Dansker på radaren i PL, Ligue 1 og La Liga

Danske Mads Davidsen havde en bred vifte af muligheder, da han tidligere på året stoppede som teknisk direktør i Al-Jazira.



Mads Davidsen har været i Kina, i Brøndby IF og senest i De Forenede Arabiske Emirater hos Al-Jazira.

I Shanghai SIPG var han med til at hente Hulk og sætte et hold sammen, der udfordrede den daværende storklub Guangzhou Evergrande, og som spillede i Asiens Champions League.

Tidligere på året valgte han at stoppe som teknisk direktør i Al-Jazira, efter klubben havde vundet mesterskabet og været en tur i Champions League.

Og der var muligheder for danskeren i kølvandet på afskeden med Al-Jazira.

174800

Mads Davidsen (forrest) til kamp under opholdet i Brøndby IF i 2019.

Der var en henvendelse fra Premier League, der var muligheder i Spanien, og så var der en interessant mulighed i Ligue 1 i Frankrig.

Men af familiemæssige årsager går turen i stedet tilbage til Danmark trods spændende mulighederne i udlandet.

– Der var nogle virkelig interessante og flotte henvendelser fra både England, Spanien og Frankrig, og vi havde egentlig nikket ja til et job i en af Top 5-ligaerne. Men der er sket en livsændrende familieudvikling denne sommer, der gør, at vi har valgt at flytte til Danmark og gøre det til vores permanente base.

– Sådan går livet også, til trods for, at man prøver at planlægge fremad, og vi er ved at blive afklarede med vores valg, selvom vi selvfølgelig lige skal indstille os, da dette ikke var planen, og vi var på vej videre til et spændende projekt i et nyt land.

– Jeg har senest været i dialog med et par danske klubber også, men umiddelbart trækker det internationale i mig som rådgiver og konsulent, så der skal helst være en international dimension, før jeg kan mærke motivationen vokse for alvor.

Mads Davidsen har i to omgange været tilknyttet Brøndby IF, først som træner i ungdomsafdelingen og senest i 2019 som konsulent.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Harry Maguire i chok



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg