Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Danske Bank vil gerne i kontakt med den tidligere Brøndby-spiller Gustaf Nilsson. Han har muligvis penge stående på en konto i banken.



Danske Bank vil gerne i kontakt med den tidligere Brøndby-angriber Gustaf Nilsson.

Svenskerens navn optræder på Statstidendes liste over personer, som banken beder henvende sig, fordi de står som ejer af en konto i banken, men det samtidig ikke har været muligt at fastslå med sikkerhed, at kontoen også tilhører dem. Danske Bank er altså usikker på, hvorvidt kontoen, der er registreret i Gustaf Nilssons navn, rent faktisk tilhører den tidligere Brøndby-spiller.

Det gør den imidlertid. Tipsbladet har nemlig været i kontakt med Gustaf Nilsson, der fortæller, at han er blevet gjort bekendt med, at Danske Bank leder efter ham.

– Men tak for info, skriver Gustaf Nilsson i en SMS.

Den svenske angriber blev købt af Brøndby IF i 2016, og han nåede også at tørne ud for Silkeborg IF og Vejle Boldklub i dansk fodbold. Aktuelt tørner han ud for den belgiske storklub Club Brugge, hvor han har stor succes.

Også en anden tidligere Superliga-spiller efterlyses

Gustaf Nilsson er ikke den eneste fodboldspiller med en fortid i Superligaen, som Skattestyrelsen efterlyser.

Franskmanden Michaël Murcy, der slog sine folder i Esbjerg fB fra 2005 til 2008, optræder ligeledes på listen. Det er Sydbank, der er ude efter franskmanden, som altså – ligesom Gustaf Nilsson – kan have et større beløb stående på en konto i Danmark.

Skattestyrelsen efterlyser i alt ejerne af 20,5 millioner kroner fordelt over 8.700 konti og depoter.

– Bankerne har ikke kunne få kontakt til de efterlyste ejere og har derfor ikke de nødvendige identifikationsoplysninger. Derfor efterlyses de nu i Statstidende. Kig efterlysningen i Statstidende igennem – og er du på listen, så tag kontakt til din bank. Det kan også være, at du genkender venner eller familie, der er flyttet til udlandet, på listen. Tag gerne fat i dem, og få dem til at henvende sig til deres bank, siger Ulrick Junge, der er underdirektør i Skattestyrelsen.

Langt størsteparten af de efterlyste konti indeholder beløb under 10.000 kroner, men der er også godt 100 indeståender op til 100.000 kroner, og på syv konti står der mellem 100.000 og 217.000 kroner.

De efterlyste personer har frem til 30. april 2026 til at henvende sig – ellers går pengene til den danske stat.







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Parisere får Reds til at rødme

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Mathias Zanka går viralt

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Thomas Delaney er fortid’

Danmark har aldrig haft så mange før

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

FC København – Silkeborg IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Tøfting lægger hånden på kogepladen

FIFA åbner sag mod Spanien

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining