Mange havde nok forventet, at Oliver Provstgaard skulle videre til en større adresse denne sommer.
U21-landsholdsspilleren er dog stadig at finde i Vejle Boldklub, selvom sommerens transfervindue nu er lukket, og tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Serie A-klubben Lecce i sidste øjeblik tilsyneladende løb fra en aftale med Superliga-klubben, der nu sætter en advokat på sagen.
I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' er historien også blevet vendt, hvor Dan Hammer har ondt af Oliver Provstgaard.
– Først og fremmest bliver jeg vred på Provstgaards vegne. Der var en drøm, der var ved at gå i opfyldelse. Nogen tog den væk. Nu skal han nok komme af sted på et senere tidspunkt, men det er ikke rart at have stået og sagt farvel til kammeraterne og så møde op igen.
– Jeg er bare også nødt til at sige, at der ikke er noget som helst empiri, der tyder på, at der er færre røvhuller i fodbold, end der er alle andre steder. Og derfor sker den slags ting. Der er jo folk, der løber fra aftaler i alle livets forhold, og det er der også i fodbold, lyder det fra Dan Hammer.
Også David Nielsen er oprevet over historien om Oliver Provstgaards forliste transfer.
– Jeg er helt enig. Men at man nok skal komme af sted på et andet tidspunkt, det er sådan et klassisk klubledersyn at have på det. Det skal Dan også have. Men du kan blive skadet i morgen. Der er ingenting (garanteret, red.), og derfor får jeg ondt i maven, når jeg hører sådan en historie.
– For det er ikke bare lige sådan, at så tager du af sted næste gang. Du ved ikke, hvad der sker. Først og fremmest virker det her som en svinestreg nede fra Italien. Det, der oftest sker, at jo dårligere moral, jo mere kan du godt finde på at køre to, tre eller fire sager på sidste dag af transfervinduet, som du kører hele vejen til mål.
– Og så sidder du til sidst som klub og har alle tre aftaler liggende foran dig, og så vælger du den, der bekommer dig bedst, uden at tage nogen som helst menneskelige hensyn. Sådan er det bare. Jeg har arbejdet nede sydpå også, hvor kynismen er anderledes end herhjemme. Men det der, det bliver jeg ked af, at høre. Både på Provstgaards vegne, men også på Vejles, lyder det fra David Nielsen.
Den 21-årige Oliver Provstgaard har kontrakt med Vejle frem til sommeren 2026.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby