Danske medier roser defensiven efter avancement

Defensiven bliver rost, men offensiven halter på det danske landshold efter gruppespillet ifølge medierne.



Det danske fodboldlandshold har en solid betondefensiv.

Sådan lyder konklusionen hos de danske medier, efter det tirsdag lykkedes at avancere til ottendedelsfinalerne ved EM med 0-0 i sidste gruppekamp mod Serbien.

– Kasper Hjulmand har fået stoppet blødningen. Det danske landshold kan defensivt stå distancen – det var et af bekymringspunkterne efter testkampene. De tre bageste holder skyhøjt niveau, skriver Lasse Vøge, der er sportschef på B.T.

– Og landsholdet har efterladt et værdigt indtryk i gruppespillet – i hvert fald sammenlignet med det gruppespil, de danske spillere skamfuldt og med bøjede nakker forlod i Qatar for halvandet år siden, skriver Lasse Vøge.

Allan Olsen, der er chefredaktør på Tipsbladet, roser ligeledes den danske defensiv, men er dog langt fra begejstret for spillet i den anden ende af banen.

– Det er bare ikke den fede følelse at gå videre på. Tre uafgjorte kampe og to scorede mål vidner ikke om ligefrem om fodboldfest, men mere om en lettelses-fornemmelse over, at Danmark trods alt klarede skærene.

– Med Englands 0-0 mod Slovenien så skulle der jo bare et enkelt dansk mål til, at vi kunne vinde gruppen. En gigantgave, men danskerne pakkede den ikke ud, fordi offensiven igen var for tandløs, skriver Allan Olsen.

Sportschefen hos B.T. mener ligeledes, at den offensive del af spillet i den grad halter på det danske mandskab.

– Danmark er lige nu et af slutrundens allermest usexede hold – der er generalforsamlinger i den lokale antenneforening, der er mere ophidsende end det danske landsholds offensiv, skriver Lasse Vøge.

Nu venter værtsnationen Tyskland i ottendedelsfinalen på lørdag i Dortmund.

Det er et opgør, hvor Danmark ifølge sportschefen på B.T. kan skubbe alt presset over på værtsnationen.

– Og der er ingen grund til at ryste i hummel-trussen over det tysk Mannschaft, der har et godt topniveau – men ofte vipper på kanten af et sammenbrud, skriver Vøge.

Hos Tipsbladet ser man også frem til kampen mod tyskerne med stor optimisme.

– En kæmpe kamp i vente – og det fede er jo, at Danmark klart spiller bedre mod de store nationer, der gerne vil skabe kampen og vil frem over isen.

– Det vil Tyskland, og det kommer til at passe Danmark perfekt, samtidig med at rollen som underdogs åbenbart er den, vi er bedst til, skriver Allan Olsen.

/ritzau/





‘Køb ikke Franculino Djú’


Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Steve Coopers højre hånd afviser

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Åge Hareide er alvorligt syg

Vil købe dansk landsholdsbobler

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Ny kæmpeklub er interesseret

Pione Sisto på vej væk?

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Udenlandske medier i chok over Danmark

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

AGF straffet med stor bøde

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Peter Christiansen har fundet afløseren

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Vanvid! Vinder 9-1