DBU nedstemt i forsøg på at ændre DIF-matchfixingregler

DBU mener ikke, at DIF’s ændringer af regler om matchfixing er vidtgående nok. DIF afviser kritikken.



Kampen om at slå ned på matchfixing blev også en duel mellem Dansk Boldspil-Union (DBU) og Danmarks Idrætsforbund (DIF).

Og den duel tabte DBU ved DIF’s årsmøde lørdag, efter at unionen fik nedstemt sine forslag til ændringer af de nyeste tiltag.

DBU ønskede to af i alt syv forslag ændret. DBU-formand Jesper Møller mente ikke, at de nye tiltag var vidtgående nok.

Helt konkret handlede det om forslaget, som gjorde det forbudt for idrætsudøvere, dommere, og trænere at spille på alle kampe i turneringer, man deltager i. Hidtil har det kun været forbudt at spille på egne kampe.

DBU krævede, at det skulle gælde en større personkreds i klubberne. Det skulle for eksempel også gælde alle ansatte i den pågældende klub.

– Vi ønsker at gå meget langt i DBU. Vi mener, at det er nødvendigt at gå så langt som overhovedet muligt.

– Vi kan jo ikke lave reglerne efter, om det er svært at administrere. Vi vil ikke skelne mellem, om det er en rengøringsdame eller en direktør, siger Jesper Møller.

Ændringsforslaget fra DBU blev nedstemt, da de fremmødte på DIF-årsmødet rakte grønne sedler i vejret i Gunnar Nu Salen i Idrættens Hus i Brøndby.

– Man skal kunne se, at der er logik i reglerne. At forbyde alle motionister, miniputtrænere, rengøringspersonale og kontoransattes mulighed for at spille på kampe i en hel turnering er at gå for vidt.

– Det vil også blive umuligt at håndhæve, mener DIF-direktør Morten Mølholm.

Dermed gælder reglen kun en mindre personkreds i klubber og foreninger, der ikke må spille på kampe, som vedrører den berørte turnering eller liga.

DIF fik også vedtaget, at personer, der hjælper til at opklare sager om matchfixing, kan blive fritaget for straf.

Det ønskede DBU ikke, da unionen vil have nultolerance på området.

– Vi anser matchfixing som den værste trussel mod fodbold. Så kan vi ikke have, at nogen slipper for straf, hvis de tilfældigvis vælger at vidne, siger Jesper Møller.

DIF-direktøren forsvarer dog forslaget. Han mener ikke, at DBU’s forslag ville gavne kampen mod matchfixing.

– I særlige sager kan vi have brug for, at der er nogen, der sladrer og giver os oplysninger, så vi kan få dømt nogle andre og måske også bagmændene, forklarer Morten Mølholm.

DIF har gjort det muligt for DBU og andre forbund selv at bestemme, om man vil give mulighed for straffritagelse eller ej.

/ritzau/



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Spøger i kæmpeklub

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding