DBU-formand til storklubber: Det kan de glemme alt om

Europas største klubber kan ikke både spille i en udbryderliga og deres nationale liga, siger Jesper Møller.



Josep Maria Bartomeu annoncerede tirsdag aften sin afgang som FC Barcelonas præsident og fortalte i samme ombæring, at klubben havde sagt ja til en plads i ny europæisk superliga.

Det sker ugen efter, at Sky Sports på baggrund af unavngivne kilder skrev, at Liverpool og Manchester United er i dialog om en superturnering, der kan få deltagelse af op til 18 klubber fra England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.

Ifølge det britiske medie vil storklubberne deltage i turneringen fremfor Champions League, men stadig være med i deres nationale ligaer.

Det kan de dog glemme alt om, fastslår Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, der også er medlem af Det Europæiske Fodboldforbunds (UEFA) eksekutivkomité.

Læs også:Ren politik: Liverpools eliteliga kopierer 30 år gammelt Berlusconi-trick

– De klubber, der hellere vil spille i et andet, lukket system, kan ikke være en del af aktiviteterne i FIFA, UEFA eller de nationale forbund. Det håber jeg, at de er klar over.

– Man kan glemme alt om at spille i sin egen lukkede turnering og samtidig spille i en national liga. Det er enten-eller efter de nuværende regler, siger Jesper Møller.

Det er heller ikke en mulighed, at de største klubber spiller i en lukket liga i UEFA-regi.

– Vores åbne turneringsstruktur er slet ikke til diskussion. Den er bygget på et solidarisk pyramidesystem, hvor pengene flyder fra toppen til bunden.

Læs også:Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League

– Det er i tråd med EU’s konkurrenceregler, og en udbryderliga kan være i strid med konkurrencereglerne, siger DBU-formanden.

Han tilføjer, at hverken UEFA, FIFA, klubsammenslutningen European Club Association (ECA) eller sammenslutningen af de europæiske ligaer (EL) støtter en udbryderliga.

Strukturen i de europæiske klubturneringer fra 2024 er endnu ikke fastlagt, og storklubbernes planer om en udbryderliga kan tolkes som et pres på UEFA om bedre vilkår.

– Det kan ikke udelukkes, men jeg synes, at klubberne skal tænke sig godt om, for den slags trusler virker i hvert fald ikke på mig. Og hvad en nu tidligere Barcelona-præsident siger, må stå for hans egen regning, siger Jesper Møller.

ritzau/

Læs også:Leder: Manchester United og Liverpool vil skrotte opgør mod FCK og FCM
Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga
Læs også:Dårligt nyt for FCK og FCM? UEFA mangler penge til europæiske udbetalinger






LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De overvejer Christian Eriksen

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli