Dansker på radaren i PL, Ligue 1 og La Liga

Danske Mads Davidsen havde en bred vifte af muligheder, da han tidligere på året stoppede som teknisk direktør i Al-Jazira.



Mads Davidsen har været i Kina, i Brøndby IF og senest i De Forenede Arabiske Emirater hos Al-Jazira.

I Shanghai SIPG var han med til at hente Hulk og sætte et hold sammen, der udfordrede den daværende storklub Guangzhou Evergrande, og som spillede i Asiens Champions League.

Tidligere på året valgte han at stoppe som teknisk direktør i Al-Jazira, efter klubben havde vundet mesterskabet og været en tur i Champions League.

Og der var muligheder for danskeren i kølvandet på afskeden med Al-Jazira.

174800

Mads Davidsen (forrest) til kamp under opholdet i Brøndby IF i 2019.

Der var en henvendelse fra Premier League, der var muligheder i Spanien, og så var der en interessant mulighed i Ligue 1 i Frankrig.

Men af familiemæssige årsager går turen i stedet tilbage til Danmark trods spændende mulighederne i udlandet.

– Der var nogle virkelig interessante og flotte henvendelser fra både England, Spanien og Frankrig, og vi havde egentlig nikket ja til et job i en af Top 5-ligaerne. Men der er sket en livsændrende familieudvikling denne sommer, der gør, at vi har valgt at flytte til Danmark og gøre det til vores permanente base.

– Sådan går livet også, til trods for, at man prøver at planlægge fremad, og vi er ved at blive afklarede med vores valg, selvom vi selvfølgelig lige skal indstille os, da dette ikke var planen, og vi var på vej videre til et spændende projekt i et nyt land.

– Jeg har senest været i dialog med et par danske klubber også, men umiddelbart trækker det internationale i mig som rådgiver og konsulent, så der skal helst være en international dimension, før jeg kan mærke motivationen vokse for alvor.

Mads Davidsen har i to omgange været tilknyttet Brøndby IF, først som træner i ungdomsafdelingen og senest i 2019 som konsulent.





LIVE: ‘Største præstation i Superligaens historie’




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

‘Det er ringe ad helvede til’



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

De bliver monstersalg til sommer

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ruben Amorim favorit til dette job