DBU-boss: Ligestilling fylder mest hos debattører

Debattører går mere op i ligeløn på landsholdene, end spillerne gør, mener Peter Møller.



Det er vigtigere for journalister og samfundsdebattører, at der er forskel på honorarerne på herre- og kvindelandsholdet i fodbold, end det er for spillerne.

Det siger fodbolddirektøren i Dansk Boldspil-Union (DBU), Peter Møller, og henviser til, at de to landshold har hver deres aftale, som de to holds spillere er tilfredse med.

Honorarforskellen er et udtryk for, at herrelandsholdet genererer langt større indtægter og har gjort det i årevis, påpeger Møller i et interview med Politiken.

– Både DBU og spillerne er glade for de aftaler, vi har nu. Det er egentligt meget simpelt. Det er kun journalisterne og samfundsdebattørerne, der synes, der skulle have været en bedre aftale på eller andet punkt.

– Jeg vender hele tiden tilbage til: Skal man have noget for at spille på landsholdet? Nej. Jeg kan jo selv svare på det, for jeg har selv spillet på landsholdet. Hver af de få gange, jeg er blevet udtaget, har jeg aldrig tænkt: Nej, hvor er det fedt, at jeg nu får nogle penge.

– Det har været nogle andre ting. Dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, vi skal give dem noget for at spille, men jeg tror bare, at det fylder mere hos andre end hos os, siger Peter Møller til Politiken.

Han påpeger, at der løbende kommer flere og flere penge i kvindefodbolden, hvilket vil give DBU muligheden for at øge kvindernes honorar i fremtiden, men også sikre dem bedre vilkår og faciliteter som for eksempel at kunne fuldtidsansætte flere trænere og en kok.

Debatten om honorarer på landsholdene er blusset op igen i forbindelse med kvindernes EM-slutrunde i England. Eksempelvis er der ligeløn blandt herre- og kvindespillere på de svenske landshold.

Derfor tjener hver svensk kvindespiller cirka 180.000 danske kroner bare på at blive udtaget til EM-slutrunden. Til sammenligning får hver spiller i den danske trup 10.000 kroner for at blive udtaget til EM i England samt en bonus på 3000 kroner per spillet kampe i kvalifikationen, hvilket kan give op til 40.000 kroner i alt.

Dertil kommer bonusser for at gå videre til knockoutfasen, men den mulighed missede Danmark lørdag aften med et nederlag til Spanien.

Ved herrernes EM i 2021 fik hver dansk spiller 739.000 kroner for at være en del af Kasper Hjulmands trup. Med pladsen i semifinalen endte hver spiller med at indkassere over to millioner kroner på deltagelsen.

/ritzau/



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Her er Superligaens 5 bedste højrekanter 

Raser over dansk stjerne

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Supercomputer: Værste nogensinde!

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

‘Den værste transfer nogensinde’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Brøndby-stjerne med stor donation

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Klart ønske fra Ruben Amorim

Benhård transfermelding

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Eriksen med kontant udmelding

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Det er til dumpekarakter

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem