David Nielsen: AGF-fans altid urolige når vi taber

AGF er inde i en svær periode, hvor fansene nok ikke ligefrem nyder, hvad de ser. Men det er almindeligt, at de er urolige i Aarhus, mener klubbens cheftræner David Nielsen.



Det blev til et nederlag på 1-4 hjemme mod FC Midtjylland, da AGF søndag var i kamp i Superligaen. Det kommer i en periode, hvor AGF’erne har haft meget svært ved at finde melodien.

I den forbindelse er AGF’s cheftræner godt klar over, at klubbens fans nok sidder med bange anelser. Det erkender han i et interview med Canal 9.

– Jeg tror altid, at fansene i Aarhus er urolige, når vi taber. Uanset om vi taber én eller to gange eller, hvordan vi spiller, når vi taber. Det skal de bare blive ved med at gøre, fortæller AGF-træneren.

Stimen lyder i øjeblikket på ni kampe, hvor det kun er blevet til én sejr. Her holder David Nielsen fast i, at han jo ikke kan gå tilbage og lave det om.

– Jeg kan ikke gå tilbage i tiden og vinde dem. Nu har vi jo tabt dem, og det kan vi ikke gøre noget ved. Vi er stadig et sted i ligaen, hvor der er en masse at spille for. Vi er ikke ude af pokalturneringen endnu, selvom vi er bagud 0-2 til halvleg, siger han og fortsætter:

– Men det er klart, at vi skal op på et andet niveau. Sådan er det. Vi får kritik, når vi ikke lykkes. Vi får kritik, når vi ikke får de resultater, der skal til. Sådan vil det være i en klub som AGF, lyder det fra David Nielsen.

Han peger desuden på, at der ikke er nogen i klubben, som vil lægge sig ned. Derimod handler det nu op at finde tilbage til det, som man har kunne før.

– Vi skal løse den her situation, som vi står i lige nu. Det skal vi gøre rigtig hurtigt, og det er op til mig at gøre det, fastslår Nielsen.

I kampen mod FC Midtjylland lagde han desuden mærke til den bænk, som midtjyderne kom til Aarhus med. Læs mere om det her.





Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Tiden er ved at rinde ud