David Nielsen langer ud: En svinestreg

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' har David Nielsen forholdt sig til historien om Oliver Provstgaards glippede skifte til Lecce.



Mange havde nok forventet, at Oliver Provstgaard skulle videre til en større adresse denne sommer. 

U21-landsholdsspilleren er dog stadig at finde i Vejle Boldklub, selvom sommerens transfervindue nu er lukket, og tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Lecce i sidste øjeblik tilsyneladende løb fra en aftale med Superliga-klubben, der nu sætter en advokat på sagen. 

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' er historien også blevet vendt, hvor Dan Hammer har ondt af Oliver Provstgaard. 

– Først og fremmest bliver jeg vred på Provstgaards vegne. Der var en drøm, der var ved at gå i opfyldelse. Nogen tog den væk. Nu skal han nok komme af sted på et senere tidspunkt, men det er ikke rart at have stået og sagt farvel til kammeraterne og så møde op igen.

– Jeg er bare også nødt til at sige, at der ikke er noget som helst empiri, der tyder på, at der er færre røvhuller i fodbold, end der er alle andre steder. Og derfor sker den slags ting. Der er jo folk, der løber fra aftaler i alle livets forhold, og det er der også i fodbold, lyder det fra Dan Hammer. 

Også David Nielsen er oprevet over historien om Oliver Provstgaards forliste transfer. 

– Jeg er helt enig. Men at man nok skal komme af sted på et andet tidspunkt, det er sådan et klassisk klubledersyn at have på det. Det skal Dan også have. Men du kan blive skadet i morgen. Der er ingenting (garanteret, red.), og derfor får jeg ondt i maven, når jeg hører sådan en historie.

– For det er ikke bare lige sådan, at så tager du af sted næste gang. Du ved ikke, hvad der sker. Først og fremmest virker det her som en svinestreg nede fra Italien. Det, der oftest sker, at jo dårligere moral, jo mere kan du godt finde på at køre to, tre eller fire sager på sidste dag af transfervinduet, som du kører hele vejen til mål.

– Og så sidder du til sidst som klub og har alle tre aftaler liggende foran dig, og så vælger du den, der bekommer dig bedst, uden at tage nogen som helst menneskelige hensyn. Sådan er det bare. Jeg har arbejdet nede sydpå også, hvor kynismen er anderledes end herhjemme. Men det der, det bliver jeg ked af, at høre. Både på Provstgaards vegne, men også på Vejles, lyder det fra David Nielsen. 

Den 21-årige Oliver Provstgaard har kontrakt med Vejle frem til sommeren 2026. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Chokskifte på vej?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lufter vild Ronaldo-teori

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

FC Barcelona køber VM-angriber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Colombia – DR Congo

Åbner op for sommertransfer

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

FCK går på rov i Viborg

Køber ind i Barcelona

Tjekkiet – Mexico

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet