DBU-chef om Brøndby-stjerne: Han tog alle med storm

Talentudviklingschef Flemming Berg fra DBU er imponeret over, hvordan Jesper Lindstrøm er slået igennem i Brøndby IF.



Han startede godt, viste masser af opportunisme og og fik scoret mål for Brøndbys, men Jesper Lindstrøm kunne ikke helt holde niveauet, da han første gang fik chancen på førsteholdet. 

Det er der sådan set ikke noget underligt i, for det er meget ofte sådan, det går med unge spillere. Lidt op og ned. Men Lindstrøm viste gode evner og kom sig over en lidt dårlig periode.

Den del imponerer DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg.

I en artikel i Jyllands-Posten, der handler om talentudvikling og unge spilleres kamp for at slå igennem, peger DBU’s Flemming Berg på Brøndbys Jesper Lindstrøm som et godt eksempel på, hvordan man kan arbejde med sig selv, når man rammer en mindre god periode.

– Han tog alle med storm på grund af sin fart og opportunisme. Efterfølgende skulle han rykke sig fra at være et talent til at blive en bærende spiller. Imens lærte modstanderne ham at kende. De analyserede sig frem til, hvad han var god til, og forsøgte at forhindre ham i at udfolde sig. Det fik ham til at se mindre stærk ud i en periode, imens han skulle arbejde med noget af det, han var mindre god til. Den slags ting tager tid, men i hans tilfælde kom han tilbage som en dygtigere og mentalt stærkere spiller, siger Flemming Berg til Jyllands-Posten.

Jesper Lindstrøm scorede otte gange for Brøndby i 13 kampe i efteråret, og han blev af Tipsbladet og de 12 Superliga-trænere kåret til Efterårets Profil.

Brøndby åbner foråret med en udekamp mod FC Nordsjælland på torsdag. Klubben ligger side om side med FC Midtjylland i toppen af Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Dansk træner færdig ved VM

Ghanesisk VM-defensiv holder England fra fadet

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Lufter vild Ronaldo-teori

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åbner op for sommertransfer

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

FC Barcelona køber VM-angriber

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Et skridt tættere Englands største stadion

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tjekkiet – Mexico

Schweiz – Canada