David Nielsen: AGF-fans altid urolige når vi taber

AGF er inde i en svær periode, hvor fansene nok ikke ligefrem nyder, hvad de ser. Men det er almindeligt, at de er urolige i Aarhus, mener klubbens cheftræner David Nielsen.



Det blev til et nederlag på 1-4 hjemme mod FC Midtjylland, da AGF søndag var i kamp i Superligaen. Det kommer i en periode, hvor AGF’erne har haft meget svært ved at finde melodien.

I den forbindelse er AGF’s cheftræner godt klar over, at klubbens fans nok sidder med bange anelser. Det erkender han i et interview med Canal 9.

– Jeg tror altid, at fansene i Aarhus er urolige, når vi taber. Uanset om vi taber én eller to gange eller, hvordan vi spiller, når vi taber. Det skal de bare blive ved med at gøre, fortæller AGF-træneren.

Stimen lyder i øjeblikket på ni kampe, hvor det kun er blevet til én sejr. Her holder David Nielsen fast i, at han jo ikke kan gå tilbage og lave det om.

– Jeg kan ikke gå tilbage i tiden og vinde dem. Nu har vi jo tabt dem, og det kan vi ikke gøre noget ved. Vi er stadig et sted i ligaen, hvor der er en masse at spille for. Vi er ikke ude af pokalturneringen endnu, selvom vi er bagud 0-2 til halvleg, siger han og fortsætter:

– Men det er klart, at vi skal op på et andet niveau. Sådan er det. Vi får kritik, når vi ikke lykkes. Vi får kritik, når vi ikke får de resultater, der skal til. Sådan vil det være i en klub som AGF, lyder det fra David Nielsen.

Han peger desuden på, at der ikke er nogen i klubben, som vil lægge sig ned. Derimod handler det nu op at finde tilbage til det, som man har kunne før.

– Vi skal løse den her situation, som vi står i lige nu. Det skal vi gøre rigtig hurtigt, og det er op til mig at gøre det, fastslår Nielsen.

I kampen mod FC Midtjylland lagde han desuden mærke til den bænk, som midtjyderne kom til Aarhus med. Læs mere om det her.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Usikker på Chido Obi-transfer

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Stort drama: Brasilien er videre!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’