Danske Bank vil gerne i kontakt med den tidligere Brøndby-angriber Gustaf Nilsson.
Svenskerens navn optræder på Statstidendes liste over personer, som banken beder henvende sig, fordi de står som ejer af en konto i banken, men det samtidig ikke har været muligt at fastslå med sikkerhed, at kontoen også tilhører dem. Danske Bank er altså usikker på, hvorvidt kontoen, der er registreret i Gustaf Nilssons navn, rent faktisk tilhører den tidligere Brøndby-spiller.
Det gør den imidlertid. Tipsbladet har nemlig været i kontakt med Gustaf Nilsson, der fortæller, at han er blevet gjort bekendt med, at Danske Bank leder efter ham.
– Men tak for info, skriver Gustaf Nilsson i en SMS.
Den svenske angriber blev købt af Brøndby IF i 2016, og han nåede også at tørne ud for Silkeborg IF og Vejle Boldklub i dansk fodbold. Aktuelt tørner han ud for den belgiske storklub Club Brugge, hvor han har stor succes.

Også en anden tidligere Superliga-spiller efterlyses
Gustaf Nilsson er ikke den eneste fodboldspiller med en fortid i Superligaen, som Skattestyrelsen efterlyser.
Franskmanden Michaël Murcy, der slog sine folder i Esbjerg fB fra 2005 til 2008, optræder ligeledes på listen. Det er Sydbank, der er ude efter franskmanden, som altså – ligesom Gustaf Nilsson – kan have et større beløb stående på en konto i Danmark.
Skattestyrelsen efterlyser i alt ejerne af 20,5 millioner kroner fordelt over 8.700 konti og depoter.
– Bankerne har ikke kunne få kontakt til de efterlyste ejere og har derfor ikke de nødvendige identifikationsoplysninger. Derfor efterlyses de nu i Statstidende. Kig efterlysningen i Statstidende igennem – og er du på listen, så tag kontakt til din bank. Det kan også være, at du genkender venner eller familie, der er flyttet til udlandet, på listen. Tag gerne fat i dem, og få dem til at henvende sig til deres bank, siger Ulrick Junge, der er underdirektør i Skattestyrelsen.
Langt størsteparten af de efterlyste konti indeholder beløb under 10.000 kroner, men der er også godt 100 indeståender op til 100.000 kroner, og på syv konti står der mellem 100.000 og 217.000 kroner.
De efterlyste personer har frem til 30. april 2026 til at henvende sig – ellers går pengene til den danske stat.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
Michael Carrick bliver i Manchester United
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW