Danske Bank vil gerne i kontakt med den tidligere Brøndby-angriber Gustaf Nilsson.
Svenskerens navn optræder på Statstidendes liste over personer, som banken beder henvende sig, fordi de står som ejer af en konto i banken, men det samtidig ikke har været muligt at fastslå med sikkerhed, at kontoen også tilhører dem. Danske Bank er altså usikker på, hvorvidt kontoen, der er registreret i Gustaf Nilssons navn, rent faktisk tilhører den tidligere Brøndby-spiller.
Det gør den imidlertid. Tipsbladet har nemlig været i kontakt med Gustaf Nilsson, der fortæller, at han er blevet gjort bekendt med, at Danske Bank leder efter ham.
– Men tak for info, skriver Gustaf Nilsson i en SMS.
Den svenske angriber blev købt af Brøndby IF i 2016, og han nåede også at tørne ud for Silkeborg IF og Vejle Boldklub i dansk fodbold. Aktuelt tørner han ud for den belgiske storklub Club Brugge, hvor han har stor succes.

Også en anden tidligere Superliga-spiller efterlyses
Gustaf Nilsson er ikke den eneste fodboldspiller med en fortid i Superligaen, som Skattestyrelsen efterlyser.
Franskmanden Michaël Murcy, der slog sine folder i Esbjerg fB fra 2005 til 2008, optræder ligeledes på listen. Det er Sydbank, der er ude efter franskmanden, som altså – ligesom Gustaf Nilsson – kan have et større beløb stående på en konto i Danmark.
Skattestyrelsen efterlyser i alt ejerne af 20,5 millioner kroner fordelt over 8.700 konti og depoter.
– Bankerne har ikke kunne få kontakt til de efterlyste ejere og har derfor ikke de nødvendige identifikationsoplysninger. Derfor efterlyses de nu i Statstidende. Kig efterlysningen i Statstidende igennem – og er du på listen, så tag kontakt til din bank. Det kan også være, at du genkender venner eller familie, der er flyttet til udlandet, på listen. Tag gerne fat i dem, og få dem til at henvende sig til deres bank, siger Ulrick Junge, der er underdirektør i Skattestyrelsen.
Langt størsteparten af de efterlyste konti indeholder beløb under 10.000 kroner, men der er også godt 100 indeståender op til 100.000 kroner, og på syv konti står der mellem 100.000 og 217.000 kroner.
De efterlyste personer har frem til 30. april 2026 til at henvende sig – ellers går pengene til den danske stat.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT