– Vi bruger sværd i krig, FCK bruger maskingevær

David Nielsen bærer ikke nag over, at Peter Christiansen har valgt at forlade AGF til fordel for FC København.



FC København præsenterede fredag ny sportsdirektør i form af Peter “PC” Christiansen, som københavnerne har lokket til hovedstaden fra AGF.

Nyheden ærgrer AGF-træner David Nielsen, der erkender, at det fortæller noget om magtforholdet i dansk fodbold.

– Når vi andre går i krig med sabler og sværd, så går FCK jo i krig med fly, kanoner og maskingevær. Sådan er det, siger David Nielsen.

FCK ansatte for nylig Jess Thorup som ny cheftræner, men før det var David Nielsens navn også sat i forbindelse med jobbet.

Med Peter Christiansens skifte til FCK er det ikke utænkeligt, at David Nielsen også i fremtiden vil være i spil til cheftrænerposten i hovedstadsklubben, men han har bestemt ikke travlt med at forlade AGF.

– Jeg er sindssygt glad her, og jeg synes, det her er så fed en klub og så fedt et projekt. Man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, men det kommer ikke til at ske inden for den nærmeste fremtid.

– FCK har lige ansat en ny træner, og jeg har en lang kontrakt her, fordi jeg gerne vil være her i lang tid, siger David Nielsen.

AGF-direktør Jacob Nielsen ønskede ikke at stille op til interview efter AGF’s 1-3-nederlag til FC Nordsjælland søndag aften, men tidligere har han fortalt, at visse spillere var blevet vrede over Peter Christiansens beslutning om at tage til FCK.

Det gælder dog ikke forsvarsspilleren Sebastian Hausner.

– Jeg har taget det stille og roligt. Jeg var til mentaltræner, da vi blev kaldt til hastemøde. Jeg fik egentlig bare overleveret beskeden og tog det stille og roligt. Det er ikke noget, man kan gøre noget ved.

– PC har taget et valg, og det må man respektere. Jeg er ret sikker på, at der kommer en ny mand til jobbet, som er mindst lige så god, siger Sebastian Hausner.

David Nielsen bærer heller ikke nag over for AGF’s snart tidligere sportschef.

– Jeg er ikke skuffet over noget som helst. Det er op til hvert enkelt individ at træffe den beslutning, der er bedst for én selv.

– Det er en sindssyg hård branche, og nogle gange bliver man fristet til at cashe in på noget, hvor man føler, at man kan komme videre.

– Det er sådan, fodbold er. Klubben er gået fra et sted til et andet, så selvfølgelig er PC attraktiv. Jeg har været med ham i AGF i tre og et halvt år, og jeg ønsker ham al held og lykke, siger AGF-træneren.

AGF har efter Peter Christiansens opsigelse valgt at suspendere sportschefen, der senest til april tiltræder som sportsdirektør i FCK.

/ritzau/





Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd


Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Overvejede at sige op

Brøndby kan blive ramt af forbud

FC København-transfer går hele verden rundt

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Godt nyt

Krævet fyret efter nedslagtning

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

AGF – FC Nordsjælland

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Bekymrende nyt fra Vejle

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

‘Det var exceptionelt’

Brøndby-profil træner ikke med

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League

Taylor Swift til Brøndby?

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Dansker skifter cykelhold

Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Slagtes af medier efter ‘det største chok’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Mørke afbryder turnering – dansker fører

Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League