DBU-formand til storklubber: Det kan de glemme alt om

Europas største klubber kan ikke både spille i en udbryderliga og deres nationale liga, siger Jesper Møller.



Josep Maria Bartomeu annoncerede tirsdag aften sin afgang som FC Barcelonas præsident og fortalte i samme ombæring, at klubben havde sagt ja til en plads i ny europæisk superliga.

Det sker ugen efter, at Sky Sports på baggrund af unavngivne kilder skrev, at Liverpool og Manchester United er i dialog om en superturnering, der kan få deltagelse af op til 18 klubber fra England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.

Ifølge det britiske medie vil storklubberne deltage i turneringen fremfor Champions League, men stadig være med i deres nationale ligaer.

Det kan de dog glemme alt om, fastslår Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, der også er medlem af Det Europæiske Fodboldforbunds (UEFA) eksekutivkomité.

Læs også:Ren politik: Liverpools eliteliga kopierer 30 år gammelt Berlusconi-trick

– De klubber, der hellere vil spille i et andet, lukket system, kan ikke være en del af aktiviteterne i FIFA, UEFA eller de nationale forbund. Det håber jeg, at de er klar over.

– Man kan glemme alt om at spille i sin egen lukkede turnering og samtidig spille i en national liga. Det er enten-eller efter de nuværende regler, siger Jesper Møller.

Det er heller ikke en mulighed, at de største klubber spiller i en lukket liga i UEFA-regi.

– Vores åbne turneringsstruktur er slet ikke til diskussion. Den er bygget på et solidarisk pyramidesystem, hvor pengene flyder fra toppen til bunden.

Læs også:Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League

– Det er i tråd med EU’s konkurrenceregler, og en udbryderliga kan være i strid med konkurrencereglerne, siger DBU-formanden.

Han tilføjer, at hverken UEFA, FIFA, klubsammenslutningen European Club Association (ECA) eller sammenslutningen af de europæiske ligaer (EL) støtter en udbryderliga.

Strukturen i de europæiske klubturneringer fra 2024 er endnu ikke fastlagt, og storklubbernes planer om en udbryderliga kan tolkes som et pres på UEFA om bedre vilkår.

– Det kan ikke udelukkes, men jeg synes, at klubberne skal tænke sig godt om, for den slags trusler virker i hvert fald ikke på mig. Og hvad en nu tidligere Barcelona-præsident siger, må stå for hans egen regning, siger Jesper Møller.

ritzau/

Læs også:Leder: Manchester United og Liverpool vil skrotte opgør mod FCK og FCM
Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga
Læs også:Dårligt nyt for FCK og FCM? UEFA mangler penge til europæiske udbetalinger






LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmper om det samme trænerjob

Afslører dansk toptræners millionløn

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Tottenham henter Liverpool-profil

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Han var i spil som Brøndby-træner

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’