DBU-boss: Ligestilling fylder mest hos debattører

Debattører går mere op i ligeløn på landsholdene, end spillerne gør, mener Peter Møller.



Det er vigtigere for journalister og samfundsdebattører, at der er forskel på honorarerne på herre- og kvindelandsholdet i fodbold, end det er for spillerne.

Det siger fodbolddirektøren i Dansk Boldspil-Union (DBU), Peter Møller, og henviser til, at de to landshold har hver deres aftale, som de to holds spillere er tilfredse med.

Honorarforskellen er et udtryk for, at herrelandsholdet genererer langt større indtægter og har gjort det i årevis, påpeger Møller i et interview med Politiken.

– Både DBU og spillerne er glade for de aftaler, vi har nu. Det er egentligt meget simpelt. Det er kun journalisterne og samfundsdebattørerne, der synes, der skulle have været en bedre aftale på eller andet punkt.

– Jeg vender hele tiden tilbage til: Skal man have noget for at spille på landsholdet? Nej. Jeg kan jo selv svare på det, for jeg har selv spillet på landsholdet. Hver af de få gange, jeg er blevet udtaget, har jeg aldrig tænkt: Nej, hvor er det fedt, at jeg nu får nogle penge.

– Det har været nogle andre ting. Dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, vi skal give dem noget for at spille, men jeg tror bare, at det fylder mere hos andre end hos os, siger Peter Møller til Politiken.

Han påpeger, at der løbende kommer flere og flere penge i kvindefodbolden, hvilket vil give DBU muligheden for at øge kvindernes honorar i fremtiden, men også sikre dem bedre vilkår og faciliteter som for eksempel at kunne fuldtidsansætte flere trænere og en kok.

Debatten om honorarer på landsholdene er blusset op igen i forbindelse med kvindernes EM-slutrunde i England. Eksempelvis er der ligeløn blandt herre- og kvindespillere på de svenske landshold.

Derfor tjener hver svensk kvindespiller cirka 180.000 danske kroner bare på at blive udtaget til EM-slutrunden. Til sammenligning får hver spiller i den danske trup 10.000 kroner for at blive udtaget til EM i England samt en bonus på 3000 kroner per spillet kampe i kvalifikationen, hvilket kan give op til 40.000 kroner i alt.

Dertil kommer bonusser for at gå videre til knockoutfasen, men den mulighed missede Danmark lørdag aften med et nederlag til Spanien.

Ved herrernes EM i 2021 fik hver dansk spiller 739.000 kroner for at være en del af Kasper Hjulmands trup. Med pladsen i semifinalen endte hver spiller med at indkassere over to millioner kroner på deltagelsen.

/ritzau/



‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Roony Bardghji med drømmekamp

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Dansker med kongemål mod Napoli

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Har talt med Ferguson om United-job

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Liverpool-træner er ked af prædikat

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Eriksen og Kjær tager afsted

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg