kan komme videre med tilværelsen, siger Søren Krogh og tilføjer på et senere tidspunkt under interviewet.
– Jeg har sluttet fred med, at OB er en stor klub, hvor der er mange interesser. Så jeg er nødt til at omfavne det her med, at der er mange holdninger. Sådan skal det være i en klub som OB.
LÆS OGSÅ: Alexander Zorniger – ‘Tillykke til Danmark’
48-årige Søren Krogh nåede at være ansat i OB i lidt over tre år, da han startede som assistent under Andreas Alm i januar 2022. Knap to år senere overtog han midlertidigt fra svenskeren, inden han blev givet jobbet permanent i december 2023.
Nu er det slut et år før tid.
Fotos: Alamy.

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– En tabersag for Brøndby

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

– Jeg kan ikke lide Højlund

Sørensens tropper knuste Uhre og co. med 7-0

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Brutal kritik af Brøndby-boss

‘Jonas Wind er på vej væk’

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Forudser Dolberg-problemer: Jeg er bekymret

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Højlund fik drømmestart i Napoli

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Mads Hermansen kritiseres igen

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

‘Brøndby var ikke gode – vi var svage’

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

‘Der er en lidt større ro omkring Steve Cooper’

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

Stor Pione Sisto-overraskelse

Silkeborg IF – OB

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup

– Kasper tog mange ting for personligt

Viborg FF – AGF

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Frygtelig debut for Postecoglou

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

– Det var en stor overraskelse for mig

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

Ny Brøndby-juvel? ‘Han er virkelig hurtig’

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

Rasmus Højlund jubler over debutscoring

Romere indtager Romagna

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Absolut ikke i tvivl

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

Lyndebut for Christian Eriksen?

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år
