DBU-chef om Brøndby-stjerne: Han tog alle med storm

Talentudviklingschef Flemming Berg fra DBU er imponeret over, hvordan Jesper Lindstrøm er slået igennem i Brøndby IF.



Han startede godt, viste masser af opportunisme og og fik scoret mål for Brøndbys, men Jesper Lindstrøm kunne ikke helt holde niveauet, da han første gang fik chancen på førsteholdet. 

Det er der sådan set ikke noget underligt i, for det er meget ofte sådan, det går med unge spillere. Lidt op og ned. Men Lindstrøm viste gode evner og kom sig over en lidt dårlig periode.

Den del imponerer DBU’s talentudviklingschef Flemming Berg.

I en artikel i Jyllands-Posten, der handler om talentudvikling og unge spilleres kamp for at slå igennem, peger DBU’s Flemming Berg på Brøndbys Jesper Lindstrøm som et godt eksempel på, hvordan man kan arbejde med sig selv, når man rammer en mindre god periode.

– Han tog alle med storm på grund af sin fart og opportunisme. Efterfølgende skulle han rykke sig fra at være et talent til at blive en bærende spiller. Imens lærte modstanderne ham at kende. De analyserede sig frem til, hvad han var god til, og forsøgte at forhindre ham i at udfolde sig. Det fik ham til at se mindre stærk ud i en periode, imens han skulle arbejde med noget af det, han var mindre god til. Den slags ting tager tid, men i hans tilfælde kom han tilbage som en dygtigere og mentalt stærkere spiller, siger Flemming Berg til Jyllands-Posten.

Jesper Lindstrøm scorede otte gange for Brøndby i 13 kampe i efteråret, og han blev af Tipsbladet og de 12 Superliga-trænere kåret til Efterårets Profil.

Brøndby åbner foråret med en udekamp mod FC Nordsjælland på torsdag. Klubben ligger side om side med FC Midtjylland i toppen af Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Klar melding fra Thomas Gravesen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCK henter svensk talent

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt