David Nielsen: AGF-fans altid urolige når vi taber

AGF er inde i en svær periode, hvor fansene nok ikke ligefrem nyder, hvad de ser. Men det er almindeligt, at de er urolige i Aarhus, mener klubbens cheftræner David Nielsen.



Det blev til et nederlag på 1-4 hjemme mod FC Midtjylland, da AGF søndag var i kamp i Superligaen. Det kommer i en periode, hvor AGF’erne har haft meget svært ved at finde melodien.

I den forbindelse er AGF’s cheftræner godt klar over, at klubbens fans nok sidder med bange anelser. Det erkender han i et interview med Canal 9.

– Jeg tror altid, at fansene i Aarhus er urolige, når vi taber. Uanset om vi taber én eller to gange eller, hvordan vi spiller, når vi taber. Det skal de bare blive ved med at gøre, fortæller AGF-træneren.

Stimen lyder i øjeblikket på ni kampe, hvor det kun er blevet til én sejr. Her holder David Nielsen fast i, at han jo ikke kan gå tilbage og lave det om.

– Jeg kan ikke gå tilbage i tiden og vinde dem. Nu har vi jo tabt dem, og det kan vi ikke gøre noget ved. Vi er stadig et sted i ligaen, hvor der er en masse at spille for. Vi er ikke ude af pokalturneringen endnu, selvom vi er bagud 0-2 til halvleg, siger han og fortsætter:

– Men det er klart, at vi skal op på et andet niveau. Sådan er det. Vi får kritik, når vi ikke lykkes. Vi får kritik, når vi ikke får de resultater, der skal til. Sådan vil det være i en klub som AGF, lyder det fra David Nielsen.

Han peger desuden på, at der ikke er nogen i klubben, som vil lægge sig ned. Derimod handler det nu op at finde tilbage til det, som man har kunne før.

– Vi skal løse den her situation, som vi står i lige nu. Det skal vi gøre rigtig hurtigt, og det er op til mig at gøre det, fastslår Nielsen.

I kampen mod FC Midtjylland lagde han desuden mærke til den bænk, som midtjyderne kom til Aarhus med. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et ‘angreb’ på Superligaen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Argentina – Kap Verde

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Australien – Egypten



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer