Dario Dumic leder efter ny klub: Nu skal jeg sælges

Dario Dumic har været udlejet fra FC Utrecht de seneste to sæsoner – denne sommer vil han sælges.



Dario Dumic befinder sig lige nu i hollandske FC Utrecht, der allerede er i gang med forberedelserne til den kommende sæson. Når Dumic forbereder sig til den kommende sæson, er det dog ikke med henblik på at skulle i kamp for FC Utrecht.

Den 28-årige forsvarsspiller har været udlejet de foregående to sæsoner til Dynamo Dresden og senest SV Darmstadt, og han kan ikke forestille sig, at han skal tørne ud for FC Utrecht i den kommende sæson, selv om aftalen med den hollandske klub gælder til sommeren 2021.

– Jeg bliver ikke i Utrecht. Man skal selvfølgelig aldrig sige aldrig i fodboldens verden, men det tror jeg bestemt ikke. Jeg har et år tilbage af min kontrakt, og hvis klubben skal have nogle penge for mig, skal det være nu. Vi har også en sindssygt stor trup, og jeg er nok én af de spillere, der skal væk, siger Dario Dumic til tipsbladet.dk.

Dansk-bosnieren kom til FC Utrecht i sommeren 2017, men har kun spillet 18 kampe for klubben på grund af diverse lejeophold. Det er med andre ord aldrig blevet til et gennembrud, og det bliver det nok aldrig.

Midtstopperen tøver ikke med at tage sin del af ansvaret.

Læs også:Dumic om danskhed: Folk gik amok over Emre Mor

– Det har været en lidt underlig rejse. Jeg kom til Utrecht fra NEC Nijmegen, hvor det gik rigtig godt, og da jeg så ikke fik ret meget spilletid i starten, ville jeg gerne lejes ud. Dér kunne jeg måske godt have givet det lidt mere tid, men det var mig, der gerne ville udlejes, og det ville jeg også gerne, da jeg kom tilbage fra Dynamo Dresden og blev udlejet til Darmstadt, siger Dumic og tilføjer:

– Så jeg kunne bestemt godt have givet det chancen, men omvendt kunne de også have givet mig chancen, og det har de ikke rigtig gjort. Egentlig kan jeg slet ikke lide det udtryk, for en chance er ikke én, man får, det er én, man tager. 

Efter lejeophold i de seneste to sæsoner vil han ikke det mere.

– Nu skal jeg sælges. Det er helt klart det, der er planen. Jeg har et år tilbage og har haft to fine sæsoner på leje, så nu handler det om et salg, så klubben også kan få nogle penge for mig

– Jeg bliver behandlet sindssygt godt af FC Utrecht, selv om de godt ved, at jeg nok ikke skal være i klubben. Jeg bliver behandlet som én, der har været her i 10 år, og det har jeg respekt for. Jeg håber, det bliver ved, siger den tidligere Brøndby-spiller.

Læs også:Makienok om Palermo-tiden: Offer for magtkamp

Han ved ikke, hvad fremtiden bringer.

– Jeg synes, jeg har vist mig godt frem de seneste to sæsoner, og jeg er åben for det meste i forhold til lande. Jeg har selvfølgelig gjort mig nogle tanker om klubber, men jeg holder alle døre åbne. 

Også døren til Superligaen?

– Man skal aldrig sige aldrig, men nu har jeg været i udlandet i fire-fem år, og jeg regner med at blive ude. Jeg ville putte mine penge på, at jeg bliver i udlandet. 

Dario Dumic missede kun én kamp for SV Darmstadt i den forgangne sæson, og det var på grund af karantæne. I alle øvrige kampe spillede han 90 minutter for 2. Bundesliga-klubben. 

Læs også:Medie: Dresden har ikke opgivet Makienok
Læs også:Avis: Brøndby jagter svensk angriber
Læs også:Martin Ørnskov tæt på udløb: Silkeborg IF står mit hjerte nært


Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Bekræfter FC København-historie

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Juventus kørte Cremonese over

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Frendrup scorer for første gang i et år

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’