DBU-boss: Ligestilling fylder mest hos debattører

Debattører går mere op i ligeløn på landsholdene, end spillerne gør, mener Peter Møller.



Det er vigtigere for journalister og samfundsdebattører, at der er forskel på honorarerne på herre- og kvindelandsholdet i fodbold, end det er for spillerne.

Det siger fodbolddirektøren i Dansk Boldspil-Union (DBU), Peter Møller, og henviser til, at de to landshold har hver deres aftale, som de to holds spillere er tilfredse med.

Honorarforskellen er et udtryk for, at herrelandsholdet genererer langt større indtægter og har gjort det i årevis, påpeger Møller i et interview med Politiken.

– Både DBU og spillerne er glade for de aftaler, vi har nu. Det er egentligt meget simpelt. Det er kun journalisterne og samfundsdebattørerne, der synes, der skulle have været en bedre aftale på eller andet punkt.

– Jeg vender hele tiden tilbage til: Skal man have noget for at spille på landsholdet? Nej. Jeg kan jo selv svare på det, for jeg har selv spillet på landsholdet. Hver af de få gange, jeg er blevet udtaget, har jeg aldrig tænkt: Nej, hvor er det fedt, at jeg nu får nogle penge.

– Det har været nogle andre ting. Dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, vi skal give dem noget for at spille, men jeg tror bare, at det fylder mere hos andre end hos os, siger Peter Møller til Politiken.

Han påpeger, at der løbende kommer flere og flere penge i kvindefodbolden, hvilket vil give DBU muligheden for at øge kvindernes honorar i fremtiden, men også sikre dem bedre vilkår og faciliteter som for eksempel at kunne fuldtidsansætte flere trænere og en kok.

Debatten om honorarer på landsholdene er blusset op igen i forbindelse med kvindernes EM-slutrunde i England. Eksempelvis er der ligeløn blandt herre- og kvindespillere på de svenske landshold.

Derfor tjener hver svensk kvindespiller cirka 180.000 danske kroner bare på at blive udtaget til EM-slutrunden. Til sammenligning får hver spiller i den danske trup 10.000 kroner for at blive udtaget til EM i England samt en bonus på 3000 kroner per spillet kampe i kvalifikationen, hvilket kan give op til 40.000 kroner i alt.

Dertil kommer bonusser for at gå videre til knockoutfasen, men den mulighed missede Danmark lørdag aften med et nederlag til Spanien.

Ved herrernes EM i 2021 fik hver dansk spiller 739.000 kroner for at være en del af Kasper Hjulmands trup. Med pladsen i semifinalen endte hver spiller med at indkassere over to millioner kroner på deltagelsen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Målmagert i Farum

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Barcelona – Real Madrid

Monstersalg: FC København-boss jubler

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Silkeborg IF – FC København

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Iran kommer med krav før VM

De er tilbage i Superligaen

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl