Josep Maria Bartomeu annoncerede tirsdag aften sin afgang som FC Barcelonas præsident og fortalte i samme ombæring, at klubben havde sagt ja til en plads i ny europæisk superliga.
Det sker ugen efter, at Sky Sports på baggrund af unavngivne kilder skrev, at Liverpool og Manchester United er i dialog om en superturnering, der kan få deltagelse af op til 18 klubber fra England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.
Ifølge det britiske medie vil storklubberne deltage i turneringen fremfor Champions League, men stadig være med i deres nationale ligaer.
Det kan de dog glemme alt om, fastslår Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, der også er medlem af Det Europæiske Fodboldforbunds (UEFA) eksekutivkomité.
Læs også:Ren politik: Liverpools eliteliga kopierer 30 år gammelt Berlusconi-trick
– De klubber, der hellere vil spille i et andet, lukket system, kan ikke være en del af aktiviteterne i FIFA, UEFA eller de nationale forbund. Det håber jeg, at de er klar over.
– Man kan glemme alt om at spille i sin egen lukkede turnering og samtidig spille i en national liga. Det er enten-eller efter de nuværende regler, siger Jesper Møller.
Det er heller ikke en mulighed, at de største klubber spiller i en lukket liga i UEFA-regi.
– Vores åbne turneringsstruktur er slet ikke til diskussion. Den er bygget på et solidarisk pyramidesystem, hvor pengene flyder fra toppen til bunden.
Læs også:Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League
– Det er i tråd med EU’s konkurrenceregler, og en udbryderliga kan være i strid med konkurrencereglerne, siger DBU-formanden.
Han tilføjer, at hverken UEFA, FIFA, klubsammenslutningen European Club Association (ECA) eller sammenslutningen af de europæiske ligaer (EL) støtter en udbryderliga.
Strukturen i de europæiske klubturneringer fra 2024 er endnu ikke fastlagt, og storklubbernes planer om en udbryderliga kan tolkes som et pres på UEFA om bedre vilkår.
– Det kan ikke udelukkes, men jeg synes, at klubberne skal tænke sig godt om, for den slags trusler virker i hvert fald ikke på mig. Og hvad en nu tidligere Barcelona-præsident siger, må stå for hans egen regning, siger Jesper Møller.
ritzau/
Læs også:Leder: Manchester United og Liverpool vil skrotte opgør mod FCK og FCM
Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga
Læs også:Dårligt nyt for FCK og FCM? UEFA mangler penge til europæiske udbetalinger
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Magiske Messi slår til igen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
