Mads Davidsen har været i Kina, i Brøndby IF og senest i De Forenede Arabiske Emirater hos Al-Jazira.
I Shanghai SIPG var han med til at hente Hulk og sætte et hold sammen, der udfordrede den daværende storklub Guangzhou Evergrande, og som spillede i Asiens Champions League.
Tidligere på året valgte han at stoppe som teknisk direktør i Al-Jazira, efter klubben havde vundet mesterskabet og været en tur i Champions League.
Og der var muligheder for danskeren i kølvandet på afskeden med Al-Jazira.

Mads Davidsen (forrest) til kamp under opholdet i Brøndby IF i 2019.
Der var en henvendelse fra Premier League, der var muligheder i Spanien, og så var der en interessant mulighed i Ligue 1 i Frankrig.
Men af familiemæssige årsager går turen i stedet tilbage til Danmark trods spændende mulighederne i udlandet.
– Der var nogle virkelig interessante og flotte henvendelser fra både England, Spanien og Frankrig, og vi havde egentlig nikket ja til et job i en af Top 5-ligaerne. Men der er sket en livsændrende familieudvikling denne sommer, der gør, at vi har valgt at flytte til Danmark og gøre det til vores permanente base.
– Sådan går livet også, til trods for, at man prøver at planlægge fremad, og vi er ved at blive afklarede med vores valg, selvom vi selvfølgelig lige skal indstille os, da dette ikke var planen, og vi var på vej videre til et spændende projekt i et nyt land.
– Jeg har senest været i dialog med et par danske klubber også, men umiddelbart trækker det internationale i mig som rådgiver og konsulent, så der skal helst være en international dimension, før jeg kan mærke motivationen vokse for alvor.
Mads Davidsen har i to omgange været tilknyttet Brøndby IF, først som træner i ungdomsafdelingen og senest i 2019 som konsulent.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
LIVE
Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup
LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes
INTERVIEW
Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League
OPTAKT
OB – Sønderjyske
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM