DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler

DBU mener ikke, at DIF’s ændringer af regler om matchfixing er vidtgående nok. DIF afviser kritikken.



Kampen om at slå ned på matchfixing blev også en duel mellem Dansk Boldspil-Union (DBU) og Danmarks Idrætsforbund (DIF).

Og den duel tabte DBU ved DIF’s årsmøde lørdag, efter at unionen fik nedstemt sine forslag til ændringer af de nyeste tiltag.

DBU ønskede to af i alt syv forslag ændret. DBU-formand Jesper Møller mente ikke, at de nye tiltag var vidtgående nok.

Helt konkret handlede det om forslaget, som gjorde det forbudt for idrætsudøvere, dommere, og trænere at spille på alle kampe i turneringer, man deltager i. Hidtil har det kun været forbudt at spille på egne kampe.

DBU krævede, at det skulle gælde en større personkreds i klubberne. Det skulle for eksempel også gælde alle ansatte i den pågældende klub.

– Vi ønsker at gå meget langt i DBU. Vi mener, at det er nødvendigt at gå så langt som overhovedet muligt.

– Vi kan jo ikke lave reglerne efter, om det er svært at administrere. Vi vil ikke skelne mellem, om det er en rengøringsdame eller en direktør, siger Jesper Møller.

Ændringsforslaget fra DBU blev nedstemt, da de fremmødte på DIF-årsmødet rakte grønne sedler i vejret i Gunnar Nu Salen i Idrættens Hus i Brøndby.

– Man skal kunne se, at der er logik i reglerne. At forbyde alle motionister, miniputtrænere, rengøringspersonale og kontoransattes mulighed for at spille på kampe i en hel turnering er at gå for vidt.

– Det vil også blive umuligt at håndhæve, mener DIF-direktør Morten Mølholm.

Dermed gælder reglen kun en mindre personkreds i klubber og foreninger, der ikke må spille på kampe, som vedrører den berørte turnering eller liga.

DIF fik også vedtaget, at personer, der hjælper til at opklare sager om matchfixing, kan blive fritaget for straf.

Det ønskede DBU ikke, da unionen vil have nultolerance på området.

– Vi anser matchfixing som den værste trussel mod fodbold. Så kan vi ikke have, at nogen slipper for straf, hvis de tilfældigvis vælger at vidne, siger Jesper Møller.

DIF-direktøren forsvarer dog forslaget. Han mener ikke, at DBU’s forslag ville gavne kampen mod matchfixing.

– I særlige sager kan vi have brug for, at der er nogen, der sladrer og giver os oplysninger, så vi kan få dømt nogle andre og måske også bagmændene, forklarer Morten Mølholm.

DIF har gjort det muligt for DBU og andre forbund selv at bestemme, om man vil give mulighed for straffritagelse eller ej.

/ritzau/



Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brøndby bekræfter salg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Han er verdens bedste fodboldspiller

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Nu kommenterer han FC København-historie

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Brendan Rodgers i chokskifte

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Lukas Lerager tæt på denne klub

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Konkurrent hylder Vingegaard

Hænger Chido Obi ud