Han startede godt, viste masser af opportunisme og og fik scoret mål for Brøndbys, men Jesper Lindstrøm kunne ikke helt holde niveauet, da han første gang fik chancen på førsteholdet.
Det er der sådan set ikke noget underligt i, for det er meget ofte sådan, det går med unge spillere. Lidt op og ned. Men Lindstrøm viste gode evner og kom sig over en lidt dårlig periode.
Den del imponerer DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg.
I en artikel i Jyllands-Posten, der handler om talentudvikling og unge spilleres kamp for at slå igennem, peger DBU’s Flemming Berg på Brøndbys Jesper Lindstrøm som et godt eksempel på, hvordan man kan arbejde med sig selv, når man rammer en mindre god periode.
– Han tog alle med storm på grund af sin fart og opportunisme. Efterfølgende skulle han rykke sig fra at være et talent til at blive en bærende spiller. Imens lærte modstanderne ham at kende. De analyserede sig frem til, hvad han var god til, og forsøgte at forhindre ham i at udfolde sig. Det fik ham til at se mindre stærk ud i en periode, imens han skulle arbejde med noget af det, han var mindre god til. Den slags ting tager tid, men i hans tilfælde kom han tilbage som en dygtigere og mentalt stærkere spiller, siger Flemming Berg til Jyllands-Posten.
Jesper Lindstrøm scorede otte gange for Brøndby i 13 kampe i efteråret, og han blev af Tipsbladet og de 12 Superliga-trænere kåret til Efterårets Profil.
Brøndby åbner foråret med en udekamp mod FC Nordsjælland på torsdag. Klubben ligger side om side med FC Midtjylland i toppen af Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
MEDIE
City med vildt rekordbud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
