Det er vigtigere for journalister og samfundsdebattører, at der er forskel på honorarerne på herre- og kvindelandsholdet i fodbold, end det er for spillerne.
Det siger fodbolddirektøren i Dansk Boldspil-Union (DBU), Peter Møller, og henviser til, at de to landshold har hver deres aftale, som de to holds spillere er tilfredse med.
Honorarforskellen er et udtryk for, at herrelandsholdet genererer langt større indtægter og har gjort det i årevis, påpeger Møller i et interview med Politiken.
– Både DBU og spillerne er glade for de aftaler, vi har nu. Det er egentligt meget simpelt. Det er kun journalisterne og samfundsdebattørerne, der synes, der skulle have været en bedre aftale på eller andet punkt.
– Jeg vender hele tiden tilbage til: Skal man have noget for at spille på landsholdet? Nej. Jeg kan jo selv svare på det, for jeg har selv spillet på landsholdet. Hver af de få gange, jeg er blevet udtaget, har jeg aldrig tænkt: Nej, hvor er det fedt, at jeg nu får nogle penge.
– Det har været nogle andre ting. Dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, vi skal give dem noget for at spille, men jeg tror bare, at det fylder mere hos andre end hos os, siger Peter Møller til Politiken.
Han påpeger, at der løbende kommer flere og flere penge i kvindefodbolden, hvilket vil give DBU muligheden for at øge kvindernes honorar i fremtiden, men også sikre dem bedre vilkår og faciliteter som for eksempel at kunne fuldtidsansætte flere trænere og en kok.
Debatten om honorarer på landsholdene er blusset op igen i forbindelse med kvindernes EM-slutrunde i England. Eksempelvis er der ligeløn blandt herre- og kvindespillere på de svenske landshold.
Derfor tjener hver svensk kvindespiller cirka 180.000 danske kroner bare på at blive udtaget til EM-slutrunden. Til sammenligning får hver spiller i den danske trup 10.000 kroner for at blive udtaget til EM i England samt en bonus på 3000 kroner per spillet kampe i kvalifikationen, hvilket kan give op til 40.000 kroner i alt.
Dertil kommer bonusser for at gå videre til knockoutfasen, men den mulighed missede Danmark lørdag aften med et nederlag til Spanien.
Ved herrernes EM i 2021 fik hver dansk spiller 739.000 kroner for at være en del af Kasper Hjulmands trup. Med pladsen i semifinalen endte hver spiller med at indkassere over to millioner kroner på deltagelsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Færdig i Manchester City
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Superliga-ekspert i svime over FCK
