Dansker på radaren i PL, Ligue 1 og La Liga

Danske Mads Davidsen havde en bred vifte af muligheder, da han tidligere på året stoppede som teknisk direktør i Al-Jazira.



Mads Davidsen har været i Kina, i Brøndby IF og senest i De Forenede Arabiske Emirater hos Al-Jazira.

I Shanghai SIPG var han med til at hente Hulk og sætte et hold sammen, der udfordrede den daværende storklub Guangzhou Evergrande, og som spillede i Asiens Champions League.

Tidligere på året valgte han at stoppe som teknisk direktør i Al-Jazira, efter klubben havde vundet mesterskabet og været en tur i Champions League.

Og der var muligheder for danskeren i kølvandet på afskeden med Al-Jazira.

174800

Mads Davidsen (forrest) til kamp under opholdet i Brøndby IF i 2019.

Der var en henvendelse fra Premier League, der var muligheder i Spanien, og så var der en interessant mulighed i Ligue 1 i Frankrig.

Men af familiemæssige årsager går turen i stedet tilbage til Danmark trods spændende mulighederne i udlandet.

– Der var nogle virkelig interessante og flotte henvendelser fra både England, Spanien og Frankrig, og vi havde egentlig nikket ja til et job i en af Top 5-ligaerne. Men der er sket en livsændrende familieudvikling denne sommer, der gør, at vi har valgt at flytte til Danmark og gøre det til vores permanente base.

– Sådan går livet også, til trods for, at man prøver at planlægge fremad, og vi er ved at blive afklarede med vores valg, selvom vi selvfølgelig lige skal indstille os, da dette ikke var planen, og vi var på vej videre til et spændende projekt i et nyt land.

– Jeg har senest været i dialog med et par danske klubber også, men umiddelbart trækker det internationale i mig som rådgiver og konsulent, så der skal helst være en international dimension, før jeg kan mærke motivationen vokse for alvor.

Mads Davidsen har i to omgange været tilknyttet Brøndby IF, først som træner i ungdomsafdelingen og senest i 2019 som konsulent.





Raser: Det er latterligt!




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Pokalhelt knækker FC København

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Transferfri stjerne i København