DBU-boss: Ligestilling fylder mest hos debattører

Debattører går mere op i ligeløn på landsholdene, end spillerne gør, mener Peter Møller.



Det er vigtigere for journalister og samfundsdebattører, at der er forskel på honorarerne på herre- og kvindelandsholdet i fodbold, end det er for spillerne.

Det siger fodbolddirektøren i Dansk Boldspil-Union (DBU), Peter Møller, og henviser til, at de to landshold har hver deres aftale, som de to holds spillere er tilfredse med.

Honorarforskellen er et udtryk for, at herrelandsholdet genererer langt større indtægter og har gjort det i årevis, påpeger Møller i et interview med Politiken.

– Både DBU og spillerne er glade for de aftaler, vi har nu. Det er egentligt meget simpelt. Det er kun journalisterne og samfundsdebattørerne, der synes, der skulle have været en bedre aftale på eller andet punkt.

– Jeg vender hele tiden tilbage til: Skal man have noget for at spille på landsholdet? Nej. Jeg kan jo selv svare på det, for jeg har selv spillet på landsholdet. Hver af de få gange, jeg er blevet udtaget, har jeg aldrig tænkt: Nej, hvor er det fedt, at jeg nu får nogle penge.

– Det har været nogle andre ting. Dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, vi skal give dem noget for at spille, men jeg tror bare, at det fylder mere hos andre end hos os, siger Peter Møller til Politiken.

Han påpeger, at der løbende kommer flere og flere penge i kvindefodbolden, hvilket vil give DBU muligheden for at øge kvindernes honorar i fremtiden, men også sikre dem bedre vilkår og faciliteter som for eksempel at kunne fuldtidsansætte flere trænere og en kok.

Debatten om honorarer på landsholdene er blusset op igen i forbindelse med kvindernes EM-slutrunde i England. Eksempelvis er der ligeløn blandt herre- og kvindespillere på de svenske landshold.

Derfor tjener hver svensk kvindespiller cirka 180.000 danske kroner bare på at blive udtaget til EM-slutrunden. Til sammenligning får hver spiller i den danske trup 10.000 kroner for at blive udtaget til EM i England samt en bonus på 3000 kroner per spillet kampe i kvalifikationen, hvilket kan give op til 40.000 kroner i alt.

Dertil kommer bonusser for at gå videre til knockoutfasen, men den mulighed missede Danmark lørdag aften med et nederlag til Spanien.

Ved herrernes EM i 2021 fik hver dansk spiller 739.000 kroner for at være en del af Kasper Hjulmands trup. Med pladsen i semifinalen endte hver spiller med at indkassere over to millioner kroner på deltagelsen.

/ritzau/





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort medie: Blev Norge snydt?

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte