Dario Dumic leder efter ny klub: Nu skal jeg sælges

Dario Dumic har været udlejet fra FC Utrecht de seneste to sæsoner – denne sommer vil han sælges.



Dario Dumic befinder sig lige nu i hollandske FC Utrecht, der allerede er i gang med forberedelserne til den kommende sæson. Når Dumic forbereder sig til den kommende sæson, er det dog ikke med henblik på at skulle i kamp for FC Utrecht.

Den 28-årige forsvarsspiller har været udlejet de foregående to sæsoner til Dynamo Dresden og senest SV Darmstadt, og han kan ikke forestille sig, at han skal tørne ud for FC Utrecht i den kommende sæson, selv om aftalen med den hollandske klub gælder til sommeren 2021.

– Jeg bliver ikke i Utrecht. Man skal selvfølgelig aldrig sige aldrig i fodboldens verden, men det tror jeg bestemt ikke. Jeg har et år tilbage af min kontrakt, og hvis klubben skal have nogle penge for mig, skal det være nu. Vi har også en sindssygt stor trup, og jeg er nok én af de spillere, der skal væk, siger Dario Dumic til tipsbladet.dk.

Dansk-bosnieren kom til FC Utrecht i sommeren 2017, men har kun spillet 18 kampe for klubben på grund af diverse lejeophold. Det er med andre ord aldrig blevet til et gennembrud, og det bliver det nok aldrig.

Midtstopperen tøver ikke med at tage sin del af ansvaret.

Læs også:Dumic om danskhed: Folk gik amok over Emre Mor

– Det har været en lidt underlig rejse. Jeg kom til Utrecht fra NEC Nijmegen, hvor det gik rigtig godt, og da jeg så ikke fik ret meget spilletid i starten, ville jeg gerne lejes ud. Dér kunne jeg måske godt have givet det lidt mere tid, men det var mig, der gerne ville udlejes, og det ville jeg også gerne, da jeg kom tilbage fra Dynamo Dresden og blev udlejet til Darmstadt, siger Dumic og tilføjer:

– Så jeg kunne bestemt godt have givet det chancen, men omvendt kunne de også have givet mig chancen, og det har de ikke rigtig gjort. Egentlig kan jeg slet ikke lide det udtryk, for en chance er ikke én, man får, det er én, man tager. 

Efter lejeophold i de seneste to sæsoner vil han ikke det mere.

– Nu skal jeg sælges. Det er helt klart det, der er planen. Jeg har et år tilbage og har haft to fine sæsoner på leje, så nu handler det om et salg, så klubben også kan få nogle penge for mig

– Jeg bliver behandlet sindssygt godt af FC Utrecht, selv om de godt ved, at jeg nok ikke skal være i klubben. Jeg bliver behandlet som én, der har været her i 10 år, og det har jeg respekt for. Jeg håber, det bliver ved, siger den tidligere Brøndby-spiller.

Læs også:Makienok om Palermo-tiden: Offer for magtkamp

Han ved ikke, hvad fremtiden bringer.

– Jeg synes, jeg har vist mig godt frem de seneste to sæsoner, og jeg er åben for det meste i forhold til lande. Jeg har selvfølgelig gjort mig nogle tanker om klubber, men jeg holder alle døre åbne. 

Også døren til Superligaen?

– Man skal aldrig sige aldrig, men nu har jeg været i udlandet i fire-fem år, og jeg regner med at blive ude. Jeg ville putte mine penge på, at jeg bliver i udlandet. 

Dario Dumic missede kun én kamp for SV Darmstadt i den forgangne sæson, og det var på grund af karantæne. I alle øvrige kampe spillede han 90 minutter for 2. Bundesliga-klubben. 

Læs også:Medie: Dresden har ikke opgivet Makienok
Læs også:Avis: Brøndby jagter svensk angriber
Læs også:Martin Ørnskov tæt på udløb: Silkeborg IF står mit hjerte nært




De har mareridt om ham i nat




LIVE

TransferLIVE: Ementa solgt

Stråler i Barcelona – og belønnes af Hansi Flick

Mads Hermansen til lægetjek – her er prisen

I dialog med Christian Eriksen

FCK har købt ligaens bedste unge forsvarsspiller

Vild kamp – FCM får godt udgangspunkt

En katastrofe for Thomas Frank

LIVE: Sådan forløb Brøndbys aften i Island



Hjulmand_210624 TOPNYHED

Kasper Hjulmand: Min største fejl som landstræner

Brøndby rundbarberet på Island

Christian Nørgaard hyldes efter første mål

FCK tilbød ham 3,75 mio. om året

‘Rigtig grim skade’ – dansk klub på angriberjagt



LIGE NU

FCM-boss: Det er lidt konkurrenceforvridende

Kæmpe drama – nægter at skrive under

Scorer kæmpe lønforhøjelse – her er hans nye løn

Afsløring: Bombe – FCN sælger rekorddyr Høgsberg

Afslører detaljer om Eriksen-tilbud

7-6 i pokaldrama: “Det var en vanvittig kamp!”



TOPNYHED

‘Alle må være usikre på Andreas Cornelius’

Mangeårig FCK’er runder en måned som klubløs

Pas på, Brøndby – superstjerne ankommer i topform

Afsløring: Vejle får spændende navn på kort aftale

Overrasket over Højlund og Biereth

Odds styrtdykker – henter de Rasmus Højlund? 

Afsløring: Viborg sælger Nigel Thomas

De spiller det bedste fodbold i Superligaen

Nedtur – Silkeborg taber første kamp

Thomas Müller imponeret af Jesper Sørensen

Her er status på Mohamed Daramy

‘PC’: ‘Rotation er slut nu’

FCK-direktør: Derfor skal Amin Chiakha til Vejle



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

AGF sender Richmond Gyamfi til dansk klub

Afsløring: Viborg sælger Anosike Ementa

‘Chok’ – Wilshere i comeback? 

Galatasaray kyler Victor Nelsson helt ud i kulden

Laudrup-sammenligningen kaldes latterlig

Gravesen med hård kritik: Ikke løsningen!

Hverken den ene eller anden option i Gyamfi-aftale

Nu forhandler de om Højlund

De Blå deler med Traktordrenge

Kæmpe hæder

– Derfor vi undervurderes af andre Superligafans

LIVE: Sådan gik det da FCM slog Fredrikstad

Superliga-scoop? Legende ellevild med ham 

Fredberg interesseret i dansk midtbanespiller

Niels Frederiksen utilfreds: For dårligt

Utrecht dirker schweizerlås op i Genève

Storklub har Højlund i kikkerten

AaB sejrer i nordjysk pokalopgør

Jesper Sørensen henter superstjerne

William Osula har fejlet

Bekræfter: Kæmper om ung FC Midtjylland-bomber

Midtjysk megahandel: ‘Alle pengene værd’