DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler

DBU mener ikke, at DIF’s ændringer af regler om matchfixing er vidtgående nok. DIF afviser kritikken.



Kampen om at slå ned på matchfixing blev også en duel mellem Dansk Boldspil-Union (DBU) og Danmarks Idrætsforbund (DIF).

Og den duel tabte DBU ved DIF’s årsmøde lørdag, efter at unionen fik nedstemt sine forslag til ændringer af de nyeste tiltag.

DBU ønskede to af i alt syv forslag ændret. DBU-formand Jesper Møller mente ikke, at de nye tiltag var vidtgående nok.

Helt konkret handlede det om forslaget, som gjorde det forbudt for idrætsudøvere, dommere, og trænere at spille på alle kampe i turneringer, man deltager i. Hidtil har det kun været forbudt at spille på egne kampe.

DBU krævede, at det skulle gælde en større personkreds i klubberne. Det skulle for eksempel også gælde alle ansatte i den pågældende klub.

– Vi ønsker at gå meget langt i DBU. Vi mener, at det er nødvendigt at gå så langt som overhovedet muligt.

– Vi kan jo ikke lave reglerne efter, om det er svært at administrere. Vi vil ikke skelne mellem, om det er en rengøringsdame eller en direktør, siger Jesper Møller.

Ændringsforslaget fra DBU blev nedstemt, da de fremmødte på DIF-årsmødet rakte grønne sedler i vejret i Gunnar Nu Salen i Idrættens Hus i Brøndby.

– Man skal kunne se, at der er logik i reglerne. At forbyde alle motionister, miniputtrænere, rengøringspersonale og kontoransattes mulighed for at spille på kampe i en hel turnering er at gå for vidt.

– Det vil også blive umuligt at håndhæve, mener DIF-direktør Morten Mølholm.

Dermed gælder reglen kun en mindre personkreds i klubber og foreninger, der ikke må spille på kampe, som vedrører den berørte turnering eller liga.

DIF fik også vedtaget, at personer, der hjælper til at opklare sager om matchfixing, kan blive fritaget for straf.

Det ønskede DBU ikke, da unionen vil have nultolerance på området.

– Vi anser matchfixing som den værste trussel mod fodbold. Så kan vi ikke have, at nogen slipper for straf, hvis de tilfældigvis vælger at vidne, siger Jesper Møller.

DIF-direktøren forsvarer dog forslaget. Han mener ikke, at DBU’s forslag ville gavne kampen mod matchfixing.

– I særlige sager kan vi have brug for, at der er nogen, der sladrer og giver os oplysninger, så vi kan få dømt nogle andre og måske også bagmændene, forklarer Morten Mølholm.

DIF har gjort det muligt for DBU og andre forbund selv at bestemme, om man vil give mulighed for straffritagelse eller ej.

/ritzau/






Markant lønnedgang for Bo Henriksen?




LIVE

TransferLIVE: De henter Brøndby-emne

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Han er på vej væk fra AGF

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afviser kæmpebud

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Klart svar om Tonni Adamsen

Per Frimann hylder Brøndby

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Forlader AGF – lægetjek booket

Brøndby afviser to danske klubber

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Londonderby med mål

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi