Det danske fodboldlandshold har en solid betondefensiv.
Sådan lyder konklusionen hos de danske medier, efter det tirsdag lykkedes at avancere til ottendedelsfinalerne ved EM med 0-0 i sidste gruppekamp mod Serbien.
– Kasper Hjulmand har fået stoppet blødningen. Det danske landshold kan defensivt stå distancen – det var et af bekymringspunkterne efter testkampene. De tre bageste holder skyhøjt niveau, skriver Lasse Vøge, der er sportschef på B.T.
– Og landsholdet har efterladt et værdigt indtryk i gruppespillet – i hvert fald sammenlignet med det gruppespil, de danske spillere skamfuldt og med bøjede nakker forlod i Qatar for halvandet år siden, skriver Lasse Vøge.
Allan Olsen, der er chefredaktør på Tipsbladet, roser ligeledes den danske defensiv, men er dog langt fra begejstret for spillet i den anden ende af banen.
– Det er bare ikke den fede følelse at gå videre på. Tre uafgjorte kampe og to scorede mål vidner ikke om ligefrem om fodboldfest, men mere om en lettelses-fornemmelse over, at Danmark trods alt klarede skærene.
– Med Englands 0-0 mod Slovenien så skulle der jo bare et enkelt dansk mål til, at vi kunne vinde gruppen. En gigantgave, men danskerne pakkede den ikke ud, fordi offensiven igen var for tandløs, skriver Allan Olsen.
Sportschefen hos B.T. mener ligeledes, at den offensive del af spillet i den grad halter på det danske mandskab.
– Danmark er lige nu et af slutrundens allermest usexede hold – der er generalforsamlinger i den lokale antenneforening, der er mere ophidsende end det danske landsholds offensiv, skriver Lasse Vøge.
Nu venter værtsnationen Tyskland i ottendedelsfinalen på lørdag i Dortmund.
Det er et opgør, hvor Danmark ifølge sportschefen på B.T. kan skubbe alt presset over på værtsnationen.
– Og der er ingen grund til at ryste i hummel-trussen over det tysk Mannschaft, der har et godt topniveau – men ofte vipper på kanten af et sammenbrud, skriver Vøge.
Hos Tipsbladet ser man også frem til kampen mod tyskerne med stor optimisme.
– En kæmpe kamp i vente – og det fede er jo, at Danmark klart spiller bedre mod de store nationer, der gerne vil skabe kampen og vil frem over isen.
– Det vil Tyskland, og det kommer til at passe Danmark perfekt, samtidig med at rollen som underdogs åbenbart er den, vi er bedst til, skriver Allan Olsen.
/ritzau/

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Hylder Christian Eriksen

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Legende revser Højlund-beslutning

Brøndby-darling chokerer

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

‘Hvad fanden er det!?’

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Peger på særligt problem fra dag ét

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

FCK-stjernes video går viralt

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Medie: Kæmpeklub i Parken

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Langgaber i Lissabon

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Aalborg banker bundprop i Champions League

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Medie rangerer Norge over Danmark

Fyret efter fiasko

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem
