Dansker færdig på Cypern: Slæber klubben i retten

Den tidligere OB- og Vejle-spiller Azer Busuladzic har ophævet sin kontrakt med cypriotiske Anorthosis Famagusta, fordi klubben ikke har udbetalt løn.



Azer Busuladzic er færdig i Anorthosis Famagusta på Cypern. Den tidligere OB- og Vejle Boldklub-spiller valgte i mandags at ophæve sin kontrakt, fordi cyprioterne ikke har udbetalt løn i hele 2022. 

Den 30-årige midtbanespiller kom til Anorthosis Famagusta i januar 2021, og det første år på Cypern var glimrende, men pludselig vendte stemningen, og efter en skades- og coronapause meddelte træneren, at han ikke længere kunne bruge danskeren. 

– Vi indgik en aftale om at ophæve kontrakten den 14. februar. Jeg skulle et par dage senere møde ind i klubben og skrive aftalen under, og på det tidspunkt skulle den første rate af de penge, jeg skulle have med mig, være udbetalt. Det var aftalen, men jeg modtog ikke pengene, og derfor skrev jeg selvfølgelig heller ikke under, fortæller Azer Busuladzic til Tipsbladet.

Nu er sagen endt hos domstolen, der skal sikre, at midtbanespilleren får de penge, han mener at have krav på. Ved udgangen af marts er der tale om fire måneders løn. 

– Det kan tage alt fra tre til 12 måneder at få sagen afgjort. Det kommer an på, hvor hurtigt de behandler den. Jeg håber naturligvis, at det går hurtigt, siger Busuladzic.

Han tror ikke, det er muligt at stable en dialog på benene med Anorthosis Famagusta-ledelsen. Indtil videre er han i hvert fald ikke blevet mødt af andet end radiotavshed.

– De vender ikke tilbage, når min agent forsøger at få dem i tale. Jeg har modtaget en SMS fra én i klubben, som skrev, at han godt er klar over, at de skylder mig penge, men at han ikke kan gøre noget, da han ikke har noget med økonomien at gøre. Jeg kan ikke få en forklaring på, hvad det er, der foregår.

– Klubben har udtalt sig til nogle lokale aviser her på Cypern, og som jeg forstår det, forventer de, at fordi jeg fik en god kontrakt, da jeg kom til klubben, er jeg klar til at give afkald på noget af min løn, nu hvor jeg skal væk. Det er jeg naturligvis ikke interesseret i, lyder det fra Azer Busuladzic.

Situationen bliver kun endnu hårdere af, at den også går ud over Azer Busuladzics nærmeste.

– Det er enormt frustrerende. Jeg har min familie her på Cypern, og vi er langt væk hjemmefra. Vi har også regninger, der skal betales, så selvfølgelig er det en meget ubehagelig situation, og jeg synes, at den behandling, klubben har givet mig, er mangel på respekt.

– Det, der gør mig mest sur, er, at vi havde en aftale. Papirene var også printet ud og det hele, men så vælger de ikke at leve op til deres forpligtelser, siger han.

Vil finde en klub i Danmark
30-årige Azer Busuladzic og familien rejser fredag hjem til Danmark, hvor familien har base i Odense. Siden 2016 har den tidligere OB-spiller opholdt sig i udlandet, men nu skal turen til Danmark ikke bare være et hyggevisit.

Kontrakten i Anorthosis Famagusta havde slutdato 30. maj, før den blev ophævet, og det bliver hans sidste i udlandet. 

– Jeg vil hjem til Danmark nu. Jeg vil i første omgang gerne finde en dansk klub, hvor jeg kan træne med og holde mig i gang, og så satser jeg på, at jeg kan indgå en aftale for den kommende sæson. Jeg er både interesseret i Superligaen og et spændende projekt i 1. division, siger Azer Busuladzic, der understreger, at han føler sig i god form.

Azer Busuladzic nåede aldrig at optræde i Superligaen for Vejle Boldklub, men det gjorde han til gengæld for OB. Han spillede fra 2014 til 2016 60 kampe i Danmarks bedste række for fynboerne. 

I udlandet har midtbanespilleren foruden Anorthosis Famagusta tørnet ud for Dinamo Bukarest, Atromitos Athen og Arka Gdynia. 





Afsløring: Stjerne ankommer her – FCM slår rekord




LIVE

TransferLIVE: Oliver Antman i rekordhandel

Barça med drastisk ‘AC’-beslutning

‘Frank er et varmt menneske med et godt hjerte’

Spekulationerne kører: Kovending omkring Dolberg?

Kevin Magnussen køber sig ind i fodboldklub

I svime over Superliga-talent: En lille åbenbaring

Choktransfer af Wrexham?

Brøndby IF – Viborg FF



TRANSFER

Ryster på hovedet af kæmpe FCK-transfer

Delaney om Stryger: ‘Det må han selv om’

Transferkvaler for stjernen Stage

Medie: Dansker har en Rambo-krop

Yann Bisseck tager modig beslutning



Rasmus Falk TOPNYHED

Rasmus Falk prøvede at lokke ham til OB

Vild Mainz-eufori: ‘Det er ekstraordinært’

Vild udvikling: Han har afvist Manchester United

Tv-ekspert: Brøndby-truppen er tynd

Thomas Frank jubler: Han har virkelig imponeret!

Uha, Vingegaard: Det var kedeligt for Pogacar



HELT VILDT

Chok: Bringer Christian Eriksen-skifte på banen

– Han kan gøre en forskel for Juventus

Hentede Morten Hjulmand: Jeg husker det tydeligt

AGF – FC Midtjylland

Her er Brøndby og FCM’s modstandere i Europa

Kæmpe bifald – Thomas Frank overrasker

Lyngby brager ind på førstepladsen

Accepterer kæmpe bud fra FCM

OB ydmyget – ny Superliga-stjerne på vej? 

Afsløring: FCN sælger Milan Iloski i flot handel

Bayern-keeper deler tragisk nyt: Sønnen død

‘Fornemmelsen er, at stjerne skal til Man Utd’

Klar besked: Glem det, Morten Hjulmand



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Neestrup giver status på Moukoko

Dansk træner fanget i et kæmpe kaos

Stopper karrieren – her skal han være hjælpetræner

‘Vis det på banen – ikke med agent-snak’

Jess Thorup svarer igen på kritik

Scorede måske årets mål – fik han sommerferie?

Forhandlinger med Midtjylland skrider frem

Rekordbud afvist

Tæt på FC Nordsjælland-exit

Storklub tæt på Hradecky – her er prisen

Sløv søndagskamp i Bruxelles

Lurer på tidligere Superliga-profil

Randers FC – Silkeborg IF

Spurs-stjerne skifter: Frank kalder ham en legende

Målrigt i Motherwell

Neestrup: Du jubler jo nærmest, før han rammer den

Veloplagte Vejle tromler over OB

Tog pludselig ordet: ‘Kan vi ikke være tjent med!’

FCK tager pligtsejr over oprykkeren Fredericia

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Dansk klub lander markant aftale med Carlsberg

Vejle Boldklub – OB