David Nielsen langer ud: En svinestreg

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' har David Nielsen forholdt sig til historien om Oliver Provstgaards glippede skifte til Lecce.



Mange havde nok forventet, at Oliver Provstgaard skulle videre til en større adresse denne sommer. 

U21-landsholdsspilleren er dog stadig at finde i Vejle Boldklub, selvom sommerens transfervindue nu er lukket, og tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Lecce i sidste øjeblik tilsyneladende løb fra en aftale med Superliga-klubben, der nu sætter en advokat på sagen. 

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' er historien også blevet vendt, hvor Dan Hammer har ondt af Oliver Provstgaard. 

– Først og fremmest bliver jeg vred på Provstgaards vegne. Der var en drøm, der var ved at gå i opfyldelse. Nogen tog den væk. Nu skal han nok komme af sted på et senere tidspunkt, men det er ikke rart at have stået og sagt farvel til kammeraterne og så møde op igen.

– Jeg er bare også nødt til at sige, at der ikke er noget som helst empiri, der tyder på, at der er færre røvhuller i fodbold, end der er alle andre steder. Og derfor sker den slags ting. Der er jo folk, der løber fra aftaler i alle livets forhold, og det er der også i fodbold, lyder det fra Dan Hammer. 

Også David Nielsen er oprevet over historien om Oliver Provstgaards forliste transfer. 

– Jeg er helt enig. Men at man nok skal komme af sted på et andet tidspunkt, det er sådan et klassisk klubledersyn at have på det. Det skal Dan også have. Men du kan blive skadet i morgen. Der er ingenting (garanteret, red.), og derfor får jeg ondt i maven, når jeg hører sådan en historie.

– For det er ikke bare lige sådan, at så tager du af sted næste gang. Du ved ikke, hvad der sker. Først og fremmest virker det her som en svinestreg nede fra Italien. Det, der oftest sker, at jo dårligere moral, jo mere kan du godt finde på at køre to, tre eller fire sager på sidste dag af transfervinduet, som du kører hele vejen til mål.

– Og så sidder du til sidst som klub og har alle tre aftaler liggende foran dig, og så vælger du den, der bekommer dig bedst, uden at tage nogen som helst menneskelige hensyn. Sådan er det bare. Jeg har arbejdet nede sydpå også, hvor kynismen er anderledes end herhjemme. Men det der, det bliver jeg ked af, at høre. Både på Provstgaards vegne, men også på Vejles, lyder det fra David Nielsen. 

Den 21-årige Oliver Provstgaard har kontrakt med Vejle frem til sommeren 2026. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

FC Barcelona præsenterer stjerne

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage