Det er vigtigere for journalister og samfundsdebattører, at der er forskel på honorarerne på herre- og kvindelandsholdet i fodbold, end det er for spillerne.
Det siger fodbolddirektøren i Dansk Boldspil-Union (DBU), Peter Møller, og henviser til, at de to landshold har hver deres aftale, som de to holds spillere er tilfredse med.
Honorarforskellen er et udtryk for, at herrelandsholdet genererer langt større indtægter og har gjort det i årevis, påpeger Møller i et interview med Politiken.
– Både DBU og spillerne er glade for de aftaler, vi har nu. Det er egentligt meget simpelt. Det er kun journalisterne og samfundsdebattørerne, der synes, der skulle have været en bedre aftale på eller andet punkt.
– Jeg vender hele tiden tilbage til: Skal man have noget for at spille på landsholdet? Nej. Jeg kan jo selv svare på det, for jeg har selv spillet på landsholdet. Hver af de få gange, jeg er blevet udtaget, har jeg aldrig tænkt: Nej, hvor er det fedt, at jeg nu får nogle penge.
– Det har været nogle andre ting. Dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, vi skal give dem noget for at spille, men jeg tror bare, at det fylder mere hos andre end hos os, siger Peter Møller til Politiken.
Han påpeger, at der løbende kommer flere og flere penge i kvindefodbolden, hvilket vil give DBU muligheden for at øge kvindernes honorar i fremtiden, men også sikre dem bedre vilkår og faciliteter som for eksempel at kunne fuldtidsansætte flere trænere og en kok.
Debatten om honorarer på landsholdene er blusset op igen i forbindelse med kvindernes EM-slutrunde i England. Eksempelvis er der ligeløn blandt herre- og kvindespillere på de svenske landshold.
Derfor tjener hver svensk kvindespiller cirka 180.000 danske kroner bare på at blive udtaget til EM-slutrunden. Til sammenligning får hver spiller i den danske trup 10.000 kroner for at blive udtaget til EM i England samt en bonus på 3000 kroner per spillet kampe i kvalifikationen, hvilket kan give op til 40.000 kroner i alt.
Dertil kommer bonusser for at gå videre til knockoutfasen, men den mulighed missede Danmark lørdag aften med et nederlag til Spanien.
Ved herrernes EM i 2021 fik hver dansk spiller 739.000 kroner for at være en del af Kasper Hjulmands trup. Med pladsen i semifinalen endte hver spiller med at indkassere over to millioner kroner på deltagelsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Sendt hjem fra FC København-træning
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Landstræner håber på Messi
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
– Det er et møghold!
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
