Danske Bank vil gerne i kontakt med den tidligere Brøndby-angriber Gustaf Nilsson.
Svenskerens navn optræder på Statstidendes liste over personer, som banken beder henvende sig, fordi de står som ejer af en konto i banken, men det samtidig ikke har været muligt at fastslå med sikkerhed, at kontoen også tilhører dem. Danske Bank er altså usikker på, hvorvidt kontoen, der er registreret i Gustaf Nilssons navn, rent faktisk tilhører den tidligere Brøndby-spiller.
Det gør den imidlertid. Tipsbladet har nemlig været i kontakt med Gustaf Nilsson, der fortæller, at han er blevet gjort bekendt med, at Danske Bank leder efter ham.
– Men tak for info, skriver Gustaf Nilsson i en SMS.
Den svenske angriber blev købt af Brøndby IF i 2016, og han nåede også at tørne ud for Silkeborg IF og Vejle Boldklub i dansk fodbold. Aktuelt tørner han ud for den belgiske storklub Club Brugge, hvor han har stor succes.

Også en anden tidligere Superliga-spiller efterlyses
Gustaf Nilsson er ikke den eneste fodboldspiller med en fortid i Superligaen, som Skattestyrelsen efterlyser.
Franskmanden Michaël Murcy, der slog sine folder i Esbjerg fB fra 2005 til 2008, optræder ligeledes på listen. Det er Sydbank, der er ude efter franskmanden, som altså – ligesom Gustaf Nilsson – kan have et større beløb stående på en konto i Danmark.
Skattestyrelsen efterlyser i alt ejerne af 20,5 millioner kroner fordelt over 8.700 konti og depoter.
– Bankerne har ikke kunne få kontakt til de efterlyste ejere og har derfor ikke de nødvendige identifikationsoplysninger. Derfor efterlyses de nu i Statstidende. Kig efterlysningen i Statstidende igennem – og er du på listen, så tag kontakt til din bank. Det kan også være, at du genkender venner eller familie, der er flyttet til udlandet, på listen. Tag gerne fat i dem, og få dem til at henvende sig til deres bank, siger Ulrick Junge, der er underdirektør i Skattestyrelsen.
Langt størsteparten af de efterlyste konti indeholder beløb under 10.000 kroner, men der er også godt 100 indeståender op til 100.000 kroner, og på syv konti står der mellem 100.000 og 217.000 kroner.
De efterlyste personer har frem til 30. april 2026 til at henvende sig – ellers går pengene til den danske stat.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
OPTAKT
USA – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT