David Nielsen langer ud: En svinestreg

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' har David Nielsen forholdt sig til historien om Oliver Provstgaards glippede skifte til Lecce.



Mange havde nok forventet, at Oliver Provstgaard skulle videre til en større adresse denne sommer. 

U21-landsholdsspilleren er dog stadig at finde i Vejle Boldklub, selvom sommerens transfervindue nu er lukket, og tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Lecce i sidste øjeblik tilsyneladende løb fra en aftale med Superliga-klubben, der nu sætter en advokat på sagen. 

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' er historien også blevet vendt, hvor Dan Hammer har ondt af Oliver Provstgaard. 

– Først og fremmest bliver jeg vred på Provstgaards vegne. Der var en drøm, der var ved at gå i opfyldelse. Nogen tog den væk. Nu skal han nok komme af sted på et senere tidspunkt, men det er ikke rart at have stået og sagt farvel til kammeraterne og så møde op igen.

– Jeg er bare også nødt til at sige, at der ikke er noget som helst empiri, der tyder på, at der er færre røvhuller i fodbold, end der er alle andre steder. Og derfor sker den slags ting. Der er jo folk, der løber fra aftaler i alle livets forhold, og det er der også i fodbold, lyder det fra Dan Hammer. 

Også David Nielsen er oprevet over historien om Oliver Provstgaards forliste transfer. 

– Jeg er helt enig. Men at man nok skal komme af sted på et andet tidspunkt, det er sådan et klassisk klubledersyn at have på det. Det skal Dan også have. Men du kan blive skadet i morgen. Der er ingenting (garanteret, red.), og derfor får jeg ondt i maven, når jeg hører sådan en historie.

– For det er ikke bare lige sådan, at så tager du af sted næste gang. Du ved ikke, hvad der sker. Først og fremmest virker det her som en svinestreg nede fra Italien. Det, der oftest sker, at jo dårligere moral, jo mere kan du godt finde på at køre to, tre eller fire sager på sidste dag af transfervinduet, som du kører hele vejen til mål.

– Og så sidder du til sidst som klub og har alle tre aftaler liggende foran dig, og så vælger du den, der bekommer dig bedst, uden at tage nogen som helst menneskelige hensyn. Sådan er det bare. Jeg har arbejdet nede sydpå også, hvor kynismen er anderledes end herhjemme. Men det der, det bliver jeg ked af, at høre. Både på Provstgaards vegne, men også på Vejles, lyder det fra David Nielsen. 

Den 21-årige Oliver Provstgaard har kontrakt med Vejle frem til sommeren 2026. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

De er klar til at købe Mohamed Salah

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

– Det har man nok aldrig set før

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Ny Liverpool-nedtur

Danskerscoringerne væltede ind

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Sløvt Londonderby

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6