Det er vigtigere for journalister og samfundsdebattører, at der er forskel på honorarerne på herre- og kvindelandsholdet i fodbold, end det er for spillerne.
Det siger fodbolddirektøren i Dansk Boldspil-Union (DBU), Peter Møller, og henviser til, at de to landshold har hver deres aftale, som de to holds spillere er tilfredse med.
Honorarforskellen er et udtryk for, at herrelandsholdet genererer langt større indtægter og har gjort det i årevis, påpeger Møller i et interview med Politiken.
– Både DBU og spillerne er glade for de aftaler, vi har nu. Det er egentligt meget simpelt. Det er kun journalisterne og samfundsdebattørerne, der synes, der skulle have været en bedre aftale på eller andet punkt.
– Jeg vender hele tiden tilbage til: Skal man have noget for at spille på landsholdet? Nej. Jeg kan jo selv svare på det, for jeg har selv spillet på landsholdet. Hver af de få gange, jeg er blevet udtaget, har jeg aldrig tænkt: Nej, hvor er det fedt, at jeg nu får nogle penge.
– Det har været nogle andre ting. Dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, vi skal give dem noget for at spille, men jeg tror bare, at det fylder mere hos andre end hos os, siger Peter Møller til Politiken.
Han påpeger, at der løbende kommer flere og flere penge i kvindefodbolden, hvilket vil give DBU muligheden for at øge kvindernes honorar i fremtiden, men også sikre dem bedre vilkår og faciliteter som for eksempel at kunne fuldtidsansætte flere trænere og en kok.
Debatten om honorarer på landsholdene er blusset op igen i forbindelse med kvindernes EM-slutrunde i England. Eksempelvis er der ligeløn blandt herre- og kvindespillere på de svenske landshold.
Derfor tjener hver svensk kvindespiller cirka 180.000 danske kroner bare på at blive udtaget til EM-slutrunden. Til sammenligning får hver spiller i den danske trup 10.000 kroner for at blive udtaget til EM i England samt en bonus på 3000 kroner per spillet kampe i kvalifikationen, hvilket kan give op til 40.000 kroner i alt.
Dertil kommer bonusser for at gå videre til knockoutfasen, men den mulighed missede Danmark lørdag aften med et nederlag til Spanien.
Ved herrernes EM i 2021 fik hver dansk spiller 739.000 kroner for at være en del af Kasper Hjulmands trup. Med pladsen i semifinalen endte hver spiller med at indkassere over to millioner kroner på deltagelsen.
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Kæk Wass: Han filmede!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Tottenham præsenterer ny træner
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
Sverige skal til VM
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
