Mads Davidsen har været i Kina, i Brøndby IF og senest i De Forenede Arabiske Emirater hos Al-Jazira.
I Shanghai SIPG var han med til at hente Hulk og sætte et hold sammen, der udfordrede den daværende storklub Guangzhou Evergrande, og som spillede i Asiens Champions League.
Tidligere på året valgte han at stoppe som teknisk direktør i Al-Jazira, efter klubben havde vundet mesterskabet og været en tur i Champions League.
Og der var muligheder for danskeren i kølvandet på afskeden med Al-Jazira.

Mads Davidsen (forrest) til kamp under opholdet i Brøndby IF i 2019.
Der var en henvendelse fra Premier League, der var muligheder i Spanien, og så var der en interessant mulighed i Ligue 1 i Frankrig.
Men af familiemæssige årsager går turen i stedet tilbage til Danmark trods spændende mulighederne i udlandet.
– Der var nogle virkelig interessante og flotte henvendelser fra både England, Spanien og Frankrig, og vi havde egentlig nikket ja til et job i en af Top 5-ligaerne. Men der er sket en livsændrende familieudvikling denne sommer, der gør, at vi har valgt at flytte til Danmark og gøre det til vores permanente base.
– Sådan går livet også, til trods for, at man prøver at planlægge fremad, og vi er ved at blive afklarede med vores valg, selvom vi selvfølgelig lige skal indstille os, da dette ikke var planen, og vi var på vej videre til et spændende projekt i et nyt land.
– Jeg har senest været i dialog med et par danske klubber også, men umiddelbart trækker det internationale i mig som rådgiver og konsulent, så der skal helst være en international dimension, før jeg kan mærke motivationen vokse for alvor.
Mads Davidsen har i to omgange været tilknyttet Brøndby IF, først som træner i ungdomsafdelingen og senest i 2019 som konsulent.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT