Danske Bank vil gerne i kontakt med den tidligere Brøndby-angriber Gustaf Nilsson.
Svenskerens navn optræder på Statstidendes liste over personer, som banken beder henvende sig, fordi de står som ejer af en konto i banken, men det samtidig ikke har været muligt at fastslå med sikkerhed, at kontoen også tilhører dem. Danske Bank er altså usikker på, hvorvidt kontoen, der er registreret i Gustaf Nilssons navn, rent faktisk tilhører den tidligere Brøndby-spiller.
Det gør den imidlertid. Tipsbladet har nemlig været i kontakt med Gustaf Nilsson, der fortæller, at han er blevet gjort bekendt med, at Danske Bank leder efter ham.
– Men tak for info, skriver Gustaf Nilsson i en SMS.
Den svenske angriber blev købt af Brøndby IF i 2016, og han nåede også at tørne ud for Silkeborg IF og Vejle Boldklub i dansk fodbold. Aktuelt tørner han ud for den belgiske storklub Club Brugge, hvor han har stor succes.

Også en anden tidligere Superliga-spiller efterlyses
Gustaf Nilsson er ikke den eneste fodboldspiller med en fortid i Superligaen, som Skattestyrelsen efterlyser.
Franskmanden Michaël Murcy, der slog sine folder i Esbjerg fB fra 2005 til 2008, optræder ligeledes på listen. Det er Sydbank, der er ude efter franskmanden, som altså – ligesom Gustaf Nilsson – kan have et større beløb stående på en konto i Danmark.
Skattestyrelsen efterlyser i alt ejerne af 20,5 millioner kroner fordelt over 8.700 konti og depoter.
– Bankerne har ikke kunne få kontakt til de efterlyste ejere og har derfor ikke de nødvendige identifikationsoplysninger. Derfor efterlyses de nu i Statstidende. Kig efterlysningen i Statstidende igennem – og er du på listen, så tag kontakt til din bank. Det kan også være, at du genkender venner eller familie, der er flyttet til udlandet, på listen. Tag gerne fat i dem, og få dem til at henvende sig til deres bank, siger Ulrick Junge, der er underdirektør i Skattestyrelsen.
Langt størsteparten af de efterlyste konti indeholder beløb under 10.000 kroner, men der er også godt 100 indeståender op til 100.000 kroner, og på syv konti står der mellem 100.000 og 217.000 kroner.
De efterlyste personer har frem til 30. april 2026 til at henvende sig – ellers går pengene til den danske stat.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
DAGENS SPILFORSLAG
Boro kan snyde Saints
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF