David Nielsen: AGF-fans altid urolige når vi taber

AGF er inde i en svær periode, hvor fansene nok ikke ligefrem nyder, hvad de ser. Men det er almindeligt, at de er urolige i Aarhus, mener klubbens cheftræner David Nielsen.



Det blev til et nederlag på 1-4 hjemme mod FC Midtjylland, da AGF søndag var i kamp i Superligaen. Det kommer i en periode, hvor AGF’erne har haft meget svært ved at finde melodien.

I den forbindelse er AGF’s cheftræner godt klar over, at klubbens fans nok sidder med bange anelser. Det erkender han i et interview med Canal 9.

– Jeg tror altid, at fansene i Aarhus er urolige, når vi taber. Uanset om vi taber én eller to gange eller, hvordan vi spiller, når vi taber. Det skal de bare blive ved med at gøre, fortæller AGF-træneren.

Stimen lyder i øjeblikket på ni kampe, hvor det kun er blevet til én sejr. Her holder David Nielsen fast i, at han jo ikke kan gå tilbage og lave det om.

– Jeg kan ikke gå tilbage i tiden og vinde dem. Nu har vi jo tabt dem, og det kan vi ikke gøre noget ved. Vi er stadig et sted i ligaen, hvor der er en masse at spille for. Vi er ikke ude af pokalturneringen endnu, selvom vi er bagud 0-2 til halvleg, siger han og fortsætter:

– Men det er klart, at vi skal op på et andet niveau. Sådan er det. Vi får kritik, når vi ikke lykkes. Vi får kritik, når vi ikke får de resultater, der skal til. Sådan vil det være i en klub som AGF, lyder det fra David Nielsen.

Han peger desuden på, at der ikke er nogen i klubben, som vil lægge sig ned. Derimod handler det nu op at finde tilbage til det, som man har kunne før.

– Vi skal løse den her situation, som vi står i lige nu. Det skal vi gøre rigtig hurtigt, og det er op til mig at gøre det, fastslår Nielsen.

I kampen mod FC Midtjylland lagde han desuden mærke til den bænk, som midtjyderne kom til Aarhus med. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Canada – Marokko

– Schwartau-handel giver ingen mening

Paraguay – Frankrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Kæmpebud på 16-årig