Josep Maria Bartomeu annoncerede tirsdag aften sin afgang som FC Barcelonas præsident og fortalte i samme ombæring, at klubben havde sagt ja til en plads i ny europæisk superliga.
Det sker ugen efter, at Sky Sports på baggrund af unavngivne kilder skrev, at Liverpool og Manchester United er i dialog om en superturnering, der kan få deltagelse af op til 18 klubber fra England, Frankrig, Tyskland, Italien og Spanien.
Ifølge det britiske medie vil storklubberne deltage i turneringen fremfor Champions League, men stadig være med i deres nationale ligaer.
Det kan de dog glemme alt om, fastslår Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, der også er medlem af Det Europæiske Fodboldforbunds (UEFA) eksekutivkomité.
Læs også:Ren politik: Liverpools eliteliga kopierer 30 år gammelt Berlusconi-trick
– De klubber, der hellere vil spille i et andet, lukket system, kan ikke være en del af aktiviteterne i FIFA, UEFA eller de nationale forbund. Det håber jeg, at de er klar over.
– Man kan glemme alt om at spille i sin egen lukkede turnering og samtidig spille i en national liga. Det er enten-eller efter de nuværende regler, siger Jesper Møller.
Det er heller ikke en mulighed, at de største klubber spiller i en lukket liga i UEFA-regi.
– Vores åbne turneringsstruktur er slet ikke til diskussion. Den er bygget på et solidarisk pyramidesystem, hvor pengene flyder fra toppen til bunden.
Læs også:Derfor ønsker Liverpool ikke møde FC Midtjylland i Champions League
– Det er i tråd med EU’s konkurrenceregler, og en udbryderliga kan være i strid med konkurrencereglerne, siger DBU-formanden.
Han tilføjer, at hverken UEFA, FIFA, klubsammenslutningen European Club Association (ECA) eller sammenslutningen af de europæiske ligaer (EL) støtter en udbryderliga.
Strukturen i de europæiske klubturneringer fra 2024 er endnu ikke fastlagt, og storklubbernes planer om en udbryderliga kan tolkes som et pres på UEFA om bedre vilkår.
– Det kan ikke udelukkes, men jeg synes, at klubberne skal tænke sig godt om, for den slags trusler virker i hvert fald ikke på mig. Og hvad en nu tidligere Barcelona-præsident siger, må stå for hans egen regning, siger Jesper Møller.
ritzau/
Læs også:Leder: Manchester United og Liverpool vil skrotte opgør mod FCK og FCM
Læs også:FIFA-boss: Jeg er interesseret i klub-VM, ikke en europæisk superliga
Læs også:Dårligt nyt for FCK og FCM? UEFA mangler penge til europæiske udbetalinger
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
